Jump to content
Miłosz Rzeźnik

XX Subariada - Islandia - 31.08-21.09

Recommended Posts

Poniżej podaję szczegółowe informacje dla uczestników XX Subariady na ISLANDIĘ.
 
Zapisy odpalamy 20 października o godzinie 00:00. Wcześniejsze deklaracje będą traktowane jako falstart i ignorowane - tak, żeby wszyscy mieli jednakowe szanse :)
 
 
Termin: 31.08-21.09 2019 (i tu uwaga, to jest termin DANIA - DANIA). 
Należy się tutaj dokładniejsza informacja. Otóż:
- w sobotę 31 sierpnia o 15:00 odpływa prom z Danii (Hirtshals). 
- we wtorek 3 września o 9:00 prom przypływa na Islandię (Seysdisfjordur) i to jest pierwszy dzień w dołączonym programie wyprawy
- w środę 18 września o 20:00 prom odpływa z Islandii (Seysdisfjordur)
- w sobotę 21 września o godzinie 10:00 prom przypływa do Danii (Hirtshals)
Cała wyprawa wraz z dojazdem na prom i z powrotem to 24 dni, przy czym wchodzą w to aż 4 weekendy. Niestety wyjazd na Islandię własnym samochodem na krócej jest niemożliwy lub nieopłacalny - jest tylko jeden prom i pływa tylko raz w tygodniu.
Osobom, które chcą zobaczyć Islandię i nie mogą sobie pozwolić na tak długi wyjazd, nie pozostaje mi powiedzieć nic innego, niż... tu uprawiam świadomie nieco autoreklamy - na naszej stronie Przygody4x4, o tutaj, znajdziecie możliwość krótszej wyprawy, ale w wersji z dolotem i wynajmem aut na miejscu - to nie jest koncepcja Subariady. 
 
Dojazd/powrót: Z Krakowa do Hirtshals jest niecałe 1400 km. Podobnie z Warszawy, nieco bliżej z Gdańska. Większość trasy prowadzi autostradą. Na dojazd warto zarezerwować półtorej dnia, czyli należy ruszyć w piątek 30 sierpnia rano. Da się oczywiście dojechać wyjeżdżając po południu i jadąc nocą, zwłaszcza, że na kierowcy odpoczną na promie.
Z powrotem prom przypływa do Hirtshals w sobotę rano, na powrót do domów macie więc sobotę i niedzielę.
Oto trasa dojazdu i powrotu Kraków - Hirtshals: https://goo.gl/maps/ARugNG5th5E2
A na Islandii lądujecie tutaj: https://goo.gl/maps/o6SwjcVUC9q
 
Na miejscu będzie na Was czekał nasz przewodnik. Oczywiście dokonacie tam wymiany waluty lub wypłaty jej z bankomatu. Całą trasę po Islandii przejedziecie wspólnie - aż do zaokrętowania na prom powrotny.
 
Prom: Istnieje tylko jeden armator obsługujący połączenia z Islandią. Oto jego strona www: http://www.smyrilline.com.
Przez tą stronę będziecie również dokonywali zakupu biletów, choć może uda nam się dokonać zakupu grupowego i wynegocjować jakąś małą zniżkę. Cena promu w dwie strony, za samochód do 1,9 m wysokości i 5m długości, z dwoma osobami i własną kajutą wynosi 1750 EURO.
 
Trasa: Cała trasa Islandii liczy około 3500 km. Prowadzi asfaltami, drogami szutrowymi, gruntowymi, kamienistymi. Zalecane opony AT o podwyższonym profilu. Trasa przejezdna dla Foresterów oraz ewentualnie Outbacków i XV w automacie z odpornym psychicznie kierowcą, zdystansowanym do stuków dochodzących spod podłogi :)
Głównymi przeszkodami “terenowymi” będą brody (nie wyższe niż do wysokości kół - to zależy od pory dnia), oraz kamienista nawierzchnia.
 
Paliwo: Paliwo w Islandii jest dobrej jakości i ogólnodostępne. Nie ma potrzeby zabierania karnistrów. Paliwo jest drogie - 1 litr 95 kosztuje dziś 7,50 PLN. Diesel około 6,50 PLN.
 
Waluta:  W Islandii płacić będziemy głównie kartą, czasem lokalną walutą (korona islandzka). Walutę można wymienić na miejscu w kantorze z Euro, lub wybrać z bankomatu – należy się liczyć z dużą prowizją. W wielu miejscach płatność kartą to jedyny sposób na rozliczenie np. na stacjach samoobsługowych. Nawet w schroniskach w Interiorze można płacić kartą, chociaż widok Pani biegającej po łące z czytnikiem kart w górze próbującą złapać zasięg jest komiczny :)
 
Noclegi: Mniej więcej połowa noclegów będzie pod namiotami - na campingach (na Islandii nie wolno już nocować "na dziko"), połowa w domkach campingowych, hostelach i hotelach. Ceny noclegów na Islandii są niewspółmiernie wysokie do oferowanej jakości, Islandczycy wymyślili m.in dziesięcioosobowe łóżka! Jednak wszędzie jest czysto. Zwykle staramy się dobrać pokoje zgodnie z podziałem na samochody lub pary, ale nie zawsze jest to możliwe.
 
Wydatki: Noclegi "pod dachem" będą kosztować średnio 50E za noc za osobę dorosłą (zwykle od 10 lat).  Dokładny koszt zamówionych noclegów dla każdej z ekip będzie znany około 2-3 miesiące przed wyprawą. Za noclegi oraz zamówione wcześniej atrakcje rozliczacie się z nami. Kilka razy będziecie stołować się w restauracjach, obiad można zjeść za 30-50E od osoby. 
Jedzenie i podstawowe artykuły w Islandii są w cenach wyższych niż w Polsce. W sklepach nie ma alkoholi powyżej 1,5-3%. Alkohole dostępne są tylko w specjalnych sklepach o określonych godzinach w określonych miejscach - znamy te miejsca! Ale ceny są... zabójcze.
Dokładne ceny za komplet wstępów i atrakcji podamy Wam wraz z cenami zamówionych noclegów, jednak należy policzyć kilkaset Euro od osoby. 
 
Wpisowe na tą wyprawę będzie wynosić 1800 zł od samochodu, przy założeniu uczestnictwa 10 samochodów.
 
Dokumenty:
- paszport, ważny min. 180 dni od wjazdu
- na Islandię nie potrzeba wiz

- prawo jazdy (wystarczy polskie)

 

Co koniecznie zabrać:
- dobry humor, odporność na trudy podróży, ciekawość świata
- namioty, karimaty, śpiwory, słowem sprzęt potrzebny do biwakowania.
Trzeba się przygotować na chłodne noce oraz wilgoć i wiatr. Islandzka pogoda jest bardzo kapryśna, choć we wrześniu najbardziej stabilna i tylko nieco chłodniejsza niż w lipcu i sierpniu. 
- sprzęt do przyrządzania posiłków w terenie
- baniak na wodę - 20l na 2 osoby wystarczy. Kwestie higieniczne na biwakach będą łatwiejsze niż na innych Subariadach, ponieważ niemal na wszystkich campingach jest dostęp do prysznica, a na wielu również do... gorących źródeł!
- rękawiczki, latarkę czołówkę, przynajmniej jeden komplet ubrań, które możecie bez żalu ubrudzić, podrzeć itp. Solidne obuwie turystyczne. To jest wyjazd terenowy, większość czasu spędzamy w terenie i choć zwykle jest on łatwy, to jednak islandzka przyroda jest nieobliczalna i może nam przyjść budować drogę w ulewie lub śnieżycy, dlatego odpowiednia odzież na każdą pogodę jest bardzo ważna.
- prasol, kurtkę przeciwdeszczową
- strój kąpielowy / kąpielówki
- buty trekingowe
 
- każde auto ma być wyposażone w sprawne CB Radio. 
- auta mają mieć pełnowymiarowe opony zapasowe!
 
Czy zabierać jedzenie? W Islandii można kupić wszystkie towary spożywcze. Jednak nie będziemy codziennie w sklepach. Do tego żywność jest bardzo droga. I choć oficjalnie na Islandię nie wolno wwozić większości produktów żywnościowych to z doświadczenia wiemy, że wygodniej, szybciej i taniej jest zabrać pewną ilość jedzenia z Polski. Polecamy dania liofilizowane lub gotowe dania wojskowe. Uczestnikom podamy kilka przydatnych linków do zakupu takiej żywności.
 
Przygotowanie auta:
Prawdopodobnie większość z Was ma stosunkowo nowe i sprawne auta. Warto jednak przed wyjazdem zrobić gruntowny przegląd, usunąć wycieki, luzy. 
Ważna rzecz - jeśli wasze auto miewa jakiekolwiek tendencje do "reakcji na wodę", np. dostaje czkawki po przejechaniu przez dużą kałużę, należy to zdiagnozować i naprawić!
Warto mieć zapasowy filtr powietrza i filtr paliwa.
NIE PRZECIĄŻAJCIE SAMOCHODÓW.
Auta na wyprawę zwykle są wypakowane po brzegi. Warto zrobić weryfikację bagażu pod względem ważności. Bez dodatkowego kremu można jechać, ale z urwanym kołem już nie.
Unikajcie opakowań szklanych - są ciężkie i tłuką się.
Pamiętajcie, że na każdym noclegu i przy każdym obiedzie w terenie musicie wypakowywać rzeczy. Na pakowanie i rozpakowywanie nie warto tracić dużo czasu - lepiej przeznaczyć go na jazdę lub wieczorną integrację. Dlatego odpowiednie rozłożenie bagażu jest bardzo ważne. Równie ważne jest zabezpieczenie go przed "fruwaniem"podczas jazdy.
I tu również uwaga - za "trumnę" na dachu trzeba słono dopłacić. Dlatego dwuosobowe ekipy powinny poćwiczyć pakowanie, aby zmieścić się do auta.
 
p74zby6ebpfz.jpg
Edited by Miłosz Rzeźnik
  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Piękna wyprawa. Dla nas na razie niestety czasowo nierealna, a chcąc zabrać dzieci pewnie również finansowo. Ale trzymamy kciuki za powodzenie wyprawy, bo na pewno warto tam jechać. :)

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Trzeba kupić dużą "świnkę" i zacząć do niej wrzucać grosze. Może uzbiera się na wyjazd....w 2020 ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pytanie techniczne czy nie można autem jechać do Szkocji lub Irlandii i dalej promem? nie będzie taniej?

Share this post


Link to post
Share on other sites

@rutek111 , tu masz odpowiedź:

10 godzin temu, Miłosz Rzeźnik napisał:

Istnieje tylko jeden armator obsługujący połączenia z Islandią. Oto jego strona www: http://www.smyrilline.com.

 

http://www.smyrilline.com/Files/Billeder/01_COM-site/Schedule/2019/EN-SailingSchedule-sep18.pdf

 

I to jest niestety prawda;)

 

 

Edited by Daniel Janus

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dobrze liczę, że do przejechania będzie ponad 3 500 km? Przy cenie benzyny 7,5  EUR/litr to... dość dużo wyjdzie? :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Godzinę temu, leszeks74 napisał:

Dobrze liczę, że do przejechania będzie ponad 3 500 km? Przy cenie benzyny 7,5  EUR/litr to... dość dużo wyjdzie? :)

 

Dużo to wychodzi za wszystko tam, nawet za chleb. O promie nie wspomniawszy. 

Edited by Miłosz Rzeźnik

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pewnie miało być 7,5 pln/l

Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka

Share this post


Link to post
Share on other sites
Godzinę temu, Tycjan Chaquico napisał:

w jaki sposób będzie można się zapisać po wskazanym terminie? jakiś formularz?

Zapisy będą w tym wątku we wskazanej dacie.

 

Ogłoszenie startu wykonuje @Jacek Wyrzykowski

Share this post


Link to post
Share on other sites
W dniu 15.10.2018 o 18:55, rutek111 napisał:

Pewnie miało być 7,5 pln/l emoji6.png

Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
 

Oczywiście, 7,5 pln/litr.

Edited by Miłosz Rzeźnik

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wydawało mi się ze widziałem szacunkowy koszt 18tys ale mogę się mylić 

Share this post


Link to post
Share on other sites

zgłaszam się Wojciech Wachulak 504593123

 

Edited by Egoon

Share this post


Link to post
Share on other sites

zgłaszam swój udział Andrzej Schuetz 600285851

forester xt dwie osoby

 

Edited by CICHY9

Share this post


Link to post
Share on other sites

dzięki za dane. można  je przesyłać na moja prywatną pocztą forumową. nie trzeba podawać tutaj w wątku

Edited by Jacek Wyrzykowski

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...