Jump to content

Zrób To Sam - konwersja alternatora 3 pin do auta z 2 pin

Dzixd
 Share

Recommended Posts

Cześć,
w tym poradniku pokażę jak można zamontować alternator z nowszych wersji subaru z wtyczką z 3 pinami do samochodu ze starą wersją alternatora na 2 piny.

Pomysł wziąłem z zagranicznych forów, gdzie znalazłem informacje że można to bez problemu przełożyć.
Wszelkie modyfikacje w samochodzie wykonujesz na własną odpowiedzialność. Autor poradnika nie ponosi odpowiedzialności za błędny montaż i błędne wykonanie czynności oraz nie gwarantuje, że taka modyfikacja nie uszkodzi samochodu :giggle:

Taki alternator:

751663786_staryaltek.thumb.jpg.a191d2369c400822e61f5f024db7003c.jpg

zamieniamy na taki

1771857706_nowyaltek.thumb.jpg.f524b732b40cf9c4449d3b3ca4be09b4.jpg

Potrzebne rzeczy:
klucz nasadowy/płaski nr 12 i 10
lutownica (można na szybkozłączki kable ale nie polecam ;-) )
wtyczka 3 pinowa do alternatora :!:
alternator 3 pinowy (działący) :giggle:
2 końcówki do kabli z oczkiem 8mm.

Metoda wykonania:
1. Wyciągamy wtyczkę z alternatora. (1) Odkręcamy nakrętkę mocującą kabel od akumulatora (2)

wtyka.thumb.jpg.a1dbb246cb1b7c2c4d573d0d041a0279.jpg

2. Demontujemy osłonę alternatora odkręcając 3 śruby i luzując śrubę mocującą alternator

138354746_osony(1).thumb.jpg.a013c278c70c1b44f80c30f20e2fe402.jpg

3. Luzujemy śrubę mocującą (1) alternator do napinacza paska i dopiero wtedy luzujemy (2) napinacz. Po poluzowaniu paska, pasek zdejmujemy i odkręcamy śrubę mocującą alternator (3)

422252759_demontaaltka1.thumb.jpg.c8478ff87853e24b997e9ac19f7860e5.jpg

4. Wyciągamy alternator ciągnąc za lewą część ( patrząc od przodu auta) do góry.
5. Wkładamy alternator z 3 pinami, najpierw prawą stronę żeby wszedł na swoje mocowanie, wkładamy długą śrubę mocującą i pchamy lewą stronę alternatora w dół.

1757706633_monta.thumb.jpg.aad56aefcf89ea7e5f61010aef499e70.jpg

6. Przykręcamy alternator do napinacza ( nie na sztywno!) , zakładamy pasek i napinamy śrubą aż do osiągnięcia odpowiedniego naciągnięcia. dokręcamy śrubę mocującą do napinacza.
7. Zakładamy osłonę alternatora i dokręcamy długą śrubę mocującą alternator i montujemy osłonę klimy (jeśli mamy).
8. patrzymy jak wygląda układ kabli w starej 2 pinowej wtyczce i lutujemy te kable w takiej samej kolejności we wtyczce 3 pinowej od prawej strony wtyczki mając zaczep wtyczki u góry. Lewy pin zostaje pusty. Ja zrobiłem to w taki sposób żeby nie ciąć kabli.

wtyczka.thumb.jpg.8a99880b32dea6da50a490450a1f758f.jpg

przepinowanie.thumb.jpg.13e7a6830dcd9e5abb8b95396c9e9011.jpg

9. Możliwe że mocowanie na kabel do akumulatora i do bezpieczników będzie miało średnicę 8mm, to trzeba wymienić końcówkę na większą. Po zmianie końcówki przykręcamy ją nakrętką z podkładką sprężystą.

981987634_kabeldoaku.thumb.jpg.664c3a52fb68b79cfd77c14ae992df18.jpg

10. Cieszymy się nowszym alternatorem ;-)

1723041493_adowanie.thumb.jpg.c7c70fc0f0525faddef5f580b2edce24.jpg

układ kabli.jpg

• Like 1
  • Upvote 7

Dobry pomysł, ja bym jednak odzyskał gniazdo dwupinowe ze starego alternatora i użył do zrobienia przejścia z nowej wtyczki na starą, zabezpieczając przy okazji lepiej kable przed ewentualnym rozłączeniem (wtedy mamy po obu stronach wtyczki zatrzaśnięte w gniazdach).

Dobry pomysł, ja bym jednak odzyskał gniazdo dwupinowe ze starego alternatora i użył do zrobienia przejścia z nowej wtyczki na starą, zabezpieczając przy okazji lepiej kable przed ewentualnym rozłączeniem (wtedy mamy po obu stronach wtyczki zatrzaśnięte w gniazdach).
Można też przelutować kable od 3 pinowej wtyczki bezpośrednio w kable od samochodu, ale tego nie chciałem robić, żeby wtyczki starej nie odcinać, bo mam stary alternator już porządnie zregenerowany. Ten patent potrzebny był na tydzień i jak narazie działa bez zarzutu.

Ciekawe czy są gdzieś dostępne przejściówki z 2 pinów na 3 piny.

Wysłane z mojego mądrego telefonu

4 godziny temu, Dzixd napisał:

bo mam stary alternator już porządnie zregenerowany. Ten patent potrzebny był na tydzień i jak narazie działa bez zarzutu

Zastanawiałem się, co miała na celu taka przeróbka.:D

Zastanawiałem się, co miała na celu taka przeróbka.
Eksperyment praktyczny w celu weryfikacji informacji zza granicy.

To w takim razie co robi trzeci pin?
Na forach zagranicznych coś pisali ale za mało się zagłębiłem, bo nie była mi ta informacja niezbędna. Ważne że drut działa

Robiłem kiedyś podobny manewr w moim Daihatsu. Nigdzie nie da się już zdobyć regulatorów napięcia do oryginalnego altka Denso. Wyczaiłem na szrocie Toyote Starlet po dachowaniu i jej alternator wydał mi się podobny. Fizycznie wymagał minimalnej "poprawki" szlifierką. Z kablami był taki sam myk - w aucie instalacja na 2 kable, w nowym alternatorze na trzy. Dla zachowania oryginalności wciąłem się w instalację Daihatsu i wlutowałem wtyczkę wyciętą z Toyoty. W razie czego mogę podpinać dowolny alternator od silników Toyoty 4A-xx i 4E-xx oraz oryginalne altki do silników Daihatsu serii H.

Foto w trakcie strugania, ver. beta:

P1380308.thumb.JPG.fc7659702ccb14a4155c43b5682e0974.JPG

Po lewo ori wtyczka Daihatsu, po prawej wtyk Toyota.

Wtyk Daihatsu jest zaślepiony gniazdem wyprutym z poległego alternatora, żeby wilgoć i syf nie właziły do styków.