Skocz do zawartości

XVIII Subariada - Bułgaria - 2-9 lipca 2019


Miłosz Rzeźnik

Rekomendowane odpowiedzi

Poniżej podaję szczegółowe informacje dla uczestników XVIII Subariady do Bułgarii.
 
Zapisy odpalamy 1 października o godzinie 00:00. Wcześniejsze deklaracje będą traktowane jako falstart i ignorowane - tak, żeby wszyscy mieli jednakowe szanse :)
 
Termin: 2-9 lipca 2019 (i tu uwaga, to jest termin NA MIEJSCU!)
 
Dojazd/powrót: Spotykamy się we wtorek 2 lipca o 9.00 rano CZASU BUŁGARSKIEGO, na parkingu pod Kauflandem w bułgarskiej miejscowości Widin, Bulvar Panonia 23, tutaj: https://goo.gl/maps/gjnJfxqiipE2.
Dokonamy tam wspólnych zakupów. W tym miejscu jest możliwość wymiany waluty lub wypłaty jej z bankomatu. Przyjedźcie proszę na spotkanie ZATANKOWANI DO PEŁNA.
Do miejsca spotkania z południowej granicy Polski jest ok. 900-1000km. Istnieją dwie sensowne trasy dojazdowe - Słowację, Węgry, Serbię (https://goo.gl/maps/dx3bNyZyHf82) lub Słowację, Węgry, Rumunię (https://goo.gl/maps/2GVvHnnXQP42). Oczywiście punkt startu zależy od waszego miejsca zamieszkania.
Na Słowacji i Węgrzech obowiązują winiety na autostrady. Można kupić winiety wcześniej przez internet tutaj:http://www.pzmtravel.com.pl/pzmsklep/oplaty,drogowe-winiety,23.html
Na Rumunię obowiązuje winieta na wszystkie drogi. Można kupić winiety wcześniej przez internet tutaj:https://www.roviniete.ro/en
W Serbii autostrady są płatne na bramkach (Dinary, Euro, karta).
W Bułgarii obowiązuje winieta na wszystkie drogi. Zakup na granicy. Most na Dunaju w Calafat/Widyń jest płatny.
 
We wtorek 9 lipca po południu (około 16) oficjalnie kończymy wspólny wyjazd po Bułgarii (w okolicach miejscowości Błagojevrad). Powrót (podobnie jak dojazd) ekipy realizują samodzielnie. Oczywiście praktyka forumowa pokazuje, że stworzą się “podgrupy dojazdowe”.
 
Trasa: Cała trasa PO BUŁGARII zamyka się w 1500 km. Trasę przejeżdżamy wspólnie. Prowadzi asfaltami, drogami szutrowymi, gruntowymi, kamienistymi. Zalecane opony AT o podwyższonym profilu i osłony pod silnik. Trasa przejezdna dla Foresterów oraz ewentualnie Outbacków i XV w automacie z odpornym psychicznie kierowcą, zdystansowanym do stuków dochodzących spod podłogi :) 
 
Paliwo: Paliwo w Bułgarii oraz krajach tranzytowych jest dobrej jakości i ogólnodostępne. Nie ma potrzeby zabierania karnistrów. Paliwo jest w cenach porównywalnych jak w Polsce.
 
Waluta: W Bułgarii płacić możemy w wielu miejscach kartą, jednak nie wszędzie. Dlatego potrzebować będziemy gotówki - waluta bułgarska to LEWA. Istnieje możliwość wymiany Euro lub Dolarów w bankach i kantorach. My zwykle zabieramy kartę i wypłacamy stosowną ilość gotówki z bankomatu (zdecydowanie łatwiej). Warto kupić niewielką ilość LEW w Polsce jako "pierwsze zabezpieczenie". Na miejscu zwykle NIE MA MOŻLIWOŚCI WYMIANY ZŁOTÓWEK.
Po drodze za tankowania na Słowacji, Węgrzech, Rumnii, Serbii zapłacicie niemal wszędzie kartą.
 
Noclegi: Połowa noclegów będzie pod namiotami, połowa w pensjonatach lub agroturystykach. Nie spodziewajcie się pięciogwiazdkowych hoteli, jednak staramy się, aby miejsca noclegowe były przyjemne i “klimatyczne”. Zwykle staramy się dobrać pokoje zgodnie z podziałem na samochody lub pary, ale nie zawsze jest to możliwe.
 
Wydatki: Noclegi w hotelach (ze śniadaniem) będą kosztować średnio 30-35E za noc za osobę dorosłą (zwykle od 10 lat).  Dokładny koszt zamówionych noclegów dla każdej z ekip będzie znany około 2 miesiące przed wyprawą. Za noclegi oraz zamówione wcześniej atrakcje rozliczacie się z nami. Zwykle kilka razy stołujemy się w restauracjach, obiad można zjeść za 7-10E od osoby. Wstępy, parkingi, dodatkowe atrakcje w sumie nie powinny kosztować więcej niż 40E od osoby. Jeśli dopisze pogoda w ostatni dzień zorganizujemy rafting. Cena 35E od osoby.  Jedzenie i podstawowe artykuły są w cenach porównywalnych do polskich.
 
Dokumenty: Do Bułgarii ani do żadnego z krajów tranzytowych (w tym Serbii) nie potrzeba paszportu, wystarczy dowód osobisty. Zabrać prawo jazdy (wystarczy polskie) i ewentualnie zieloną kartę (pytają o nią czasem w Serbii, choć teoretycznie nie jest potrzebna). Warto zrobić kserokopię dowodu/paszportu i trzymać ją podczas podróży w innym miejscu, niż oryginały.
 
Co koniecznie zabrać:
- dobry humor, odporność na trudy podróży, ciekawość świata
- namioty, karimaty, śpiwory, słowem sprzęt potrzebny do biwakowania. Będziemy biwakować w górach, dlatego trzeba się przygotować na chłodniejsze noce.
- sprzęt do przyrządzania posiłków w terenie
- baniak na wodę - 20l na 2 osoby wystarczy. Część biwaków jest w miejscach, gdzie nie ma dostępu do wody. Jeśli z reguły zużywacie dużo wody - zabierzcie większy pojemnik.
- rękawiczki, latarkę czołówkę, przynajmniej jeden komplet ubrań, które możecie bez żalu ubrudzić, podrzeć itp. Solidne obuwie turystyczne. To jest wyjazd offroadowy, większość czasu spędzamy w terenie i choć zwykle jest on łatwy, to jednak bułgarska przyroda jest nieobliczalna i może nam przyjść "taplać" się w błocie i budować drogę w ulewie, dlatego odpowiednia odzież na każdą pogodę jest bardzo ważna.
- łopatę (szpadel - nie małą saperkę), ostrą siekierę
- prasol, kurtkę przeciwdeszczową
- strój kąpielowy / kąpielówki
- okulary, krem do opalania
- buty trekingowe
 
- każde auto ma być wyposażone w sprawne CB Radio. 
 
Czy zabierać jedzenie? W Bułgarii można kupić wszystkie towary spożywcze. Jednak nie będziemy codziennie w sklepach. Będzie możliwość zrobienia zakupów w pierwszym dużym mieście w dużym markecie. Z doświadczenia wiemy jednak, że wygodniej i szybciej jest zabrać pewną ilość jedzenia z Polski, a na miejscu uzupełniać warzywa, owoce, napoje i pieczywo.
 
Przygotowanie auta:
Prawdopodobnie większość z Was ma stosunkowo nowe i sprawne auta. Warto jednak przed wyjazdem zrobić gruntowny przegląd, usunąć wycieki, luzy. Jeśli któreś auto ma tendencje do przegrzewania - naprawić. Nie powinno być upałów ale... a jeździć będziemy wolno i dużo po serpentynach.
Warto mieć zapasowy filtr powietrza i filtr paliwa.
NIE PRZECIĄŻAJCIE SAMOCHODÓW.
Auta na wyprawę zwykle są wypakowane po brzegi. Warto zrobić weryfikację bagażu pod względem ważności. Bez dodatkowego kremu można jechać, ale z urwanym kołem już nie.
Unikajcie opakowań szklanych - są ciężkie i tłuką się.
Pamiętajcie, że na każdym noclegu i przy każdym obiedzie w terenie musicie wypakowywać rzeczy. Na pakowanie i rozpakowywanie nie warto tracić dużo czasu - lepiej przeznaczyć go na jazdę lub wieczorną integrację. Dlatego odpowiednie rozłożenie bagażu jest bardzo ważne. Równie ważne jest zabezpieczenie go przed "fruwaniem"podczas jazdy.
 
Zdrowie:
Teoretycznie w Bułgarii dla nas opieka zdrowotna jest bezpłatna. W praktyce warto wykupić dodatkowe ubezpieczenie KL. Apteki są wszędzie i dobrze zaopatrzone, ale jeśli ktoś przyjmuje na stałe jakieś leki - niech zabierze zapas.
 
Ogólnie przygotowujcie się tak, aby na miejscu tracić jak najmniej czasu na zakupy, naprawy, przepakowania itp, a dzięki temu zobaczymy więcej ciekawych miejsc.
 
Program wyprawy do Bułgarii z tego roku jest tutaj:  http://przygody4x4.pl/tymczasowe/xiii%20subariada%20bu%C5%82garia.pdf. Będą niewielkie zmiany (oczywiście na plus :) )
 
Wpisowe na tą wyprawę będzie wynosić 1200 zł od samochodu, przy założeniu uczestnictwa 10 samochodów. 
Edytowane przez Miłosz Rzeźnik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, rutek111 napisał:

Proszę o wpisanie 2 osoby dorosłe  +2 dzieci

 

11 godzin temu, Miłosz Rzeźnik napisał:

Zapisy odpalamy 1 października o godzinie 00:00. Wcześniejsze deklaracje będą traktowane jako falstart i ignorowane - tak, żeby wszyscy mieli jednakowe szanse :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Ojciec Założyciel

Tak dla przypomnienia trochę obrazków z Subariady do Bułgarii ( ta z 2015 roku ) :

https://photos.google.com/album/AF1QipNOpCbelrxcvUB9kb6NM4tpiz-EqFWygoAMATjQ

 

Tematy będą zapewne podobne :)

Moim zdaniem zdecydowanie warto. Jeżeli ktoś jeszcze nie jechał trans Transalpina i Transfogarska w Rumunii, można je łatwo zintegrować na dojeździe / powrocie .

 

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za niedługo odpalimy szczegóły sierpniowej Rumunii i w tym programie chcemy włączyć właśnie Transalpinę i Transfogarską więc będzie to zupełnie inna trasa niż wszystkie poprzednie Subariady w Rumunii (choć parę highlight'ów) się powtórzy oczywiście.

  • Super! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ZGODNIE Z ZALECENIEM MIŁOSZA BARDZO PROSZĘ O PODANIE NA MÓJ PRIV SWOJEGO NUMERU TELEFONU KOMÓRKOWEGO

27 minut temu, marianuszka napisał:

Co ta slabiutko...? Gdzie ten wyscig jak w swieta BN 2017???

Nic nie szkodzi, przemyślane decyzje są dobre :). No chyba, że dzisiejszy (wczorajszy) narodowy sukces sportowy  pochłonął forumowiczów.

Lista uczestników

1.       tomek19791     4os.

2.       MichałD              4os.

3.       STV                       2os.+2dz.

4.       Gazik                    2os.+2dz.

5.       Łukasz Struk      4os.

6.       enika65                2os.

Edytowane przez Jacek Wyrzykowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, IWONA KLIMA-SZKLINIARZ napisał:

Iwona poproszę wpisać jedną osobę

nie doczytałam się czy tylko terenowe? tak wnoszę po wyszczególnionych  "trasach kamienistych"

Trasa: Cała trasa PO BUŁGARII zamyka się w 1500 km. Trasę przejeżdżamy wspólnie. Prowadzi asfaltami, drogami szutrowymi, gruntowymi, kamienistymi. Zalecane opony AT o podwyższonym profilu i osłony pod silnik. Trasa przejezdna dla Foresterów oraz ewentualnie Outbacków i XV w automacie z odpornym psychicznie kierowcą, zdystansowanym do stuków dochodzących spod podłogi 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...