Skocz do zawartości

Rozmiar dojazdowki?


citan

Rekomendowane odpowiedzi

Czesc,

 

probowalem cos znalezc na ten temat na forum i sie nie udalo, wiec mam nadzieje, ze nie bylo.

 

Mam zamiar wymienic sobie opony (wlasciwie nie zamiar, bo opony dzisiaj przyjechaly). I nasunelo mi sie kilka watpliwosci, co do rozmiaru opon.

Zimowki mialem 175/70/R14, letnie mam 185/70/R14 (zimowki wezsze, letnie jak w prospekcie, wiec jak dla mnie ok), mam zamiar zalozyc 195/60/R15 - trudno bylo dorwac jakies alufelgi 14cali, wiec bedzie 15. Dojazdowka zas to 125/70/R15.

 

Jak policzylem sobie roznice w rozmiarze opon tutaj http://opony.com.pl/opony/opony_zamienniki.asp, to sie zaczalem zastanawiac, czy na pewno moge uzywac tej dojazdowki. Roznica pomiedzy zimowkami/letnimi a dojazdowka to ~9%.

 

A w ogole na tabliczce z cisnieniem opon mam T135/70/D16 [uPDATE] - ta jakby bardziej pasowala - roznica w rozmiarach opon ~3%.

 

I teraz pytanie, czy mozna uzywac dojazdowek z taka roznica? 9% to sporo, 3% w sumie tez. Na dojazdowce jak wiadomo, nie mozna pedzic (max 80km/h), czy mozna tak katowac naped, czy lepiej bedzie jak zamienie dojazdowke na 185/70/R14, bo roznicy pomiedzy nia a 195/60/R15 jest niewielka 0.07%?

 

Dzieki za pomoc. :smile:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ile razy w roku zdarza Ci się łapać kapcia? :wink:

ja myślę, że skoro subaru samo wrzuciło taki zapas do auta to brało pod uwagę różnice w wielkości opony i kilkadziesiąt km rocznie na dojazdówce wiskozy nie zabije.

weź pod uwagę, że wersje GT standardowo posiadające jeszcze większe koła również mają taką dojazdówkę. wrzucaj to do bagażnika i śpij spokojnie :wink:

P.S.

co do opon. ja teraz mam 195/60 R15 i jest ok (zima 175/70 R14)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ile razy w roku zdarza Ci się łapać kapcia? :wink:

ja myślę, że skoro subaru samo wrzuciło taki zapas do auta to brało pod uwagę różnice w wielkości opony i kilkadziesiąt km rocznie na dojazdówce wiskozy nie zabije.

weź pod uwagę, że wersje GT standardowo posiadające jeszcze większe koła również mają taką dojazdówkę. wrzucaj to do bagażnika i śpij spokojnie :wink:

P.S.

co do opon. ja teraz mam 195/60 R15 i jest ok (zima 175/70 R14)

 

GT ma dojazdowke 16" ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na pewno ? a przypadkiem nie gt od 2000 r ?

 

ja u siebie mialem seryjn dojazdowke 16" (tyle ze ja juz mam model 98) saint tez u siebie w 98 ma 16tke ale ona nie wchodzi na 4ry tloczki i mona ja zalozyc tylko na tyl - wiec jak guma sie zdarzy z przodu to trzeba tyl przerzucic na przod a dojazdowke na tyl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sprawdziłem w dwóch instrukcjach i tak:

- Instrukcja z 97 roku (oryginał niemiecki z mojego auta): 3 rozmiary koła dojazdowego:

1. T125/70D15 - modele z napędem na przednią oś (o ile dobrze zrozumiałem)

2. T125/70D16 - modele AWD z silnikami 1,6 i 1,8

3. T135/70D16 - modele AWD z silnikiem 2,0

ponieważ nic nie piszą o modelu z turbo zakładam, że do GT przewidziany jest pkt 3

 

- Instrukcja z 99 roku (polska): tylko jeden rozmiar:

T135/70D16

 

wniosek taki, że (o ile mamy standardowy rozmiar kółek) to na dojazdówce 16 cali śmiało możemy jeździć czterołapem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
co do opon. ja teraz mam 195/60 R15 i jest ok

 

Hej, no i zalozylem juz alufelgi z nowymi oponami. Strasznie mi sie podoba. :)

 

Felga szeroka na 7cali (podobno od Legacy), opony 195/60/R15, no i jest maly problem. :neutral: Jak natrafie na jakas spora nierownosc (szczegolnie jakies poprzeczne), to tylne kola ocieraja o nadkola, tzn. nie ociera o plastki, profil jest OK, ale o brzeg nadkola (czyli jakby o bok auta, nie wiem jak to lepiej opisac), bo tam jest taki rant - takie wykonczenie na samym brzegu. Miales taki problem? Jakie masz felgi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kurcze ja ganiam sporo po szutrach/dziurach i nie mam kompletnie żadnych problemów z ocieraniem. moja felga to oryginał od GT `95. szerokość jutro zmierzę i podam.

na pierwszy rzut oka wygląda, że faktycznie problemem u Ciebie jest szerokość felgi. zerknąłem na starą niemiecką instrukcję z modelu `97 i max szerokość felgi w imprezie to 6 cali tak jak napisał Legacy96

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli dojazdówka jest z tak dużą różnicą od pozostałych kół - to jeszcze nie tragedia :!: pod warunkiem, że masz zamiar jej używać tylko na dojazd do serwisu wulkanizacyjnego :razz: Wystarczy w takim przypadku lekko upuścić powietrze z pozostałych trzech kółek :roll: W serwisie wyrównają do prawidłowego poziomu :idea: Szerokiej drogi :!:

 

Pozdro!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...