Skocz do zawartości
Miłosz Rzeźnik

XVI Subariada Maroko - styczeń 2019

Rekomendowane odpowiedzi

W związku z długą listą rezerwową oraz deklaracjami części uczestników forum, co do chęci uczestnictwa w wyjeździe do Maroko, ale nie w pierwszym terminie, odpalamy wątek poświęcony DRUGIEMU TERMINOWI. Przypomnę, że jeśli nie zmieni się układ promów z Genui to będzie to 7.01.2018 do 21.01.2019. To byłyby daty Genua - Genua. 

W wątku dotyczącym wyjazdu "sylwestrowego" znajduje się tabelka zdeklarowanych (na etapie zapisów) uczestników. Wiem, że są tacy, którzy są na pierwszym terminie, a wolą drugi. Jest też dużo ekip, które się zadeklarowały na etapie zapisów, ale od tego czasu nie odezwały się. Mamy nadzieję, że po rozdzieleniu wątków uda się sprawnie ogarnąć ten "mix".

Nie będziemy tu tworzyć kolejnej tabelki - przynajmniej na razie. Proszę jednak, aby każda ekipa zdecydowana na ten termin, a wpisana w poprzednią tabelkę odezwała się tutaj. Jednocześnie będę Wam udostępniał wspólny wątek pocztowy poświęcony temu terminowi. Jeśli ktoś jest na liście, a wie, że nie pojedzie - dać tu znać. Jeśli jest ktoś, kogo nie ma na liście, a chce jechać - proszę tu napisać - dopiszemy do listy po upewnieniu się, że jest miejsce (po potwierdzeniu lub niepotwierdzeniu przez osoby z listy).
Z uwagi na konieczność zamykania planów, rezerwacji oraz niedługo zakup biletów promowych wstępny deadline na potwierdzenie ekipy pozostaje taki jak dla terminu "sylwestrowego" czyli do końca czerwca. Jeśli z jakąś ekipą z listy, do tego czasu nie będzie kontaktu - uznajemy to za rezygnację i traci swoją "kolejkę" aby dać szansę nowym chętnym.


Poniżej wklejam jeszcze raz komplet informacji.
 

Przewoźnik promowy opieszale podchodzi do wstawienia nowego rozkładu kursów i wg. ostatnich informacji dokładne terminy, a więc i możliwość zakupu biletów będą w drugiej połowie czerwca (czyli na dniach). Na razie są terminy do 15 grudnia, czyli jeszcze nas nie interesujące.
Ponieważ na 90% terminy kursów, będą stanowiły po prostu przedłużenie rozkładu z listopada i grudnia (nie zmienią się dni tygodnia), zakładamy na dziś następujący termin - 7.01.2018 do 21.01.2019. To byłyby daty Genua - Genua. Na miejscu jesteście od 9.01 wieczorem do 19.01 wieczorem.
To da nam 10 pełnych dni na miejscu w Maroku. Prom rusza o 17:00 z Genui i o 23:00 z Tangeru.
 
Jeśli promy się zmienią, to mogą być ruchy +/- 2 dni. Jeśli zmieni się układ kursów, to program na miejscu może się zmienić nieco. Raczej byłbym skłonny wydłużać pobyt na miejscu niż skracać (max o 1 dzień), jeśli tak będzie trzeba z uwagi na promy. Na dziś zakładamy to co powyżej, myślę, że ewentualne małe zmiany nie wpłyną na wasze możliwości udziału, bo będziemy o nich wiedzieć na długo przed wyprawą.
 
Dojazd: My już przed pierwszą grupą będziemy w Maroko, tak więc spotkamy się po waszym zjeździe z promu w Tangerze (zaraz za odprawą). Do Genui np. z Krakowa jest ok. 1450 km (https://goo.gl/maps/rReJZH5KhJ82). W większości autostrady, ale ciężko to zrobić “na raz”. Po drodze można zjeść np. śniadanie w Wenecji :)
 
Powrót: Oczywiście powrót odbywać się będzie tą samą drogą morską, czyli promem z Tangeru do Genui. Pierwszą grupę porzegnamy, gdy będą wjeżdżać na prom w Tangerze, z drugą będziemy mieli przyjemność wracać wspólnie aż do Polski.
 
Dlaczego prom: Do Maroko można dotrzeć również jadąc przez całą Europę na Giblartar (a właściwie do Algeciras) i płynąc promem tylko przez Cieśninę Giblartarską. Taką trasę też mamy za sobą. Uważamy, że jest to bez sensu. 3300 km trasy z Krakowa to 3 dni nudnej jazdy w zimowej aurze, zakończonej i tak drogim promem. Do tego szukanie przydrożnych drogich hoteli i restauracji. Tymczasem po zaokrętowaniu się w Genui/Tangerze macie 2 doby odpoczynku w każdą stronę, swoją kajutę, zapewnione wyżywienie, drinki w barze, a samochód odpoczywa i nie nabija kilometrów. Z naszych wyliczeń wynika, że koszt obu wariantów jest podobny, dlatego Subariady popłyną promem z Genui. Nie bez znaczenia jest też sama atrakcyjność spędzenia 2 dni na morzu (tak mi się wydaje, dzieci potwierdzą :yahoo: ).
 
Trasa w Maroko: Trasa po Maroku liczyć będzie około 3000 km. Poruszać się będziemy zarówno drogami asfaltowymi, jak i drogami szutrowymi oraz gruntowymi (w Maroko to normalne lokalne drogi). Przejedziemy wiele kilometrów bezdrożami przez pustynię kamienistą, piaski oraz plaże nad oceanem. Zdecydowanie zalecam opony AT lub inne wzmocnione – nie ze względu na błoto, tylko własnie ze względu na ostre kamienie. Będzie ich więcej, niż na jakiejkolwiek dotychczasowej Subariadzie. Koniecznie zabierzcie dobre koła zapasowe – w ogóle w grę nie wchodzą dojazdówki!
 
Waluty: Lokalna waluta to dirham marokański. W wielu miejscach można płacić w Euro lub dolarach, jednak będziemy się posługiwać głównie lokalną walutą, którą można zakupić na miejscu (za Euro lub dolary) lub wypłacić z bankomatu. Płatności kartą przyjmowane są rzadko i tylko w większych miastach.
 
Paliwo: Paliwo w Maroko kosztuje ok. 3,5zł / litr. Spróbujemy skonstruować trasę tak, abyście nie musieli zabierać kanistrów na paliwo. Z uwagi na niską jakość paliwa warto zabrać ze sobą jeden zapasowy filtr paliwa, ewentualnie jakieś uszlachetniacze.

Dokumenty: Potrzebny jest paszport, ważny min 180 dni od wjazdu do Maroka. Nie potrzeba wiz.
 
Informacja dla kierowców:
Kierowcy potrzebują prawo jazdy (wystarczy polskie) oraz zieloną kartę. Jeśli samochód nie jest waszą własnością lub jest w leasingu trzeba mieć notarialne upoważnienie do prowadzenia auta (albo ogólne, albo wypisać kraje). Następnie trzeba je przetłumaczyć przez tłumacza przysięgłego na język francuski.
 
Warto zrobić kserokopię paszportu i innych dokumentów i trzymać je podczas podróży w innym miejscu, niż oryginały.
 
Ubezpieczenia: Zalecamy wykupienie ubezpieczenia KL/NW. Kwestię ubezpieczenia AC/Assistance pozostawiamy do Waszej decyzji.
 
Noclegi: Zdecydowana większość noclegów będzie w namiotach. Noclegi w hotelach planujemy tylko w niektórych miastach – Tanger, Fez, Marrakesz, Szawszawan.  Noclegi hotelowe Nie planujemy wizyt na zorganizowanych campingach, wszystkie noclegi "pozahotelowe" są na dziko na łonie przyrody. Należy się przygotować na warunki biwakowe. Biwaki na pustyni pod rozgwieżdżonym marokańskim niebem zapewne przypadną Wam do gustu!

Wydatki: 5-6 noclegów w cenie do 35E od osoby (w Maroko, nie liczę ewentualnych noclegów na dojeździ i porocie z Genui – akipy spoza południa Polski musza policzyć po 1 takim noclegu w każdą stronę). Obiady w restauracjach można zjeść za 5-10E od osoby. Załóżcie 5-8 wizyt w restauracjach. Jedzenie i podstawowe artykuły są w cenach porównywalnych jak w Polsce lub niższych. Za wstępy do atrakcji, parkingi, itp. zapłacimy do 100E od osoby. Do tego spróbujemy zorganizować również wieczór berberyjski z noclegiem na wydmach i “dojazdem” wielbłądami.
Bilet promowy (Genua – Tanger – Genua) za samochód do 1,9 metra wysokości i 2 osoby wraz z kabiną dwuosobową oraz pakietem posiłków kosztuje w tej chwili nieco ponad 5000zł w obie strony.
Oczywiście każdy może sam kupić bilet jak tylko pojawią się właściwe terminy na stronie GNV lub np. na aferry.pl, ale spróbujemy zalatwić zakup grupowy, co być może pozwoli na jakieś zniżki. Będziemy to koordynować.
Co koniecznie zabrać:
+ dobry humor, odporność na trudy podróży, ciekawość świata
+ namioty, karimaty, śpiwory (ciepłe!), słowem sprzęt potrzebny do biwakowania. Należy się przygotować na zakres temperatur od -5 do +35 stopni C. Choć Maroko jest ciepłym krajem, to jednak jest to zima i w górach może nas zastać śnieg. Jednak większość czasu spędzimy na północy (tu raczej deszcz) oraz na południe od Gór Atlas na pustyni (tu raczej ciepło i słońce).
+ sprzęt do przyrządzania posiłków w terenie
+ baniak na wodę – minimum 30l na 2 osoby.
+ solidne obuwie turystyczne, sandały, rękawiczki robocze, latarkę (najlepiej czołówkę), przynajmniej jeden komplet ubrań, które możecie bez żalu ubrudzić, podrzeć itp. Przyroda jest nieobliczalna, dlatego odpowiednia odzież na każdą pogodę jest bardzo ważna.
+ parasol, okulary przeciwsloneczne, krem z filtrem, czapkę, rękawiczki, kurtkę pochową, kąpielówki (same paradoksy, co? :P )
+ chciałbym, aby w kilku autach była krótka łopata, taka jak do śniegu metalowa: http://allegro.pl/lopata-szufla-do-sniegu-samochodowa-fiskars-alu-i5902077668.html#thumb/3 
+ GPS z mapą drogową Maroka
+ każde auto powinno być wyposażone w sprawne CB Radio.
Czy zabierać jedzenie? W dużych miastach można kupić niemal wszystkie towary spożywcze. Jednak większą część trasy spędzimy poza miejscowościami, a sklepy w wioskach sprzedają tylko podstawowe produkty. Nie planujemy codziennych wizyt w sklepach. Możecie zabrać pewną ilość jedzenia “turystycznego” z Polski, ale oczywiście będziemy zaopatrywać się w świeże jedzenie również sukcesywnie w jedzenie w trakcie wyprawy.
My mamy wytestowane puszki z daniami gotowymi z tej firmy: http://www.sklep.arpol.net.pl/ oraz liofilizaty tej firmy: www.lyofood.pl . Liofilizaty są dobre gdy chcecie iść “na leniwca” i zamiast przyrządzać obiad czy inny posiłek, siedzieć, jeść i patrzeć, jak inni skrobią ziemniaki. Niestety wychodzą drogo.
 
Program:
Nie będzie programu dzień po dniu, ponieważ jak pisałem na wstępie może się zmienić lekko długość wyjazdu, jeśli zmienią promy, a poza tym część tras będziemy sprawdzać jeszcze przed waszym przyjazdem na miejscu. Do tego na południu Maroka, na obszarach pustyni, nie będziemy sobie ustalali sztywnych odcinków do przejechania.
TUTAJ znajdziecie miejsca, które na pewno odwiedzimy.
A tu więcej zdjęć z naszej ostatniej wyprawy w 2016 roku: https://przygody4x4.pl/galeria/maroko/maroko-2016/
 
Wpisowe na tą wyprawę wynosi 1800 zł od samochodu, przy założeniu uczestnictwa 10 samochodów.
Dane do wpłat, terminy, link do tabelki do uzupełniania swoich danych ekipy potwierdzone otrzymają pocztą forumową.

I jeszcze coś na przykucie uwagi :P - kilka porannych widoczków z zaplanowanych biwaków:
m2-24.jpg
m2-71.jpg
m2-53.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proszę o wpisanie nas na II termin i usunięcie z listy rezerwowej terminu I-wszego. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, pzast napisał:

Proszę o wpisanie nas na II termin i usunięcie z listy rezerwowej terminu I-wszego. 

No to wchodzisz na pocztę, którą własnie dostałeś i wiesz co dalej :) Jesteście w ekipie!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

My potwierdzamy II termin na który pierwotnie się zapisaliśmy:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proszę o wpisanie na II termin,ale jeżeli będzie taka możliwość to bardziej pasuje nam I termin

Edytowane przez piotr_b

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, piotr_b napisał:

Proszę o wpisanie na II termin,ale jeżeli będzie taka możliwość to bardziej pasuje nam I termin

Robimy tak - trafiasz na listę pewniaków na II termin, a jeśli 30 czerwca (deadline) na I terminie będzie wolne miejsce, przeskakujesz. OK?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Miłosz Rzeźnik napisał:

Robimy tak - trafiasz na listę pewniaków na II termin, a jeśli 30 czerwca (deadline) na I terminie będzie wolne miejsce, przeskakujesz. OK?

OK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 godzin temu, Miłosz Rzeźnik napisał:

Łopata do śniegu przy wyjeździe do Maroka :)

Ale na serio, poza nazwą, może się przydać ( sam już się tam zakopywałem ).

16 godzin temu, Miłosz Rzeźnik napisał:

+ GPS z mapą drogową Maroka

Naturalnie mapy off-line; inaczej będzie drogo ( rooming ). Np. maps.me - z doświadczenia funkcjonuje zupełnie dobrze i aplikacja bezpłatna.

 

Pozdrowienia

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proszę mnie wpisać z rezerwy I-szego terminu do listy podstawowej na termin II (jeżeli taka obcja jest). Pozwoli nam to już planować urlopy czas, szkołę etc. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, rutek111 napisał:

Proszę mnie wpisać z rezerwy I-szego terminu do listy podstawowej na termin II (jeżeli taka obcja jest). Pozwoli nam to już planować urlopy czas, szkołę etc. 

Masz już dostęp do wątku pocztowego. Tam dalsze instrukcje - tabelka, kasa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzamy udział 2 osoby dorosłe w II terminie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, mp3g napisał:

Potwierdzamy udział 2 osoby dorosłe w II terminie. 

Dodany do poczty - tam dalsze instrukcje jak zaklepać udział.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam za opóźnienie - terturbacje po powrocie z Bułgarii light - podtrzymuję opcję Maroko drugi termin 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mamy więc komplet potwierdzonych na termin styczniowy, który wygląda tak:

1. Dyrekcja
2. Dariusz Libiąż
3. Goashi
4. Pzast
5. mp3g
6. rutek111
7. dulo77
8. piotr_b
9. drzemik
10. Fun Subaru

 

Od teraz, ktokolwiek odezwie się w sprawie tego terminu trafia na listę rezerwową.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Krótkie pytanie- czy na prom wpuszczają z instalacją LPG?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, rutek111 napisał:

Krótkie pytanie- czy na prom wpuszczają z instalacją LPG?

Dopytam ekstra ale mysle ze tak. Pytalismy juz u kilku innych armatorów. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrobiło się jeszcze jedno miejsce (dla jednej ekipy). Aktualna lista wygląda tak:


1. Dyrekcja
2. Dariusz Libiąż
3. Goashi
4. Pzast
5. mp3g
6. rutek111
7. dulo77
8. 
9. drzemik
10. Fun Subaru

 

Terminy promów potwierdzone!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proszę wpisać Izotomy na listę.

 

Pozdrawiam

  • Like 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Izotom napisał:

Proszę wpisać Izotomy na listę.

 

Pozdrawiam

Super. Jest jeszcze jedno, bo wypadł Drzemik.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Miłosz Rzeźnik napisał:

wypadł Drzemik

To smutne :(

6 godzin temu, Izotom napisał:

wpisać Izotomy na listę

To radosne :)

 

Edytowane przez Dyrekcja

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, Izotom napisał:

Proszę wpisać Izotomy na listę.

 

Pozdrawiam

A jednak. ;)

Szkoda, że nie w grudniu. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W grudniu świętujemy, spotykamy się rodzinnie, jemy i śpimy. Jednym słowem: nirvana po chrześcijańsku ;)

Za to w styczniu ... :thumbup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak jest jeszcze miejsce proszę nas wpisać jeszcze nie wiem czy 2 czy 2+1

Wysłane z tel.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×