Skocz do zawartości

Kabel diagnostyczny do starszych subaru bez wejścia OBD II


Dzixd

Rekomendowane odpowiedzi

Pewnie ktoś przerabiał temat. Niestety w europie OBD było wprowadzone później i trzeba kombinować :biglol:

Poszukuję kabla/przejściówki żeby się podłączyć do legacy II 1996 które nie ma wtyczki do zwykłego obd II.
Potrzebuję do takiej wtyki

wtyka.thumb.jpg.25dea43aec786fab5849c7a451d2d4a0.jpg

 

pytanie czy będę w stanie za pomocą przejściówki z takiej wtyczki na obd II ze znanego portalu aukcyjnego i po podłączeniu kabla do obd odczytać cokolwiek za pomocą np. freessm ?

czy tylko za pomocą specjalnego komputera do subaru będę mógł cokolwiek odczytać?

Bo według serwisówki wtyczka ta jest tylko do ssm.

obd.png.51b6953efb3c5a51dfa1ff40ba3fb9ce.png

 

Proszę o komentarze osób, które miały z tym doczynienia, a nie teoretyków. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie to tak:

1. Przejściówka z Allegro jest dobra o tyle, że ma poprawnie linie Rx, Tx, zasilania i masy podpięte, więc masz przejście z SSM-I (tak się ta wtyczka/protokół nazywa) na OBD-II.

2. SSM-I operuje na dość nietypowym protokole (1953-8E1), więc "zwykłe" czytniki na Bluetooth nic nie zdziałają. Wydaje mi się natomiast, że coś w tym stylu:

https://allegro.pl/oferta/najlepszy-interfejs-usb-vag-kkl-we-wtyku-obd2-pl-7200310087

Dało by radę - zakładając że jest widziane w systemie jako zwyczajny interfejs szeregowy.

3. FreeSSM ma niby wsparcie dla SSM-I - przynajmniej szczątkowe. Ja w Imprezie i SVX"ie czytałem parametry przez VWRX, działało całkiem spoko. Tutaj lista programów z linkami + sporo teorii i opisu działania samego protokołu SSM-I:
http://www.alcyone.org.uk/ssm/protocol.html

 

Ja robiłem swój czytnik SSM-I działający na BT wraz z apką na Androida w ramach pracy inżynierskiej. Do badań używałem interfejsu RS232-USB firmy FTDI (gorsze nie działały), musiałem pinout podłączyć do wtyczki SSM-I (sklecić własny kabel), ale tak też z komputera czytało mi tymi programami elegancko. Ale myślę że z takim gotowcem USB - OBD-2 i tą przejściówką z Allegro będzie OK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przetestuję i napewno dam znać. Kabel to koszt 22 zeta :biglol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...
  • 2 lata później...
2 godziny temu, kris16 napisał:

Pozwolę odkopać temat z względu na mojego SF'A   czy z kabla rs232 -> 16 pin  i adaptera usb ->rs232 jestem w stanie spiąć to do pc ?

Raczej tak. Mi FTDI USB-RS232 podpięte po pinach do SSM-I działało bez problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...