Skocz do zawartości

Nalanie właściwego poziomu oleju - trudna sztuka?


spawalniczy

Rekomendowane odpowiedzi

To zadam jeszcze taką zagadkę: uruchamiasz zimny silnik, przestawiasz auto lub zwyczajnie gasisz po kilkudziesięciu sekundach. Co się dzieje z olejem? Poziom spada, nawet jeśli mierzysz kilka godzin później. Rozgrzejesz porządnie silnik i po wystygnięciu poziom wraca tam gdzie był...

Pomiar na tym samym miejscu postojowym, zarówno w SBD jak i w EJ20... Ktoś wie dlaczego? 

I może tu jest wyjaśnienie głównego pytania z wątku? ;)

Edytowane przez Knurek1111
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Knurek1111 napisał:

To zadam jeszcze taką zagadkę: uruchamiasz zimny silnik, przestawiasz auto lub zwyczajnie gasisz po kilkudziesięciu sekundach. Co się dzieje z olejem? Poziom spada. Rozgrzejesz porządnie silnik i poziom wraca tam gdzie był...

Olej jest rozprowadzany po silniku. Jest zimny, gęsty, to powoli wraca do pierwotnego, przed uruchomieniem poziomu. Jak trochę poczekasz, to znowu będzie na poziomie pierwotnym.

Jak rozgrzejesz porządnie silnik, to poziom oleju nie wraca tam gdzie był na zimnym, tylko podnosi się. Dlatego na bagnecie masz zaznaczone dwa maxy. Dla oleju zimnego i gorącego.

Edytowane przez Bio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyle to wiem ;) Chodzi o to, że poziom nie podnosi się bez względu na to ile poczekasz (czekałem max. 1 dzień). Aż do porządnego rozgrzania. 

A przy tym mówimy o oleju 5w30, którego lepkość jest raczej niska a samochód stoi w ogrzewanym garażu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, jasiem napisał:

@Bionie zacytowałeś całej wypowiedzi @Knurek1111, wyciąłeś część gdzie pisał właśnie o pomiarze po kilku godzinach więc Twoja odpowiedź jest nie do końca w temacie...

@Bio 'wbił się' z odpowiedzią przed moją edycją ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, Juan Rapru napisał:

Ponieważ sam wymieniam olej, to już dawno zauważyłem, że jak w instrukcji pisze, że oleju silnikowego do wymiany potrzeba np. 4 litry, to po spuszczeniu oleju na gorąco i wymianie filtra trzeba dolać 3.5 -3.7 litra by nie przekroczyć poziomu max. Coś mi się wydaje, że te cztery litry to wchodzi do suchego silnika...

Może w ASO leją wg/ instrukcji? :mrgreen:

 

17 godzin temu, FanSub napisał:

Rozumiem, że filtr też wymieniasz ? A silnik jest rozgrzany przed spuszczeniem oleju ?

 

:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 6.12.2018 o 16:30, Juan Rapru napisał:

Ponieważ sam wymieniam olej, to już dawno zauważyłem, że jak w instrukcji pisze, że oleju silnikowego do wymiany potrzeba np. 4 litry, to po spuszczeniu oleju na gorąco i wymianie filtra trzeba dolać 3.5 -3.7 litra by nie przekroczyć poziomu max. Coś mi się wydaje, że te cztery litry to wchodzi do suchego silnika...

Może w ASO leją wg/ instrukcji? :mrgreen:

Dzisiaj wykonałem procedurę wymiany oleju i filtra. Wszystko sobie ściekło grawitacyjnie. Zatem silnik nie był suchy. Weszło 4l równo i jest idealny poziom na skali bagnetu. Sądzę po tym, że cztery = cztery. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Orear napisał:

Dzisiaj wykonałem procedurę wymiany oleju i filtra. Wszystko sobie ściekło grawitacyjnie. Zatem silnik nie był suchy. Weszło 4l równo i jest idealny poziom na skali bagnetu. Sądzę po tym, że cztery = cztery. 

 

Fajnie, być może zależy to od instrukcji, co w niej wpiszą ... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

sprawdziłem dzis po raz pierwszy olej sposobem, ze wyjalem bagnet wczoraj jak dojechalem do domu i dzis sprawdzilem na zimnym motorze. Nie widze roznicy szczerze miedzy normalnym sprawdzeniem :) Bagnet i tak jest lekko usmarowany olejem na górze ;) Zeby wlasciwie sprawdzic poziom oleju w subaru to trzeba być conajmniej mgr?:D 

15725C35-85DC-4ABF-8D05-B18C9462B321.jpeg

 

Edytowane przez filipk93
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...