Jump to content
JacekEsz

Wymiana oleju w skrzyni AT

Recommended Posts

Witam

Co ile km trzeba wymienić olej w automatycznej skrzyni? Samochód 2.0B z 20016r. jest z USA i ma przejechane prawie 40 tys. mil.

Pozdrawiam 

Serwisy ASB zalecają co 50-60kkm. Wczoraj akurat przerabiałem temat w 3.6 u Marka w MTSie. Wymiana dynamiczna, skrzynia mimo, że chodziła wcześniej super teraz chodzi jeszcze lepiej.

Czyli trzeba.

W MTS-ie jest sklep? Bo przeglądam ich stronę i widzę sam serwis. Potrzebny jest filtr oleju do skrzyni i trochę ciężko znaleźć. Może oni będą mieć? Może wiesz gdzie go można dostać? 

@JacekEsz MTS jest autoryzowanym serwisem i ma wszystkie potrzebne części, ewentualnie będziesz musiał poczekać aż sprowadzą jeżeli okaże się, że nie ma - ale takie detale zostaw już tam pracującym profesjonalistom :)

13 godzin temu, SEBA_M napisał:

Serwisy ASB zalecają co 50-60kkm. Wczoraj akurat przerabiałem temat w 3.6 u Marka w MTSie. Wymiana dynamiczna, skrzynia mimo, że chodziła wcześniej super teraz chodzi jeszcze lepiej.

MTS zaleca, inne serwisy mówią, że się nie wymienia. Krajowe instrukcje też w przypadku większości modelu z CVT milczą na ten temat. Za to w USA zalecana jest wymiana i to dosyć częsta.

Z własnego doświadczenia - serwisy Subaru zazwyczaj nie mają urządzeń do dynamicznej wymiany oleju. MTS posiada takowy sprzęt.

Edited by spawalniczy

2 godziny temu, spawalniczy napisał:

MTS zaleca, inne serwisy mówią, że się nie wymienia. Krajowe instrukcje też w przypadku większości modelu z CVT milczą na ten temat. Za to w USA zalecana jest wymiana i to dosyć częsta.

Z własnego doświadczenia - serwisy Subaru zazwyczaj nie mają urządzeń do dynamicznej wymiany oleju. MTS posiada takowy sprzęt.

taka samowolka czynności serwisowych - w innej marce nie do pomyslenia podobnie jak wycieczki po kraju w celu znalezienia dobrego AUTORYZOWANEGO serwisu :facepalm:

3 godziny temu, spawalniczy napisał:

Krajowe instrukcje też w przypadku większości modelu z CVT milczą na ten temat.

W instrukcji to XV MY18 w tabeli minimalnych czynności podczas przeglądów okresowych jest napisane, że kontrola następuje co 30 tys km, ale z uwagą taką, że w warunkach intensywnej eksploatacji należy wymieniać go co 45 tys km. Intensywna eksploatacja dla skrzyni CVT według przykładu w instrukcji (o ile dobrze zrozumiałem) to holowanie przyczepy.

Nie wiem czy sama eksploatacja w PL to już nie podpada pod intensywną.... :D

1 minutę temu, aflinta napisał:

Nie wiem czy sama eksploatacja w PL to już nie podpada pod intensywną.... :D

Dokładnie tak, przynajmniej według wytycznych z USA (np:jazda zimą po zasolonych drogach). Nasza instrukcja mówi tylko o przyczepie. Z tego co pamiętam, to w OBK w ogóle nie było wzmianki.

2 godziny temu, Karas napisał:

taka samowolka czynności serwisowych - w innej marce nie do pomyslenia podobnie jak wycieczki po kraju w celu znalezienia dobrego AUTORYZOWANEGO serwisu :facepalm:

Moja Mazda CX-5 ma przejechane ok.93000 km i do tej pory nie wymieniłem oleju w skrzyni automatycznej. 

Serwis ASO Mazdy zapewnia, że "producent nie przewiduje wymiany" i mam "niczym się nie przejmować" ... :blink:

Gwarancja kończy się w styczniu i sam już nie wiem czy powinienem wymienić olej czy nie.... 

Edited by Blixten

31 minut temu, Blixten napisał:

Serwis ASO Mazdy zapewnia, że "producent nie przewiduje wymiany" i mam "niczym się nie przejmować" ... :blink:

Pytanie, co na to producent skrzyni?

• Like 1

Uważam, że nie należy patrzeć/słuchać co mówi producent auta, tylko ci producent skrzyni. Ten na 95% będzie zalecał wymianę.

Opel przy skrzyni 6T45 nie przewiduje wymiany. W serwisie po cichu zalecają.

• Like 1

23 minuty temu, Zodiak napisał:

Uważam, że nie należy patrzeć/słuchać co mówi producent auta, tylko ci producent skrzyni.

Akurat w przypadku Subaru producentem skrzyni jest.... Subaru :) @Dyrekcja już kiedyś o tym wspominał. 

Bardzo możliwe. Nie zmienia to faktu, że jestem zwolennikiem wymiany oleju w automacie.

8 godzin temu, Blixten napisał:

Moja Mazda CX-5 ma przejechane ok.93000 km i do tej pory nie wymieniłem oleju w skrzyni automatycznej. 

Gwarancja kończy się w styczniu i sam już nie wiem czy powinienem wymienić olej czy nie.... 

Taaaaaa. My story. Razem z kumplem w tym samym czasie kupiliśmy Vectry C w AT. Ja posłuchałem serwisu ASB i wymieniłem oliwę, on nie. Po 200kkm kumplowi skrzynia się rozpadła, opiłki poszły w serwa i 7kkm mniej się zrobiło w portfelu. teraz trzyma Opla tylko dlatego, że wrzucił w niego 6 x średnią krajową. A co do zaleceń ASO - na szczęście do Marka mam faaaajną drogę i od 9 lat kolesiowi wierzę. 

• Like 1
  • Upvote 2

13 godzin temu, SEBA_M napisał:

Po 200kkm kumplowi skrzynia się rozpadła

no właśnie jestem ciekaw który z użytkowników nowych Subaru zrobi nim 200k km . Średnio auto kupuje się na 3-5 lat ( leasing, finansowanie itp ) średnio rocznie robi sie 15-20k km po 5 latach na budziku jest 100k km... To co napisze jest samolubne ale taka wymiana "to robienie dobrze" następnemu właścicielowi -  każdy po zakupie używanego auta powinien taki zabieg od razu wykonać razem z pakietem startowym jeżeli planuje tym autem trochę pojeździć 

2 godziny temu, Karas napisał:

no właśnie jestem ciekaw który z użytkowników nowych Subaru zrobi nim 200k km . Średnio auto kupuje się na 3-5 lat ( leasing, finansowanie itp ) średnio rocznie robi sie 15-20k km po 5 latach na budziku jest 100k km... To co napisze jest samolubne ale taka wymiana "to robienie dobrze" następnemu właścicielowi -  każdy po zakupie używanego auta powinien taki zabieg od razu wykonać razem z pakietem startowym jeżeli planuje tym autem trochę pojeździć 

Dokładnie. Zależnie od marki nie są to jakieś kosmiczne $ w stosunku do wartości auta (w CRV mam wymianę co 2 lata i 40kkm za 400zł, w 3.6 planuję co 3 lata i 60kkm za dużżżżo więcej).

1 godzinę temu, SEBA_M napisał:

w 3.6 planuję co 3 lata i 60kkm za dużżżżo więcej).

W 3,6 nie ma się akurat nad czym zastanawiać, jak w przypadku CVT, tam wymiana płynu w skrzyni jest standardowo wymagana co 60kkm 

Ja mam już nalatane ponad 160kkm i na pewno olej będę zmieniał w CVT i to jak najszybciej.

Autko ma mieć dożywocie u mnie więc nie mam zamiaru oszczędzać na tym.

Dowiadywalem się w 2 serwisach Subaru i w jednym i w drugim stwierdzili że wymiana oleju w AT dopiero po 90-110kkm. W zależności od eksploatacji. 

3 godziny temu, lukaswoj napisał:

Ja mam już nalatane ponad 160kkm i na pewno olej będę zmieniał w CVT i to jak najszybciej.

Autko ma mieć dożywocie u mnie więc nie mam zamiaru oszczędzać na tym.

To pierwsza wymiana? 

Oddałem dzisiaj swoje XV do przeglądu 75 kkm. Spytałem o o wymianę oleju  w CVT. Sugerują, by wymienić przy następnym przeglądzie (90 kkm). Mają urządzenie do dynamicznej wymiany oleju (Emil Frey).

13 minut temu, PRIMAR napisał:

Sugerują, by wymienić przy następnym przeglądzie (90 kkm). Mają urządzenie do dynamicznej wymiany oleju (Emil Frey).

Potwierdzam. Też mi tak powiedzieli.... 

W dniu 8.11.2018 o 17:32, JacekEsz napisał:

Dowiadywalem się w 2 serwisach Subaru i w jednym i w drugim stwierdzili że wymiana oleju w AT dopiero po 90-110kkm. W zależności od eksploatacji. 

To pierwsza wymiana? 

Tak, pierwsza.

Po wpisach w tym wątku wnioskuję, że już trzeba to zrobić jak najszybciej.

Pocieszam się faktem, że moje autko było przez 120kkm używane głównie na długich dystansach.

Dopiero moje 40kkm to typowo miejskie i krótkie bujanie + dłuższa trasa kilka razy w roku.

160 tysięcy to tam olej jest tylko z nazwy! przy 65 wymieniałem to już był niezły syf.

• Sad 1

Orientuje się, jaki jest koszt wymiany oleju w skrzyni CVT w XV? Mniej więcej.