Jump to content

XX Subariada - Islandia - 31.08-21.09


Miłosz Rzeźnik

Recommended Posts

Poniżej podaję szczegółowe informacje dla uczestników XX Subariady na ISLANDIĘ.
 
Zapisy odpalamy 20 października o godzinie 00:00. Wcześniejsze deklaracje będą traktowane jako falstart i ignorowane - tak, żeby wszyscy mieli jednakowe szanse :)
 
 
Termin: 31.08-21.09 2019 (i tu uwaga, to jest termin DANIA - DANIA). 
Należy się tutaj dokładniejsza informacja. Otóż:
- w sobotę 31 sierpnia o 15:00 odpływa prom z Danii (Hirtshals). 
- we wtorek 3 września o 9:00 prom przypływa na Islandię (Seysdisfjordur) i to jest pierwszy dzień w dołączonym programie wyprawy
- w środę 18 września o 20:00 prom odpływa z Islandii (Seysdisfjordur)
- w sobotę 21 września o godzinie 10:00 prom przypływa do Danii (Hirtshals)
Cała wyprawa wraz z dojazdem na prom i z powrotem to 24 dni, przy czym wchodzą w to aż 4 weekendy. Niestety wyjazd na Islandię własnym samochodem na krócej jest niemożliwy lub nieopłacalny - jest tylko jeden prom i pływa tylko raz w tygodniu.
Osobom, które chcą zobaczyć Islandię i nie mogą sobie pozwolić na tak długi wyjazd, nie pozostaje mi powiedzieć nic innego, niż... tu uprawiam świadomie nieco autoreklamy - na naszej stronie Przygody4x4, o tutaj, znajdziecie możliwość krótszej wyprawy, ale w wersji z dolotem i wynajmem aut na miejscu - to nie jest koncepcja Subariady. 
 
Dojazd/powrót: Z Krakowa do Hirtshals jest niecałe 1400 km. Podobnie z Warszawy, nieco bliżej z Gdańska. Większość trasy prowadzi autostradą. Na dojazd warto zarezerwować półtorej dnia, czyli należy ruszyć w piątek 30 sierpnia rano. Da się oczywiście dojechać wyjeżdżając po południu i jadąc nocą, zwłaszcza, że na kierowcy odpoczną na promie.
Z powrotem prom przypływa do Hirtshals w sobotę rano, na powrót do domów macie więc sobotę i niedzielę.
Oto trasa dojazdu i powrotu Kraków - Hirtshals: https://goo.gl/maps/ARugNG5th5E2
A na Islandii lądujecie tutaj: https://goo.gl/maps/o6SwjcVUC9q
 
Na miejscu będzie na Was czekał nasz przewodnik. Oczywiście dokonacie tam wymiany waluty lub wypłaty jej z bankomatu. Całą trasę po Islandii przejedziecie wspólnie - aż do zaokrętowania na prom powrotny.
 
Prom: Istnieje tylko jeden armator obsługujący połączenia z Islandią. Oto jego strona www: http://www.smyrilline.com.
Przez tą stronę będziecie również dokonywali zakupu biletów, choć może uda nam się dokonać zakupu grupowego i wynegocjować jakąś małą zniżkę. Cena promu w dwie strony, za samochód do 1,9 m wysokości i 5m długości, z dwoma osobami i własną kajutą wynosi 1750 EURO.
 
Trasa: Cała trasa Islandii liczy około 3500 km. Prowadzi asfaltami, drogami szutrowymi, gruntowymi, kamienistymi. Zalecane opony AT o podwyższonym profilu. Trasa przejezdna dla Foresterów oraz ewentualnie Outbacków i XV w automacie z odpornym psychicznie kierowcą, zdystansowanym do stuków dochodzących spod podłogi :)
Głównymi przeszkodami “terenowymi” będą brody (nie wyższe niż do wysokości kół - to zależy od pory dnia), oraz kamienista nawierzchnia.
 
Paliwo: Paliwo w Islandii jest dobrej jakości i ogólnodostępne. Nie ma potrzeby zabierania karnistrów. Paliwo jest drogie - 1 litr 95 kosztuje dziś 7,50 PLN. Diesel około 6,50 PLN.
 
Waluta:  W Islandii płacić będziemy głównie kartą, czasem lokalną walutą (korona islandzka). Walutę można wymienić na miejscu w kantorze z Euro, lub wybrać z bankomatu – należy się liczyć z dużą prowizją. W wielu miejscach płatność kartą to jedyny sposób na rozliczenie np. na stacjach samoobsługowych. Nawet w schroniskach w Interiorze można płacić kartą, chociaż widok Pani biegającej po łące z czytnikiem kart w górze próbującą złapać zasięg jest komiczny :)
 
Noclegi: Mniej więcej połowa noclegów będzie pod namiotami - na campingach (na Islandii nie wolno już nocować "na dziko"), połowa w domkach campingowych, hostelach i hotelach. Ceny noclegów na Islandii są niewspółmiernie wysokie do oferowanej jakości, Islandczycy wymyślili m.in dziesięcioosobowe łóżka! Jednak wszędzie jest czysto. Zwykle staramy się dobrać pokoje zgodnie z podziałem na samochody lub pary, ale nie zawsze jest to możliwe.
 
Wydatki: Noclegi "pod dachem" będą kosztować średnio 50E za noc za osobę dorosłą (zwykle od 10 lat).  Dokładny koszt zamówionych noclegów dla każdej z ekip będzie znany około 2-3 miesiące przed wyprawą. Za noclegi oraz zamówione wcześniej atrakcje rozliczacie się z nami. Kilka razy będziecie stołować się w restauracjach, obiad można zjeść za 30-50E od osoby. 
Jedzenie i podstawowe artykuły w Islandii są w cenach wyższych niż w Polsce. W sklepach nie ma alkoholi powyżej 1,5-3%. Alkohole dostępne są tylko w specjalnych sklepach o określonych godzinach w określonych miejscach - znamy te miejsca! Ale ceny są... zabójcze.
Dokładne ceny za komplet wstępów i atrakcji podamy Wam wraz z cenami zamówionych noclegów, jednak należy policzyć kilkaset Euro od osoby. 
 
Wpisowe na tą wyprawę będzie wynosić 1800 zł od samochodu, przy założeniu uczestnictwa 10 samochodów.
 
Dokumenty:
- paszport, ważny min. 180 dni od wjazdu
- na Islandię nie potrzeba wiz

- prawo jazdy (wystarczy polskie)

 

Co koniecznie zabrać:
- dobry humor, odporność na trudy podróży, ciekawość świata
- namioty, karimaty, śpiwory, słowem sprzęt potrzebny do biwakowania.
Trzeba się przygotować na chłodne noce oraz wilgoć i wiatr. Islandzka pogoda jest bardzo kapryśna, choć we wrześniu najbardziej stabilna i tylko nieco chłodniejsza niż w lipcu i sierpniu. 
- sprzęt do przyrządzania posiłków w terenie
- baniak na wodę - 20l na 2 osoby wystarczy. Kwestie higieniczne na biwakach będą łatwiejsze niż na innych Subariadach, ponieważ niemal na wszystkich campingach jest dostęp do prysznica, a na wielu również do... gorących źródeł!
- rękawiczki, latarkę czołówkę, przynajmniej jeden komplet ubrań, które możecie bez żalu ubrudzić, podrzeć itp. Solidne obuwie turystyczne. To jest wyjazd terenowy, większość czasu spędzamy w terenie i choć zwykle jest on łatwy, to jednak islandzka przyroda jest nieobliczalna i może nam przyjść budować drogę w ulewie lub śnieżycy, dlatego odpowiednia odzież na każdą pogodę jest bardzo ważna.
- prasol, kurtkę przeciwdeszczową
- strój kąpielowy / kąpielówki
- buty trekingowe
 
- każde auto ma być wyposażone w sprawne CB Radio. 
- auta mają mieć pełnowymiarowe opony zapasowe!
 
Czy zabierać jedzenie? W Islandii można kupić wszystkie towary spożywcze. Jednak nie będziemy codziennie w sklepach. Do tego żywność jest bardzo droga. I choć oficjalnie na Islandię nie wolno wwozić większości produktów żywnościowych to z doświadczenia wiemy, że wygodniej, szybciej i taniej jest zabrać pewną ilość jedzenia z Polski. Polecamy dania liofilizowane lub gotowe dania wojskowe. Uczestnikom podamy kilka przydatnych linków do zakupu takiej żywności.
 
Przygotowanie auta:
Prawdopodobnie większość z Was ma stosunkowo nowe i sprawne auta. Warto jednak przed wyjazdem zrobić gruntowny przegląd, usunąć wycieki, luzy. 
Ważna rzecz - jeśli wasze auto miewa jakiekolwiek tendencje do "reakcji na wodę", np. dostaje czkawki po przejechaniu przez dużą kałużę, należy to zdiagnozować i naprawić!
Warto mieć zapasowy filtr powietrza i filtr paliwa.
NIE PRZECIĄŻAJCIE SAMOCHODÓW.
Auta na wyprawę zwykle są wypakowane po brzegi. Warto zrobić weryfikację bagażu pod względem ważności. Bez dodatkowego kremu można jechać, ale z urwanym kołem już nie.
Unikajcie opakowań szklanych - są ciężkie i tłuką się.
Pamiętajcie, że na każdym noclegu i przy każdym obiedzie w terenie musicie wypakowywać rzeczy. Na pakowanie i rozpakowywanie nie warto tracić dużo czasu - lepiej przeznaczyć go na jazdę lub wieczorną integrację. Dlatego odpowiednie rozłożenie bagażu jest bardzo ważne. Równie ważne jest zabezpieczenie go przed "fruwaniem"podczas jazdy.
I tu również uwaga - za "trumnę" na dachu trzeba słono dopłacić. Dlatego dwuosobowe ekipy powinny poćwiczyć pakowanie, aby zmieścić się do auta.
 
p74zby6ebpfz.jpg
Edited by Miłosz Rzeźnik
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Piękna wyprawa. Dla nas na razie niestety czasowo nierealna, a chcąc zabrać dzieci pewnie również finansowo. Ale trzymamy kciuki za powodzenie wyprawy, bo na pewno warto tam jechać. :)

 

Link to comment
Share on other sites

Pytanie techniczne czy nie można autem jechać do Szkocji lub Irlandii i dalej promem? nie będzie taniej?

Link to comment
Share on other sites

@rutek111 , tu masz odpowiedź:

10 godzin temu, Miłosz Rzeźnik napisał:

Istnieje tylko jeden armator obsługujący połączenia z Islandią. Oto jego strona www: http://www.smyrilline.com.

 

http://www.smyrilline.com/Files/Billeder/01_COM-site/Schedule/2019/EN-SailingSchedule-sep18.pdf

 

I to jest niestety prawda;)

 

 

Edited by Daniel Janus
Link to comment
Share on other sites

Godzinę temu, leszeks74 napisał:

Dobrze liczę, że do przejechania będzie ponad 3 500 km? Przy cenie benzyny 7,5  EUR/litr to... dość dużo wyjdzie? :)

 

Dużo to wychodzi za wszystko tam, nawet za chleb. O promie nie wspomniawszy. 

Edited by Miłosz Rzeźnik
Link to comment
Share on other sites

Pewnie miało być 7,5 pln/l

Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...