Skocz do zawartości

CVT - awarie


Szmiglo

Rekomendowane odpowiedzi

Po przewertowaniu całego internetu podjąłem decyzję o wymianie oleju w skrzyni. Na drugim subarowskim forum były takie same przypadki jak mój, teoretycznie zaleczone :blink:Nie chce mi sie w to wierzyć i zdaje sobie sprawę z tego, że zapewne to nie pomoże. Kolejny krok to zakup używanej skrzyni i wymiana. Dzięki wszystkim za dobre słowo, za sugestie - dam znać co się dzieje z autem w najbliższym czasie. 

 

Dla potomnych - dwa filmiki z Youtube obrazujące problem:

 

 

Edytowane przez Szmiglo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Emil Freya w Rzgowie nie chcę wracać. Nie chciałem się rozpisywać, ale skoro ktoś pyta. 

 

Umówiony byłem jak pisałem na wczoraj. Stawiłem się punktualnie. Pierwszy cyrk - 10 minutowa walka w programie dosowskim w sprawie zmiany imienia właściciela pojazdu. Jak już uporano się z tymi olbrzymimi trudnościami to....  Panowie serwisanci nie potrafili mi powiedzieć czy wymienią statycznie czy dynamicznie bo nie wiedzieli czy już było "szkolenie z maszyny". Potem tematu jaka to będzie wymiana już nie było bo pan z serwisu mimo tego, że byłem umówiony od 2 tygodni na wymianę oznajmił mi, że niestety nie zrobią bo nie mają oleju :biglol: Potem znów rozdzwoniły telefony i okazało się, że jednak mają, ale.... przyszedł mechanik, który nie widząc auta stwierdził to co było pisane powyżej. Do kosztów wymiany oleju nawet nie doszliśmy.

Dla mnie to cyrk i przykra sprawa, że w takiej aglomeracji jak łódzka dzieją się takie rzeczy. Nie mówiąc już o wielkości tego przyczółku (jest tam obecnie też Nissan) i komforcie obsługi klienta. W porównaniu z toyotą czy nawet fordem to leżą i kwiczą. Wszedłem do salonu i nawet nikt się nie zainteresował. Długa droga jeszcze przed subaru żeby nadrobić do innych marek w temacie standardu salonu i obsługi klienta. Przynajmniej w Łodzi.

 

Jadę wiadomo gdzie w Łodzi na wymianę (na Eneosie bo subarowski do CVT można zamawiać tylko w puszkach przez salon) i czyszczenie miski. 

Edytowane przez Szmiglo
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla zainteresowanych najnowsze dane odnośnie części do CVT:

 

- sprzęgła (koła) zębate komplet -  8 757,32 zł brutto

- łańcuch - 3 653,42 zł brutto

- prowadnice łańcucha 4 sztuki - 953,35 zł brutto

- olej oryginalny 12l - 12 x 86,12 zł - 1033,44 zł brutto

- robocizna - 3 000 zł brutto

 

Do tego dochodzą oringi, uszczelniacze itd. 

  • Smutny 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Szmiglo napisał:

Dla zainteresowanych najnowsze dane odnośnie części do CVT:

 

- sprzęgła (koła) zębate komplet -  8 757,32 zł brutto

- łańcuch - 3 653,42 zł brutto

- prowadnice łańcucha 4 sztuki - 953,35 zł brutto

- olej oryginalny 12l - 12 x 86,12 zł - 1033,44 zł brutto

- robocizna - 3 000 zł brutto

 

Do tego dochodzą oringi, uszczelniacze itd. 

Jakiś horror :krecka_dostal:

To koszt ASO? Ktoś wie, jak to wygląda w niezależnym? ....z drugiej strony części ori i tak są niezbędne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wycena jest z ASO w Radomiu. Wysoki poziom obsługi, serwisanci konkretni i mimo szoków cenowych rozmowa bardzo konstruktywna. . Nawet maja maszynę do wymiany łańcucha, ale nie używali bo każdy kto miał taki problem decydował się na używaną skrzynie. Do tego okazało się oczywiście, że to nie pierwszy raz z problemami z CVT. Do tego już zmieniona jest polityka salonu w kwestii oleju w cvt i już sugerują wymianę. Szkoda, że dopiero teraz. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jak łańcuch się ślizga to trzeba też koła/sprzęgła wymieniać ? Czy po otworzeniu skrzyni będą decydować w jakim są stanie ?

 

Odnośnie zalecanej wymiany oleju to się zastanawiam, że skoro jest zalecana, aby podnieść trwałość podzespołów - to jak to ma się do faktu, że w ASO często nie ma sprzętu do zmiany całego oleju - tylko jego części. Przecież to tak jakby zmienić pół silnikowego i twierdzić, że nie ma to wpływu na zużycie :-)

Edytowane przez wild_pig
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, gorion napisał:

Też o tym słyszałem w swoim ASO, niekiedy padają już przy 130kkm. Wymiana oleju pewnie nie zaszkodzi ale wygląda po prostu że TTTM.

Dramat. Czy coś się firmie Subaru w ostatnich x latach udaje? Piszę o zespołach napędowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, wild_pig napisał:

Odnośnie zalecanej wymiany oleju to się zastanawiam, że skoro jest zalecana, aby podnieść trwałość podzespołów - to jak to ma się do faktu, że w ASO często nie ma sprzętu do zmiany całego oleju - tylko jego części. Przecież to tak jakby zmienić pół silnikowego i twierdzić, że nie ma to wpływu na zużycie :-)

 

Pewnie wynika to z faktu, że jeszcze jakiś czas temu nie było zalecenia wymiany oleju.

 

9 minut temu, rydzada napisał:

Dramat. Czy coś się firmie Subaru w ostatnich x latach udaje? Piszę o zespołach napędowych.

 

Czy w USA też skrzynie padają? Oni mają zalecenie częstej wymiany oleju.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, spawalniczy napisał:

 (...) Czy w USA też skrzynie padają? Oni mają zalecenie częstej wymiany oleju.

 

a jak myslisz, dlaczego ostatnio Subaru w USA przedluzylo gwarancje na CVT do 10 lat? ot taki gest dobrej woli? ;)

 

pewnie cos jest na rzeczy i zeby uspokoic klientow (tych obecnych i tych przyszlych) dali ta przedluzona gwarancje...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, rydzada napisał:

Dramat. Czy coś się firmie Subaru w ostatnich x latach udaje? Piszę o zespołach napędowych.

Chyba skutecznie odstraszać swoich obecnych i przyszłych klientów. Śmieszne te przebiegi bezawaryjne ostatnio w subaru, zrobiłem w sbd, czy ze skrzynią CVT bezawaryjnie 100 tyś km-a po tym przebiegu wielkie kabum, i płać kliencie kwoty w okolicy 20 tyś zł- bez przesady ,śmiać się czy płakać, subaru chyba cofa się w rozwoju technologicznym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 27.11.2018 o 12:24, Szmiglo napisał:

Po przewertowaniu całego internetu podjąłem decyzję o wymianie oleju w skrzyni. Na drugim subarowskim forum były takie same przypadki jak mój, teoretycznie zaleczone :blink:Nie chce mi sie w to wierzyć i zdaje sobie sprawę z tego, że zapewne to nie pomoże. Kolejny krok to zakup używanej skrzyni i wymiana. Dzięki wszystkim za dobre słowo, za sugestie - dam znać co się dzieje z autem w najbliższym czasie. 

 

Dla potomnych - dwa filmiki z Youtube obrazujące problem:

 

 

Normalnie jakby delfin pod maską zawodził.Ja pitole szczerze współczuję.Odechciało mi się XT ,pozostanę przy hydrokinetycznej w wolnossaku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, rydzada napisał:

Dramat. Czy coś się firmie Subaru w ostatnich x latach udaje?

udaje się zwiększać sprzedaż swoich aut :)

8 godzin temu, rydzada napisał:

Piszę o zespołach napędowych.

to chyba od lat jest niezmienne w Subaru podobnie jak silnik w układzie bokser. CVT jak cvt jakos nie rózni się od innych tego typu konstrukcji . To że jednemu użytkownikowi skrzynia padła nie oznacza że zaraz padnie we wszystkich. Natomiast problemem jest imo serwisowanie auta. Skoro producent podaje że oleju w tej skrzyni się nigdy nie wymienia , następnie dochodzi po x latach że jednak wymiana jest zalecana a a auto było serwisowane tylko w aso zgodnie z harmonogramem serwisowym to być może warto spróbować zwrócić się do importera - @Dyrekcja w tej kwestii

Edytowane przez Karas
  • Super! 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest "diagnoza" Panów z EmilFreya w Rzgowie. Dzwoniłem dziś do magików z Michałowic, którzy remontują SBD i do tego też robią dużo skrzyń cvt (auta, skutery itd). I rozmowa już była zupełnie inna. Przede wszystkim diagnoza. Zostawienie auta na dzień. Jazdy i dokładne pomiary. Potem umówienie się na robotę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, Karenz napisał:

zaraz ale o czym wy piszecie ?

jak wymiana oleju ma przeciwdziałać procesowi rozciągania łańcucha ? 

to w rozrządzie też łańcuch się wyciąga bo ma złe smarowanie ?:krecka_dostal:

Zwiększenie przeciążeń w skrzyni w wyniku pogorszenia smarowania może skutkować większymi naprężeniami łańcucha. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowni Forumowicze,

 

Wyjaśnienie obsługi CVT w zakresie wymiany płynu roboczego (oleju hudraulicznego) dla marki Subaru:

Zgodnie z wytycznymi producenta nie wskazuje on ani czasu ani przbiegu kiedy należy płyn wymienić w normalnych warunkach eksploatacji.

Wymiana płynu jest uznaniowa, ponieważ oparta jest o kontrolę jakościową, wykonywaną co drugi przegląd czyli co 24 miesiące lub co 30 tysięcy km. Polega to na sprawdzeniu właściwego pozimou płynu w skrzyni i pobraniu próbki dzięki której mozna ocenić stan zużycia płynu, co jest wprost przekładalne do warunków eksploatacji pojazdu.

Kryterium koniecznej wymiany co przebieg 45 tys. km jest powtarzające się holowanie przyczepy. 

W większości przypadków nie ma konieczności wymiany płynu CVT mimo dużych przebiegów, jednak czasami zdarzają się okoliczności mające znaczący wpływ na zmianę własciwości płumu i wtedy należy go wymienić.

Producent nie wskazuje zamienników płynu CVT i zaleca tylko dedykowane płyny.

Sposób wymiany nie jest wskazany, natomiast wymiana dynamiczna ma tę zaletę, że mniejsza ilość płynu wystarczy na kompletną wymianę a statyczna odbbywa się etapami i konieczna jest większa jego ilość.  

  • Dzięki! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Jakim71 napisał:

Zwiększenie przeciążeń w skrzyni w wyniku pogorszenia smarowania może skutkować większymi naprężeniami łańcucha. 

nie nie i jeszcze raz nie  

Czy ogólna budowa cvt jest znana ?  2 wałki na łożyskach pomiędzy którymi jest łańcuch.

Olej trzeba zmieniać w 2 przypadkach , kiedy są jakiekolwiek zabrudzenia które mogły by doprowadzić do niszczenia powierzchni bieżni na styku łańcuch/ bieżnia 

lub na zimnym oleju są problemu ze stabilizacją przełożeń. Regulacja "przełożenia"(ustawienia  odległości talerzy) jest realizowana ciśnieniowo. Dlatego przy zmianie lepkości oleju może pojawiać się problem. 

 

Natomiast jakieś uszkodzenia łańcucha (szczególnie jego rantów) są raczej spowodowane jakością samego materiału i obróbki. Nawet bym zaryzykował tezę że wymiana oleju w sposób nie odpowiedni szczególnie przy metodzie statycznej może radykalnie skrócić żywot mechanizmu poprzez dostanie się ciał obcych przy wlewaniu oleju np od brudnego lejka albo rozlaniu przy wlewie i spłynięciu do środka.  

Samo określenie przez producenta kryterium wymiany jest dość mocno "niefortunne" na zużycie oleju hydraulicznego ma pływ temperatura jego pracy a ta oczywiście w przypadku holowania przyczep będzie odpowiednio wyższa , natomiast w naszych warunkach będzie się to tyczyło również osób z cięższa nogą. 

W dniu 28.11.2018 o 08:44, Szmiglo napisał:

Dla zainteresowanych najnowsze dane odnośnie części do CVT:

 

- sprzęgła (koła) zębate komplet -  8 757,32 zł brutto

- łańcuch - 3 653,42 zł brutto

- prowadnice łańcucha 4 sztuki - 953,35 zł brutto

- olej oryginalny 12l - 12 x 86,12 zł - 1033,44 zł brutto

- robocizna - 3 000 zł brutto

 

Do tego dochodzą oringi, uszczelniacze itd. 

 

A trochę ich nie poniosło z tymi kołami zębatymi je naprawdę trudno zniszczyć 

 zwykle to jest łańcuch plus prowadnice  no i te olej spokojnie możną kupić 2 razy taniej np dobrej firmy 

RAVENOL ATF CVT Fluid
Edytowane przez Karenz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi  zmiana oleju wyeliminowała problem przenoszenia napędu na tylne koła. W ASO rozwiązaniem była wymiana skrzyni. Problem pojawił się po przejechaniu ok 15tys km po przeglądzie 120tys. Pewnie nikt do skrzyni w ASO nie zaglądał, skoro oleju w standardowym użytkowaniu się nie wymienia. Wymiana oleju przynajmniej wymusza kontrolę stanu oleju.

Każdy zrobi jak uważa. ja tam będę wymieniał co 60tys

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacznij od wymiany. U mnie pojawiło się popiskiwanie przy 170tkm. Olej rzekomo zmieniany przy 120tkm. Problem pojawiał się zimą przez pierwsze 10 15 km. Przy niskich obrotach i wysokim biegu po dodaniu gazu było piiiii przez sekundę. Tak kilka razy i potem spokój. Dało się to samo wywołać na manuału 6ty bieg 1300rpm i dodanie gazu. Wymieniłem olej statycznie do tego czyszczenie miski. Problem stopniowo ustąpił. Na auto się przestało pojawiać na manualu ustało po przejechaniu ok 300km. Teraz mam 210tkm i do tej pory nic się nie dzieje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...