Skocz do zawartości

"Samochód jest za twardy..." czy zmiana rozmiaru opon coś da?


Gliwot

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

Słyszę od osób istotnych, że Subaru Legacy IV 3.0 Kombi jest ma "za twarde zawieszenie" czyli po prostu ostro reaguje na wszelkie wyboje czy dziury. Mam 45/R17 opony, czy jak bym wyminenił na coś wyższego to będzie jakaś zmiana? Jeżeli tak to jakie są najwyższe dopuszczalne opony dla R17?

pozdrawiam

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz założyć 215/50 R17 :)

2 godziny temu, Gliwot napisał:

Jeżeli tak to jakie są najwyższe dopuszczalne opony dla R17?

Producent zaleca 215/45 

BTW moim zdaniem to Legacy IV nie ma zbyt twardego zawieszenia. Masz oryginalne amortyzatory i sprężyny? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, AdaSch napisał:

albo nawet 16" i będzie bardziej komfortowo.

 

Ja miałem ten efekt przy zmianie z 17 i 215/45r17 na 195/65r15 -zupełnie inne auto, szczególnie na progach.

 

 

Dokładnie niebo a ziemia będzie przy zmianie na 195/65R15 a sprawę polepszy już 205/55R16, niestety profil 45 zapewnia komfort jazdy tylko na drogach o bardzo dobrej jakości a w naszym kraju nadal jeszcze o takowe trudno

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Gliwot napisał:

Słyszę od osób istotnych, że Subaru Legacy IV 3.0 Kombi jest ma "za twarde zawieszenie"

 

Jeśli masz wszystko w serii, to jest wręcz odwrotnie. Tył jest znacznie za miękki co może być niefajne w sytuacji krytycznej.

Jak amorki są nieoryginalne (np.KYB) to faktycznie jest sztywniej, ale bez przesady.

Ja mogę tylko zaproponować rozwiązanie mało radykalne - montaż opon 225/45R17 (przy założeniu że felgi masz seryjne).

To tylko minimalnie podniesie profil, ale zapewni ewolucję a nie rewolucję w charakterystyce pracy zawieszenia.

Opinie typu załóż 16 lub 15, są niepoważne. Raz że takie felgi nie wejdą na hamulec, to auto zrobi się gumowate w skręcie.

  • Super! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ZTCW wchodzą 16" na seryjny zacisk ale może to nie prawdziwa informacja
Na przednie zaciski spec b wchodzą 16 z forka. Ale nie ruszą się, bo przylegają do zacisku. :mrgreen: Można na nich postawić samochód w garażu.

Wysłane z mojego mądrego telefonu

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok, to moje 16" wchodzą na specb, czyli pewnie stykowa sprawa. Czyli nic innego jak 17 z miękką gumą. Dobrze sprawdza się 6,5j w szerokości 215 bo felga chowa sie w głąb opony i nie da siej ej łatwo zarysować szczególnie przy oponach bez rantu ochronnego z reguły miększych. Tak jest np w foresterze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Z własnego niedawnego doświadczenia: może się zdarzyć, że warsztat (nie będę wskazywał paluchami, ale taki jeden przy chemobudowie ;) założy tuleje wahaczy odwrotnie. Wtedy wszystkie zakręty są nasze hehe, ale jazda po mieście to horror. 

Może to nie to, ale warto sprawdzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam wziąć pod uwagę różnice w sztywności opon. Przy tym samym rozmiarze i nawet tej samej nośności mogą istnieć spore różnice. Niestety nie istnieje żadna klasyfikacja sztywności i trzeba polegać na doświadczeniu własnym lub innych. Ew. macać przed zakupem bok opony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W swoim Legacy z 2006roku zainstalowalem opony 225/45/17, i wygoda jazdy oraz hamowanie bardzo sie poprawily.  Dodam ze auto mialo staby whiteline oraz sprezyny teina obnizajace o jeden cal.  Dodanie szerokosci poprawia komfort.  Dodam ze uwzywalem opon Continental DWS - ktore zdawaly egzamin zasadniczo pod kazdym wzgledem i byly przy tym calkiem lekkie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...