Skocz do zawartości

Izrael-Ovda-Ejlat


lukasdraz

Rekomendowane odpowiedzi

Czy ktoś z Was w ostatnim czasie był w Izraelu? Kupiliśmy ze znajomymi bilety na weekendowy wypad do Ejlatu a dopiero teraz doczytałem jak tam sprawdzają podczas kontroli na lotnisku. Szczególnie tych którzy mają wbite w paszporcie wizyty w innych krajach takich jak np Egipt czy Turcja. Ja mam pieczątke z Egiptu i spodziewam się kłopotów na lotnisku. Czy ktoś z Was przerabiał taki temat? Jutro raczej idę na szybko wyrobić nowy paszport bo tylko w moim jest wpis z Egiptu. Jak tam w ogóle wygląda kwestia bezpieczeństwa czy też zwiedzania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@lukasdraz byłem w październiku, lot Rzeszów - Tel-Awiw. Miałem w paszporcie wizę turecką, wjazdy/wyjazdy. Zero problemów. Izrael jest b. otwarty, mi nic w paszporcie nie wbili lecz dostałem taki "świstek wjazdowy" (pewno właśnie dlatego, żebym nie miał problemów z wjazdem do innych krajów, gdzie nie patrzą przychylnie na Izrael).

 

Odnośnie bezpieczeństwa, zero strachu, jest dużo patroli i to rzeczywiście uzbrojonych. Ale przez to naprawdę czujesz się bezpiecznie. W ogóle mieszkańcy wydaja się ponadprzeciętnie wyluzowani ;) Jednak to południe, u nas w PL na ulicach to nieustanny "poker-face" ;) Weekend to b. mało czasu, tez byłem krótko i z wielką chęcią tam wrócę.

 

Ten komunikat MSZ to raczej taki "dupochron", w razie "w" żeby nie było, że nie ostrzegaliśmy. Chyba, że coś poważnego sie wydarzy ... to wtedy trzeba przemyśleć wyjazd.

 

A niebezpiecznie to jest tutaj (a ostrzeżenia MSZ brak): 

 

Edytowane przez subleo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogą Cię wziąć na dodatkowa kontrole (choć jakbys nie mial pieczątek tez mogą wyznaczyć) ale mów prawdę i nie będzie problemu żadnego, choć jest to upierdliwe i czasochłonne. Pomysł wyrabiania specjalnie nowego paszportu wydaje mi się zbyteczny ;) Mnie nawet z pieczątka z Iranu wpuscili

Edytowane przez QbaqBA
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim poprzednim paszporcie i tak siebie nie przypominałem więc już dziś byłem sobie wyrobić nowy dla świętego spokoju. Ogólnie nie obawiam się kontroli szczególowej tylko bardziej dogadania się z nimi po angielsku ponieważ w sumie zawsze uczyłem się niemieckiego i mój angielski jest beznadziejny ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byliśmy 2 3 lata temu na pielgrzymce w Ziemi Świętej. Cała grupa przeszła bez problemów za wyjątkiem jednej pani, która dołączyła do nas z innego miasta. Nie wiem, czy ktoś zeznał w trakcie przepytywania, że to obca osoba, czy też zadziałał wywiad lub analiza dokumentów. Tak czy owak, nie można było mieć żadnych zastrzeżeń - ludzie na lotniskach byli w porządku, a zadawane pytania o bagaż, towarzyszy podróży itp. są w gruncie rzeczy logiczne i uzasadnione. Np. pytali, czy ktoś obcy zajmował się naszym bagażem, czy mieliśmy ten bagaż zawsze na oku. Słusznie, bo przecież garnący się do pomocy pracownicy hoteli mogli coś zainstalować w walizce podczas jej przenoszenia, gdy my szliśmy spacerkiem do autobusu.

 

Gorzej ze stosunkiem ludności miejscowej do odwiedzających Chrześcijan. Muzułmanie ogólnie nieżyczliwi, za wyjątkiem handlarzy, obleśni dla naszych kobiet. Żydzi - różnie, ale przynajmniej niewiasty traktują po europejsku.

 

Edytowane przez subarutux
Ależ ten czas leci...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Z racji iż wczoraj wróciłem z tygodniowego pobytu w Izraelu, śmiało polecam - trekking jak najbardziej możliwy, widoki (głównie skały i piasek), ceny jak w Polsce... razy 3. Nie używają kierunków przy zjeździe z ronda! :)

Łatwy przelicznik : 1 NIL = 1 PLN

Ludzie przyjaźni, warto połączyć z odwiedzeniem np. Petry i Wadi Rum w Jordanii. Rzeczywiście kontrola i pytania dość szczegółowe ale byłem rodzinnie więc taryfa ulgowa.

Smakowała mi ich lokalna kuchnia, z humusem, pitami, szakszuką i falafel. Akurat Eliat dla fanów nurkowania (żywioł wody nie jest moim ulubionym, wolę .... powietrze) lub po prostu plażowania, bo miasto dość kiczowate.

Za to Timna Park, Red Canyon czy też delfinarium i oceanarium już warte obejrzenia. 25 stopni w styczniu, wystarczające.

 

Jak Twoje wrażenia @lukasdraz ? Zadowoleni?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zadowoleni nawet bardzo. Pogoda jak na styczeń dopisała. Hotel z basenem więc od 10 do 15 smażyliśmy się na leżakach. Mieszkaliśmy 5 km od centrum ale dojazd autobusem bez większego problemu chociaż irytowało mnie, że nie mogą mieć po angielsku rozpisanych rozkładów jazdy komunikacji. W piątek gdy byliśmy w centrum okazało się, że ostatni autobus jechał o 16 ale bez problemu w ciągu kilku minut mieliśmy taxi więc w ciągu 10 min i tak byliśmy w hotelu. Ceny za taxi to 30-40 zł w przeliczeniu na złotówki więc tragedii nie ma. Kontrola na lotnisku fakt że była ale nie taka jak nie którzy opisują. Pracownicy na prawdę mili tylko trzeba z nimi szczerze rozmawiać. Sam Eliat tak jak mówisz trochę kiczowaty, widać że jest tam duża ilość Rosjan ;) Co do cen to w sumie dla mnie tragedii nie było. Fakt że wcześniej sobie poszukaliśmy miejsc polecanych na zjedzenie i dobrze trafiliśmy. Średnio nas wychodziło za główne danie 50-60 zł za osobę plus piwo za 20 :)  A na prawdę wszystko było bardzo smaczne. Też ich kuchnia mi odpowiada.

Ogólnie polecam ten kierunek na szybki zimowy wypad. U nas średni koszt na osobę z przelotem, noclegiem i wszystkimi wydatkami wyniósł około 1 tyś. Tyle to się wydaję w Warszawie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, dako napisał:

Ja też 5km od Centrum, Club In Hotel ?

Piwo Obolon w sklepie hotelowym 5PLN, w puszce. Koszt wyjazdu podobny, może ciut więcej ale to wydatki typu wynajęcie auta, bilety wstępu itp.

No to dokładnie byliśmy w tym samym miejscu. :)

Poznałeś oczywiście dziewczynę z Polski na recepcji ? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze się okaże, że pokój obok :D i w tym samym czasie.

Miałem tak na lotnisku gdzieś za granicą:  kiedyś usiadłem obok typa, z PL, i okazało się, że ma miejsce w samolocie obok mnie. Taki zbieg okoliczności (i jeszcze mu się syn urodził się tego samego dnia co moja córeczka, mało brakowało by w tym samym szpitalu).

W recepcji była Pani okupantka jedynie. Nic ciekawego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega z Jordanii już wrócił do kraju. Ale jak byliśmy w Izraelu i Jordanii to zmieniałem paszport bo miałem pieczątki z Emiratów Arabskich. Generalnie pieczątka z dowolnego kraju muzułmańskiego na granicy w Izraelu może spowodować zawrócenie. Przy przekraczaniu granicy z Jordanii do Izraela problemów nie robią, jak się wyjaśni senownie po co się tam było. My mieliśmy eskortę osoby z paszportem dyplomatycznym dlatego nas nawet nie pytali.

Edytowane przez skwaro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet wiza z Iranu nie spowodowała większych problemów...

 

W dniu 29.01.2019 o 21:20, subleo napisał:

A tak przy okazji, ktoś coś odnośnie Libanu/Jordanii? Bo w listopadzie planujemy na tydzień się tam wybrać.

 

O Libanie niestety za dużo nie wiem, ale co do Jordanii to z fajniejszych atrakcji moim zdaniem:

Wadi Rum, Wadi Ghuweir, Petra, Rezerwat Dana, Góra Nebo, Ruiny Dżerasz, Mapa w Madabie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Ojciec Założyciel
W dniu 16.12.2018 o 14:16, lukasdraz napisał:

doczytałem jak tam sprawdzają podczas kontroli na lotnisku. Szczególnie tych którzy mają wbite w paszporcie wizyty w innych krajach takich jak np Egipt czy Turcja.

Byłem w Izraelu z różnymi pieczątkami ( w tym np. z Turcji ). Problemów 0. Natomiast pytali, czy wbijać swoje pieczątki bo wiedzą, że w krajach arabskich mogą być z tym problemy ...

Zdjęcie to widok na ścianę płaczu.

IMG_8510.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...