Jump to content

Koszty utrzymania subaru +5lat

Karenz
 Share

Recommended Posts

Gdy kupowałem forestera myślałem że będzie to samochód na +10 lat , rozglądam się powoli po znajomych hurtowniach za częściami i wygląda to bardzo marnie. Zacząłem zastanawiać się na odsprzedażą samochodu z powodu potencjalnych dużych problemów eksploatacyjnych po okresie gwarancji. Chciał bym jednak aby wypowiedzieli się właściciele najlepiej foresterów SH co do typowych problemów. Nie interesują mnie empiryczne stwierdzenia " mam nic się nie psuje " ale konkrety 

tłumik środkowy - kupiony w inter carsie 1000 zł na zamówienie 

W kręgu moich zainteresować leżą wszystkie elementy które psuja się w normalnej eksploatacji czyli:

układ wydechowy w szczególności tłumiki, wieszaki 

układ zawieszenia w szczególności amortyzatory (których nie ma w żadnej hurtowni )

układ chłodzenia w szczelności termostat , pompa wody

osprzęt silnika: przepływka , czujnik temperatury, czujnik prędkości , czujnik wału korbowego 

układ przeniesienia napędu w szczególności przeguby , menżety 

Planuje wszystkich napraw dokonywać sam już oswoiłem się z myślą że części nie będą dostępne od ręki ale zaczynam obawiać się że ich w ogóle nie będzie. Oferta następnego modelu nie nastają wizją rosnącą popularnością marki dlatego trzeba zrobić rachunek i coś postanowić. Zakładam że z dużymi naprawami będę udawał się do serwisów zewnętrznych (oczywiście autoryzowanych ) ale nie będę przecież jechał wymieniać jakieś pierdoły.

Edited by Karenz

co prawda nie forek ale XV ale  lecie mu już 5 rok. Auto kompletnie bez awaryjne. W ASO było tylko na 2 przeglądach gwarancyjnych następnie stwierdziliśmy ze nie warto tam serwisować auta gdyż poziom obsługi jest marny a ceny astronomiczne jak za wymianę 3 filterków i oleju. Biorąc pod uwagę koszt serwisowania i części - XV jest jednym z najtańszych aut pod tym względem jakie mieliśmy. Będąc na przeglądzie rejestracyjnym poprosiliśmy o dokładne sprawdzenie zawieszenia gumek tulejek oczywiście za dodatkowe $$  - wszystko sztywne i dobre.

Co do samych części - pełnego tego na rynku OEM' y i dobre zamienniki dostępne bez problemu w przyzwoitych $$ w sklepach internetowych ( nie ASO) z Łodzi czy Nowym Sączu, w sieci hurtowni IC też są. Jeżeli sam serwisujesz auto to się z Forkiem zaprzyjaźnisz. Jak coś sciagnałem manuala serwisowegow w PDF do forka sj co prawda po Angielsku ale wszystko w nim jest - mogę Ci jakoś podesłać