Jump to content
Miłosz Rzeźnik

XVII Subariada - Słowenia - czerwiec 2019 - dla aktywnych!

Recommended Posts

Odpalamy wątek o wyczekiwanej XVII Subariadzie w Słowenii.  Poniżej podaję szczegółowe informacje dla chętnych.
 
 
Termin: 12-18 czerwca 2019 (i tu uwaga, to jest termin NA MIEJSCU!)
 
Dojazd/powrót: Spotykamy się w środę 12 czerwca rano w Słowenii. Dokładny punkt spotkania podamy później, jednak będą to najpewniej okolice miejscowości Slovenij Gradec. Jak widać z poniższego linku: https://goo.gl/maps/LRhrFdkxfEK2 dojazd z południowej, a nawet centralnej Polski w jeden dzień nie stanowi problemu.
Niezależnie skąd ruszycie dojazd w większości będzie autostradami, dlatego trzeba kupić winiety na Czechy i Austrię. Można kupić winiety wcześniej przez internet tutaj: http://www.pzmtravel.com.pl/pzmsklep/oplaty,drogowe-winiety,23.html lub na większości stacji paliw.

We wtorek 18 czerwca po południu (nie wcześniej niż o 16) oficjalnie zakończymy wspólny wyjazd po Słowenii w Lubljanie. Najsensowniejsze będzie pozostanie w stolicy na kolejną noc i ruszenie w drogę powrotną 19 czerwca rano. Oczywiście to informacja dla tych, którzy śpieszą się, np. na Plejady.
Powrót (podobnie jak dojazd) ekipy realizują samodzielnie. Oczywiście praktyka forumowa pokazuje, że stworzą się “podgrupy dojazdowe”.
 
Trasa: Zaplanowana wspólna trasa po Słowenii będzie dość krótka, prawdopodobnie zamknie się na miejscu w 700 km. Prowadzi asfaltami i drogami szutrowymi. Jest prosta, przejezdna dla wszystkich Foresterów, XV i Outbacków na zwykłych oponach. Co do przejezdności dla aut typu Impreza, Legacy... nie potrafię udzielić odpowiedzi na dziś. 
 
Paliwo: Paliwo w Słowenii oraz krajach tranzytowych jest dobrej jakości i ogólnodostępne. Nie ma potrzeby zabierania kanistrów. Paliwo jest w cenach porównywalnych jak w Polsce.
 
WalutaW Słowenii płacić możemy niemal wszędzie kartą Bankomaty są wszędzie a płatności gotówkowe realizujemy w EURO. Po drodze za tankowania na w Czechach i Austrii płacimy kartą.
 
Noclegi: Będziemy nocować w hotelach oraz na polach campingowych (w domkach lub namiotach). Mamy na oku kilka baaardzo klimatycznych miejsc (np. noclegi w luksusowych domkach na drzewie). Jak to wyjdzie ostatecznie, jaki będzie stosunek camping/hotel okaże się po skompletowaniu ekipy i zrobieniu rezerwacji. Najfajniejsze obiekty są mocno oblegane. 
 
Wydatki: Będzie drogo. Słowenia to drogi kraj, a do tego chcemy Wam zaproponować niebanalne miejsca i bardzo dużo atrakcji. Noclegi w hotelach (ze śniadaniem) będą kosztować średnio prawdopodobnie około 50E za noc za osobę dorosłą (zwykle od 10 lat). Wstępy, parkingi, dodatkowe atrakcje - na dziś należy założyć kwotę około 300-350E od osoby dorosłej. Oczywiście studenci, dzieci i rodziny mają zniżki. Dokładny koszt zamówionych noclegów dla każdej z ekip będzie znany po zrobieniu rezerwacji. Za noclegi oraz zamówione wcześniej atrakcje rozliczacie się z nami. Będziemy się stołować zarówno w restauracjach, jak i przyrządzać samodzielnie część posiłków, obiad w restauracji można zjeść za 10-15E od osoby, ale jeśli zaszalejecie i dołożycie wino to może być sporo więcej. Jedzenie i podstawowe artykuły są w cenach porównywalnych do polskich lub nieco droższych.
 
Dokumenty: Do Słowenii ani do żadnego z krajów tranzytowych nie potrzeba paszportu, wystarczy dowód osobisty. Zabrać prawo jazdy (wystarczy polskie). Warto zrobić kserokopię dowodu/paszportu i trzymać ją podczas podróży w innym miejscu, niż oryginały.
 
Co koniecznie zabrać:
- dobry humor, odporność na trudy podróży, ciekawość świata
- namioty, karimaty, śpiwory, słowem sprzęt potrzebny do biwakowania.
- sprzęt do przyrządzania posiłków w terenie, krzesełka, stoliczek
- baniak na wodę - taki, żeby mieć niewielki zapas wody do np. zmywania naczyń. Na wszystkich campingach (i oczywiście w hotelach) będą sanitariaty.
- rękawiczki, latarkę czołówkę, solidne obuwie turystyczne.
- parasol, kurtkę przeciwdeszczową
- strój kąpielowy / kąpielówki
- okulary, krem do opalania
Powyższa lista może ulec jeszcze modyfikacjom - będziemy informować.
- każde auto ma być wyposażone w sprawne CB Radio. 
 
Czy zabierać jedzenie? W Słowenii można kupić wszystkie towary spożywcze. Jednak nie będziemy codziennie w sklepach. Z doświadczenia wiemy jednak, że wygodniej i szybciej jest zabrać pewną ilość jedzenia z Polski, a na miejscu uzupełniać warzywa, owoce, napoje i pieczywo. Na miejsce spotkania powinniście przyjechać zatankowani oraz z zakupami jedzenia na pierwsze 2 dni. 
 
Zdrowie:
Teoretycznie w Słowenii dla nas opieka zdrowotna jest bezpłatna. W praktyce warto wykupić dodatkowe ubezpieczenie KL. Apteki są wszędzie i dobrze zaopatrzone, ale jeśli ktoś przyjmuje na stałe jakieś leki - niech zabierze zapas.
Ogólnie przygotowujcie się tak, aby na miejscu tracić jak najmniej czasu na zakupy, naprawy, przepakowania itp, a dzięki temu zobaczymy więcej ciekawych miejsc.
 
Program wyprawy: Nie jestem w stanie podać Wam teraz programu dzień po dniu. W Słowenii byliśmy kilkanaście razy, ale często skupialiśmy się na jednym rejonie albo na konkretnej aktywności np. trekingach lub jaskiniach. Teraz przed nami stoi zadanie połączenia najlepszych atrakcji w jedną trasę, dołożenia kilku nowych pomysłów, itd. trasę musimy przetestować i objechać, a będzie to możliwe dosłownie 2 tygodnie przed Subariadą. Tak więc wszystko będzie przygotowane na przysłowiowe "tip-top" ale ostateczny kształt wyprawy do końca będzie dla Was niespodzianką. 
Mamy jednak zamiar zrobić bardzo ambitny i aktywny program i już sami "przebieramy nogami" na myśl, co się będzie działo. Co chcemy Wam pokazać lub z Wami zrobić:
- rafting, canyoning i przynajmniej 2 krótkie trekingi
- najdłuższa w Słowenii trasa "tyrolkowa" - 10 tyrolek 200-600m każda, do 200m nad dnem kanionu! 
- wyjechać kolejką na masyw Kanin
- zwiedzić Jaskinie Skoczjańskie (największy podziemny kanion Europy), a jeśli uda się "upchać" to również Jaskinię Postojną (najdłuższa w Słowenii, podziemna kolejka!)
- zobaczyć wodospady Boka, Savica, Rinka, Kozjak
- przejść wąwóz Vintgar i Tolminki
- przejechać trasami widokowymi przez przełęcz Vrsic, na Mangardzkie Sedlo oraz tzw. Panoramiczną Pętlą Solczavską
- zobaczyć ponoć najpiękniejszą dolinę Słowenii - Dolinę Logarską
- popłynąć łódką na wyspę na jeziorze Bled oraz objechać jezioro Bohinjiske.
- wjechać na Veliką Planinę - najbardziej znane w Słowenii plato, na którym wciąż dominuje gospodarka pasterska
- zwiedzić z przewodnikiem starówkę Lublijany
A jeśli będą możliwości, chętni i miejsca to mamy w zanadrzu jeszcze takie atrakcje jak podziemna trasa rowerowa i kajakowa, zwiedzanie drugiej co do wielkości na świecie kopalni rtęci, kolacja w wagoniku wyciągu oraz wspomniane noclegi w domkach i namiotach na drzewach.
Za dużo? Tak, to plan 130% więc wszystko nie wyjdzie, ale jak widać dostaliśmy "świra" i będzie się działo :yahoo:
Są jednak pewne ograniczenia:
- zbieramy grupę max 26 osób (+ przewodnicy)
- osoby z lękiem wysokości lub klaustrofobią będą się czuły na tym wyjeździe... delikatnie rzecz ujmując "często niekomfortowo"
- część atrakcji nie jest dostępna dla dzieci poniżej 10-12 lat. Oczywiście młodsze dzieci mogą jechać, ale pewnie ominie ich część frajdy.

Wpisowe na tą wyprawę będzie wynosić 1400 zł od samochodu, przy założeniu, że będzie 10 aut. 
 

I teraz UWAGA - można się od razu zapisywać (tutaj w wątku), przy czym liczymy na poważne deklaracje. Osoby chętne powinny ustawić sobie powiadomienie o odpowiedziach w tym wątku, ponieważ niezwłocznie po zadeklarowaniu się pierwszych ekip odpalimy również wątek pocztowy dla uczestników z dalszymi informacjami.

A poniżej kilka zdjęć z planowanych tras i miejscówek:

 

s1.jpg

s2.jpg

s4.png

s5.jpg

s3.jpg

s7.jpg

s8.jpg

s9.jpg

 

I jeszcze jakby ktoś nie wiedział co to jest... tyrolka:

 

KANIONING:

 

Oraz RAFTING:


Powyższe filmy nagrane są dokładnie w tych miejscach, do których chcemy Was zabrać :evil2:

Edited by Miłosz Rzeźnik

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hmm, kurczę wyszło że pierwszy...

Zglaszam 2+1 (14 lat)

 • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Proszę o dopisanie jednej ekipy, dwie osoby.

Wysłane z mojego PRA-LX1 przy użyciu Tapatalka

Share this post


Link to post
Share on other sites

Proszę o wpisanie IzoTomow: 2 osoby.

Dzięki.

 • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Proszę o dopisanie - 2 os. dorosłe

Share this post


Link to post
Share on other sites

Proszę o wpisanie na listę. Serce jest na tak,  ale rozum musi jeszcze ogarnąć urlopy,  więc maks. do 2 tygodni ostatecznie potwierdzę.

Edited by przemekka

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poproszę o wpisanie Subary 2 osoby

Share this post


Link to post
Share on other sites

Miło wspominam I Subariadę do Rumunii: też było nas mało (6 czy 7 ekip) ale wrażeń, możliwości realizacji większych atrakcji i sympatycznie spędzanego czasu znacznie więcej niż przy 10 ekipach. Co prawda koszty większe ale coś za coś. 

 • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
Godzinę temu, dulo77 napisał:

mało nas, mało nas :(

Niestety nie mamy tyle urlopu i ... jeszcze do tego szkoła:(. Pozostaje Rumunia i... może Plejady:)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Godzinę temu, dulo77 napisał:

mało nas, mało nas :(


Przecież mamy już 7 ekip! Zaraz się skończą miejsca :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jakie ko ktetnie atrakcje odpadają dla dzieci poniżej 10lat?

Wysłane z tel.

Bez względu na odpco do wieku/atrajcji proszę o wpisanie nas na listę.

Wysłane z tel.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie wiem dokładnie na dziś, sądzę, że kanioning, rafting i ten kanion z tyrolkami odpada. Reszta ok. Dokładnie będę wiedział gdzieś za miesiąc.
Bez względu na odp... wpisany, masz info na poczcie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wprawdzie na tę Subariadę nie jadę, ale Słowenię mogę tylko polecać ( zdjęcie nad jeziorem Bled )

9378DA48-B021-4459-9B8E-FB77A6163399.jpeg

 • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

aktualna lista

  lista uczestników
1 dulo77 2os + 1dz
2 inanitas 2os
3 Izotom 2os
4 ajax 2os
5 przemekka
6 mp3g 2os
7 Subary 2os
8 ppmarian
9  
10  

Share this post


Link to post
Share on other sites

Polecam wszystkim to miejsce:

https://www.google.com/maps/place/Tromeja/@46.5228917,13.7141132,15z/data=!4m5!3m4!1s0x0:0xf19d523420dce256!8m2!3d46.5228917!4d13.7141132

 

Trój granica Włoch, Słowenii i Austrii. można tam wjechać leśna szutrówką autem. (testowałem w sierpniu nowym forkiem :) Jakieś 6 km szutru i 300 m w górę.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Patrząc na tabelkę ... No, jednym słowem nie mogę doczekać się tej Subariady :D

 • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
17 minut temu, Izotom napisał:

Patrząc na tabelkę ... No, jednym słowem nie mogę doczekać się tej Subariady :D

W zasadzie odkąd wróciliśmy z Maroko, to w robocie nie chce mi się nic..... Jedyna motywacja to kolejna Subariada :)

 • Upvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites
34 minuty temu, dulo77 napisał:

W zasadzie odkąd wróciliśmy z Maroko, to w robocie nie chce mi się nic..... Jedyna motywacja to kolejna Subariada :)

No i dziwcie się, że my musimy jeździć... nam się też w domu nic nie chciało kiedyś między wyjazdami :biglol:

 • Haha 1
 • Upvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites
11 godzin temu, dulo77 napisał:

W zasadzie odkąd wróciliśmy z Maroko, to w robocie nie chce mi się nic..... Jedyna motywacja to kolejna Subariada :)

Jak oczekiwanie na warunkowe zwolnienie z więzienia:biglol:

 • Haha 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Miłosz Rzeźniknie porównuj się z nami proszę, Ty jedziesz do pracy dobrze się bawić :D

 • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
4 godziny temu, Subary napisał:

@Miłosz Rzeźniknie porównuj się z nami proszę, Ty jedziesz do pracy dobrze się bawić :D

 

Zespół odstawienia jest taki sam. Łagodzony tylko większą częstotliwością wyjazdów. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

×
×
 • Create New...