Jump to content

WRX STI MY15 - hill holder na wstecznym?

Recommended Posts

Działa Wam hill holder na wstecznym? Chodzi o sytuację, kiedy przód auta jest ustawiony 'w dół' i chcemy wycofać.

Dziś niemiło się zaskoczyłem - parkowałem na lekko pochyłym podłożu, było lekko z górki (przód był niżej ). Podjechałem za blisko siatki i chciałem wycofać. Natychmiast po puszczeniu hamulca (z już wbitym wstecznym) auto zaczęło się staczać do przodu - dwukrotnie!

Ostatecznie pomogłem sobie ręcznym, ale sądziłem, żę właśnie w takich sytuacjach hill holder ma pomagać i przytrzymać tę sekundę czy dwie hamulce. Tak przynajmniej to działa przy ruszaniu przodem pod górkę...

Zawór PHV to praktycznie tulejka z kulką blokującą cofanie się płynu hamulcowego do pompy. Kulka blokuje przepływ tylko wtedy, gdy przód samochodu jest uniesiony do góry. Grawitacja.

• Like 1
29 minut temu, mz56 napisał:

Zawór PHV to praktycznie tulejka z kulką blokującą cofanie się płynu hamulcowego do pompy. Kulka blokuje przepływ tylko wtedy, gdy przód samochodu jest uniesiony do góry. Grawitacja.

Serio? Myślałem, że w aucie względnie nowym użyli jakiejś elektroniki... 

Górka na której stałem miała minimalne nachylenie.

Być może, w nowych modelach z elektrycznym postojowym, wymyślono coś nowego. Klasyka to zawór. Tak mam w RC 2,0 06 i STI 08. Ręczny z normalną wajchą. Na ogólnym jest wątek z 26 stycznia z rysunkiem jak to wygląda. Tytuł to bodajże "na które koła działa hill holder".

23 minuty temu, marhof napisał:

Serio? Myślałem, że w aucie względnie nowym użyli jakiejś elektroniki... 

w wiekszości aut jest właśnie w ten sposób rozwiazane, kulka która pod wpływem grawitacji przytrzymuje hamulec. Z uwagi na swoją konstrukcje trzyma tylko w opcji "przodem do góry"

main-qimg-501560e24078f1b71d87e8e4fdea14e9

main-qimg-1615840f20e93eba8719d2c72c605111

main-qimg-304edd2f01ea9ae5e5d0a2f2dc255df2

Edited by Ptasi0r
  • Like 1

Porobiłem trochę testów. Generalnie hill holder działa, ale tylko kiedy nachylenie jest wyraźnie wyczuwalne. Do tego zależy też czy mamy wrzuconą 1 czy wsteczny w zależności w która stronę jest z górki. Jakoś zachowanie tego systemu nie budzi mojego zaufania. W Forku SG to jakoś lepiej działało :)