Jump to content

Dyrekcja

Dyrekcja SIP
 • Content Count

  5423
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by Dyrekcja

 1. Sorry, ale akurat w tym punkcie moim zdaniem nie można mieć wątpliwości. Tu chodzi po prostu o bezpieczeństwo. Taki przepis odpowiada mniej więcej regule 2 sekund. Poniżej tej wartości w szacunkowo 90% wypadków nie da się uniknąć wypadku, gdy samochód przed nami gwałtownie zahamuje. Coraz gorsze statystyki wypadków w Polsce na autostradach i drogach szybkiego ruchu wystarczająco to dokumentują. Twierdzenie, że spowodowałoby to korki jest nieuzasadnione. Przecież teraz mamy "full" na lewym pasie, a na prawym tylko od czasu do czasu ciężarówka. W pełnym ruchu na dwupasmowych autostradach w Niemczech, Holandii czy Belgii jakoś dają radę. W Polsce wielu kierowców po prostu jeszcze nie potrafi właściwie poruszać się po takich drogach ( zarówno ci jadący za wolno, jak i ci uważający że mają prawo do poruszania się szybciej, niż cała kolumna ). Tak więc odpowiednie przepisy + ich egzekwowanie wydaje się być jedyną drogą do wychowania kierowców i tym sposobem zmniejszenia ilości wypadków.
 2. Obawiam się, że nie jestem w stanie przedstawić oficjalnego stanowiska wobec tak indywidualnego problemu. Dla określonych numerów VIN otrzymujemy nowe oprogramowanie i jest ono instalowane. Natomiast ew. pojawienie się problemu stricte technicznego, wykraczającego poza stndardową procedurę to klasyczny temat dla serwisu ( oczywiście o ile problem istnieje i nie jest spowodowany czynnikami zewnętrznymi ) - stawianie diagnozy na odległość, a tym bardziej zajmowanie "oficjalnego " stanowiska byłoby w tej sytuacji co najmniej lekkomyślne. Ze zbliżonym problemem ( opisanym przez @raju ) spotykam się sporadycznie w FXT przy dalszych podróżach ( Maroko, Gruzja, Ukraina ) - po powrocie do Polski sam zanika. Pozdrowienia
 3. Przepisy podatkowe. Jak ktoś ma, to zamiast wyższej klasy auta klasycznego kupuje elektryka. Kraj niewielki, więc zasięg wystarczający, ograniczenia prędkości itd. Pozwolę sobie przypomnieć, że to właśnie podatki ( + parę innych historii, jak np. możliwość używania buspasów ) spowodowały, że najwięcej Tesli sprzedawał się w Europie w Norwegii. A z drugiej strony koledzy z Norwegii nie mogli znaleźć nabywcy na jednego STI ( finalnie został sprzedany w Polsce ).
 4. Dziwne - wszedłem na link z mojego posta i ... działają
 5. Cóż, dość trudno aby na drogach działo się lepiej, jeżeli nawet autorytety ( ? ) pozwalają sobie na zdecydowanie fałszywe "rady". Otóż na jednym z bardziej popularnych portali motoryzacyjnych ukazał się artykuł poświęcony wyprzedzaniu na autostradach. Tak, z tym jest pewien problem. Brak doświadczenia skutkuje z jednej strony niepotrzebnym blokowaniem lewego pasa, ale także nadmierna agresja, trzymanie zdecydowanie zbyt małych odstępów pomiędzy pojazdami, "szeryfowanie", nadmierne prędkości , nietolerancja wobec użytkowników wolniejszych pojazdów przyczyniają się ( niestety !) do zwiększającej się ilości poważnych wypadków na naszych autostradach i drogach szybkiego ruchu. Tak więc artykuł na te tematy ma sens. Teoretycznie. Bo w praktyce został napisany tak : https://motoryzacja.interia.pl/wiadomosci/polski-kierowca/news-naucz-sie-wyprzedzac-na-autostradzie,nId,3193781 Każdy może sam poszukać ewidentnych błędów w interpretacji autora. Ja skoncentruję się na tylko na jednym. Ze szczególną uwagą na komentarzu autora do zamieszczonego filmiku. Komentarzu brzmiącym tak : "Jadący za nim kierowca wykonuje wyprzedzanie prawym pasem. Ja się temu wcale nie dziwię. A co miał zrobić? Jechać na zderzaku tamtego samochodu i czekać, aż w końcu nabierze prędkości i zdoła wyprzedzić te ciężarówki?" Otóż nie. Miał po prostu odczekać zamiast powodować bardzo niebezpieczną sytuację. Alternatywa nie brzmi bowiem "albo wyprzedzić prawą stroną, albo jechać na zderzaku". Alternatywa to jazda bezpieczna, lub nie. A tu autor wręcz zachęca do zachowań niebezpiecznych. Dla uważnych obserwatorów : gdy samochód z kamerą zmienia pas ruchu, do ciężarówki pozostaje mu ok 3s odstępu czasowego ( jako minimum przyjmuje się 2s. Gdy jest wyprzedzany prawą stroną odstęp do ciężarówki do mniej niż 1s . Uważam, że zarówno ze strony autora jak i samego portalu brak tu nie tylko rzetelności, ale i poczucia odpowiedzialności. Tak nie zmniejsza się chamstwa - tak się chamów wychowuje. No i sam filmik :
 6. Dyrekcja

  E-Boxer

  W styczniu 2019.
 7. Przy niedzieli kolejny dzień naszej Subariady
 8. Odcinek przesychał stopniowo, stąd te dość niespodziewane wyniki OS. Na kolejnych raczej już wyniki zgodnie z oczekiwaniami. Do OŚ 6 zaskakująco dobra jednak jazda Połońskiego ośką jak by nie było. Na 7 chyba kapeć, bo duża strata. Kuba jak na pierwszy w życiu rajd asfaltowy moim zdaniem bardzo dobrze ( jak by nie było aktualnie drugi w klasie ).
 9. Wypowiedzi Kuby i Grześka przed rajdem ( http://www.newsauto.pl/wypowiedzi-przed-rajdem-slaska-wyscigiem-gorskim/ ) " Kuba Greguła (ASC Kelme, Subaru Poland Rally team – Subaru Impreza STI): Dużo się działo w ostatnim miesiącu. Udało się spełnić jedno z marzeń i pojechać naszym Subaru jako „00” Rajd Niemiec – rundę WRC. Ogromne emocje i odpowiedzialność dla zawodnika rozpoczynającego swoją rajdową drogę! Był to zarazem wyjątkowy i bezcenny trening, znakomita okazja do doskonalenia opisu trasy i sprawdzian koncentracji podczas długich, bardzo trudnych technicznie oesów. Drugiego września, kiedy moi rówieśnicy rozpoczynali rok szkolny, wraz z Grześkiem zameldowaliśmy się w rajdowej szkole Vittorio Canevy. Kolejna porcja bezcennej wiedzy, a jednocześnie świadomość jak wiele pracy i nauki jeszcze mam przed sobą. Po powrocie czekał nas ostatni etap przygotowań do debiutu w Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Polski – dwa odcinki testowe na Dolnym Śląsku, gdzie pracowaliśmy nad ustawieniami samochodu. " " Grzegorz Dachowski (Automobilklub Galicyjski): Po szutrowym rozdziale w naszym tegorocznych startach, czas przypomnieć sobie jak to jest na asfaltowej nawierzchni. Przygotowania do tej zmiany nabrały można powiedzieć zawrotnego tempa. Zaliczyliśmy asfaltową rundę WRC – Rajd Niemiec, po czym dorzuciliśmy trochę wiedzy i praktyki z renomowanej włoskiej szkoły rajdowej Vittorio Canevy, a na koniec doprawiliśmy to odrobiną testów na drogach Dolnego Śląska. Po takim zestawie pora na deser – a będzie to Rajd Śląska w którym przyjdzie nam się ścigać już w najbliższy weekend. "
 10. Ładne zdjęcia Dobrze, że choć przewodnik relacjonuje tę interesującą Subariadę
 11. Dzień dobry, bardzo mi przykro z powodu zaistniałej sytuacji. Odnosząc się do Pańskich pytań : Nie. Nie mogę tego ocenić. Przewidywany koszt naprawy jest stricte szacunkowy - bez rozebrania silnika nie da się zdefiniować faktycznego zakresu naprawy. Decyzję podejmę po weryfikacji uszkodzeń przez ASO i konsultacji z DT Nie. (Po konsultacji z DT) - cytowany problem nie dotyczy Pańskiego samochodu ( silnika ). Dalsze informacje będą przekazane Panu bezpośrednio już po weryfikacji uszkodzeń ( przez ASO lub DT ). Mam nadzieję, że zaistniały problem uda się relatywnie szybko rozwiązać. Pozdrowienia
 12. Już w ten weekend polski debiut naszego najmłodszego wychowanka. Kuba Greguła wystartuje z Grzegorzem Dachowskim w Rajdzie Śląskim : http://slask.rsmsl.pl/ 3-majcie kciuki
 13. Obawiam się, że właśnie tak - wyobraźni, doświadczenia, umiejętności ... Bardzo smutne Niestety szybkie samochody wymagają więcej właśnie powyżej wymienionych cech. Szczególnie w przypadku młodych ludzi cenne jest dodatkowe szkolenie - uczy nie tylko techniki jazdy, ale też umiejętności przewidywania. To właśnie z tej przyczyny, pamiętając jak sam jeździłem mając te 18 lat ( i pełne 23 KM po maską ) wprowadziłem szkolenia już od początku naszej działalności, czyli 20 lat temu ( pierwsze szkolenie było w pierwszym kwartale 2000 roku ).
 14. XV będzie u nas z produkcji styczniowej. Impreza trochę później
 15. To na Islandię ktoś jedzie ? Tak tu cicho, a start miał już być ...
 16. No to, tak przy niedzieli kolejny dzień naszej Subariady. Trochę wspomnień dla nas, ale także znajome widoki dla pierwszej Subariady w Gruzji - wtedy nocowaliśmy obok przełęczy Goderdzi. Droga lepsze niż wówczas nie jest, ale teraz więcej samochodów i więcej domów na przełęczy.
 17. I jak już tak dobrze poszło, kontynuacja. Czyli przybycie do Batumi, zwiedzanie za dnia i nocą
 18. Tak. To jeden z ( niewielu ) pozytywnych aspektów podróży promem UKR Ferry . Kabina na ms. Kaunas była w kategorii "junior suit".
 19. Tak pomału tworzy się proste sprawozdanko Na pierwszy ogień podróż, tym razem zupełnie inna trasą ( czyli promem z Odessy ) :
 20. Dyrekcja

  E-Boxer

  Gdzieś o tym pisałem, ale chętnie powtórzę. Otóż przy bardzo wysokich temperaturach, gdy klimatyzacja praktycznie cały czas pracuje na wysokich obrotach, skutkuje to tym, że silnik spalinowy prawie się nie wyłącza. W efekcie różnice w spalaniu są znikome. Natomiast gdy klimatyzacja jest wyłączona, różnica na trasie miejskiej to ok. 2 l / 100 km ( ponownie - prawie te same warunki, ten sam sposób eksploatacji itp. ). Pozdrowienia
 21. Dyrekcja

  E-Boxer

  Było już trochę wcześniej :
 22. Kiedyś wziąłem udział w konferencji organizowanej przez Ministerstwo Finansów. To nie oznacza, że z MF współpracuję ( no, poza jednostronną współpracą w postaci płacenia podatków ). Kiedyś wziąłem udział w programie telewizyjnym. To nie oznacza, że jestem prezenterem, aktorem, albo że mam na telewizję jakikolwiek wpływ. Tutaj umieszczono moje zdjęcie jako rodzaj podziękowania za naszą aktywność w promowaniu bezpieczeństwa ( w samej konferencji ze względów czasowych nie brałem udziału; nawet gdyby tak było, to byłbym jako widz, nie aktywny uczestnik) . To nie oznacza .... Tak więc wniosek, iż media kłamią ( w sensie ogólnym mający swe uzasadnienie ) bazuje w tym przypadku na błędnych przesłankach . Pozdrowienia ( z zakończeniem OT z mojej strony )
 23. Dziękuję za miłe słowa, lecz obawiam się, że zdecydowanie przecenia Pan moje możliwości ( wpływy ). Wprawdzie robimy od lat dużo na rzecz bezpieczeństwa w ruchu drogowym ( SJS, szkolenia w tymże, ISR, sponsoring jedynego w Polsce programu telewizyjnego o tej tematyce itd, itd ), ale nie mamy kontaktu z żadną organizacją rządową. Wprawdzie śledzę na FB stronkę "Partnerstwo dla bezpieczeństwa drogowego", ale nawet tam, gdy jakąś błędną tezę skomentowałem, nie doczekałem się odpowiedzi. Oczywiście zdecydowanie doceniam działania takie, jak właśnie omawiany "korytarz", ale - jak widać z cytowanego filmiku - zostaje jeszcze bardzo dużo do zrobienia. Sugeruję też, aby przypadkiem nie sprowadzać dyskusji to klasycznego dylematu co było prędzej , jako czy kura ( tu: co najpierw - odpowiednie zachowania kierowców, czy wdrożone takie czy inne systemy sformalizowanej "ucieczki" z korka). Albowiem są to tematy prowadzone niezależnie. 1. Zachowanie kierowców. Jazda pod prąd, tym bardziej z blokowaniem przejazdu służbom, jest niedozwolona i jako taka winna być karana. Tak jest w całym cywilizowanym świecie i nie widzę żadnych przesłanek, dla których u nas miałoby być inaczej. Korki ( z różnych przyczyn ) były, są i będą. Natomiast jeżeli się zdarzy, że w tymże korku ktoś nagle potrzebuje pomocy lekarskiej, to najszybszym sposobem jej udzielenia powinien być szybki ( korytarz życia !) przyjazd służb medycznych. 2. Rozładowanie korka. Zgodnie z praktyką zachodnią najszybszym sposobem rozładowania korka powstałego na skutek wypadku jest : - szybkie, skutecznie działanie policji ( najpierw zabezpieczenie mijejsca wypadku, następnie organizacja ruchu - jeżeli potrzebna jest interwencja medyczna, to w miarę możliwości bez całkowitego blokowania przejazdu, ale za to z ponaglaniem lub ew. karaniem gapiów. Jeżeli potrzebne usunięcie blokady ciężkim sprzętem, to zaraz po interwencji medycznej czekający już sprzęt zabiera się usuwania "barykady"). Zwracam uwagę, że ew. objazd "pod prąd" drugą jezdnią wymagałby ( w 99% przypadków) więcej czasu, niż powyżej opisane działanie. Ponadto taka krótkoterminowa reorganizacja ruchu zagrażałaby korkami w przeciwną stronę a także ew. wypadkami na tamtym pasie ( już z samego powodu gapiostwa takie się w Polsce często zdarzają, co dopiero gdy będzie to połączone ze zwężeniem drogi ). Takie systemowe rozwiązanie fizycznie nie wszędzie jest w ogóle możliwe. 3. Faktem jest, że szybkość i skuteczność działania naszych służb jest ...powiedzmy daleka od optimum. Policjantom generalanie brak odpowiednich szkoleń ( co do prowadzenia samochodów wiemy z raportu NIK, co do rozwiązywania problemów na autostradach i drogach szybkiego ruchu - moje własne obserwacje + info z internetu ), postępowanie często chaotyczne, czas dotarcia do mjesca zdarzenia zbyt długi. 4. Brak systemowego informowania o zdarzeniach drogowych. Wprawdzie nowoczesne nawigacje niektóre zdarzenia wyłapują, ale np. klasyczne ( na zachodzie !) przerywanie programu radiowego dla pilnego podania informacji o zagrożeniu na drodze - nie. To powoduje niepotrzebne "narastanie" korka, którego można by uniknąć. To zwiększa też prawdopodobieństwo kolejnych wypadków ( tu kłania się także karygodny brak konkretnych przepisów regulujących odstęp pomiędzy pojazdami ). Generalnie - przestrzeganie przepisów ( korytarz ) + zwiększenie sprawności funkcjonowania służb powinno radykalnie poprawić sytuację ( aczkolwiek generalne panaceum nie jest moim zdaniem możliwe - nigdzie na świecie z takowym się nie spotkałem ). Pozdrowienia
 24. Nawet trudno komentować ...
 25. Ze wstydem przyznaję, że gdy jadę Patrolem też lubię kałuże Wprawdzie bez "publiki", nie na drogach, ale jednak ...
×
×
 • Create New...