Skocz do zawartości

lazy_moose

Użytkownik
  • Postów

    165
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez lazy_moose

  1. Ja kupiłem 5 identyczną felgę z tą samą oponą + pokrowiec i w dalsze wypady targam w bagażniku a box na dachu - zatem u mnie pełna opcja "paranoik"
  2. Generalizujesz i nadinterpretujesz. To jest forum Subaru, aktualni posiadacze Forestera e-boxer siłą rzeczy bedą pisać raczej opinie pochlebne - co chyba jest lekko naturalne, dowodzi ewentualnej słuszności zakupu. Ja jednak powiem więcej, uważam że się mylisz - właśnei na tym forum, właśnie w tym topicu (e-boxer) znajdziesz wręcz kompendium wad i zalet Forestera e-boxer z elementami krytyki, których autorami są posiadacze Forestera e-boxer. Uważam również, że "przesiadka z subaru na inna markę" daje Ci prawo do opini na innych forach (najlepiej związanych z tą nowa marką) i ew przekazania opinii w "oparciu o fakty, liczby i doświadczenie" i zakładam, że tam znajdziesz lepsze zrozumienie i nie będa Tobie opadać ręce
  3. Nie popadajmy w skrajności. Ja też kupiłem SK głównie dla napędu i ze świadomością jak to jeździ. Niemniej jestem przekonany, że mając do wyboru wersję z silnikiem 2.5 - zapewne bym ją wybrał. A to wciąż jest dalekie od "palenia gum" - patrz OBK.
  4. To tak celem rozwięniecia tematu. https://issuu.com/wydawnictwo_pp/docs/umph Bardzo ciekawe porównanie technologi/rozwiązań układów hybrydowych. Wystarczy spojrzeć na parametry układów napędowych konkurencji (Rav4) 2.0, CVT, AWD --> 0-100km/h ~ 11s jak to mówią z g...a bata nie ukręcisz :)
  5. Generalizujesz. Ludzie kombinują z e-boxerem, a właściwie z jego trybem pracy. Jednym się podoba system start/stop i niewielkie (mizerne) oszczędności na paliwie, inni wolą zredukować ten zestaw do sprowadzenia tego układu do sytuacji, kiedy uzyskujesz max z jednostki napędowej - silnik elektro dokłada 66NM. Jak jest gdzie indziej, zdaje się podobnie (co do zasady), cytuję: W układzie mild-hybrid sam silnik elektryczny (generator) nie jest w stanie samodzielnie napędzać samochodu. Zamiast tego 48-woltowy system i generator działają jako wspomaganie silnika spalinowego przy niskich prędkościach – przy przyspieszaniu i uruchamianiu. W pojazdach takich jak Mercedes-Benz Klasy C silnik elektryczny jest umieszczony pomiędzy silnikiem a skrzynią biegów i zapewnia dodatkowe 20 koni mechanicznych. W miękkiej hybrydzie nie ilość koni mechanicznych jest najważniejsza, a moment obrotowy. W przypadku miękkiej hybrydy Mercedesa ISG dostarcza 180 Nm. ... Korzyści z jazdy samochodem będącym „łagodną hybrydą” ograniczają się w zasadzie to przyjemniejszego oddawania mocy przez układ napędowy i mniejszego (choć nieznacznie, bo ok. pół litra na 100 km) zużycia paliwa. Dla wielu producentów jest to jednak główna droga do „zmieszczenia się” w zadanych normach emisji spalin W Forku problem jest poprostu ten silnik 2.0 - byłby 2.5 i na obecne standardy europejskie (zapomnijmy już o turbo) byłoby to autko prawie idealne.
  6. lazy_moose

    E-Boxer

    Reasumując, ja wciąż używam tego fabrycznego aku i zero problemów. Z tego co wiem @Czarne_Koronkowe też pisał, że ma fabryczne i działa. Kolega @radiolog pisał, że dba (okresowo ładując) i też nie ma problemu. Czy we wszystkich przypadkach problemów z aku koledzy też mieli alarmy? No musi być tam jakiś pasożytniczy pobór.
  7. lazy_moose

    E-Boxer

    A dlaczego nie mieli wsadzić ? Ten aku to "12v auxilliary battery " ( zasilające komputer, urządzenia bezpieczeństwa, klimę, rozrusznik). Do start/stop jest ten drugi 12v engine restart batttery N-55R (12V-41AH).
  8. No właśnie zabawna jest ta korelacja, zgłoś to może do Subaru, być może jest szansa włączenia takiego trybu z poziomu komputera pokładowego. Reasumując, włączanie nawiewu na szybę by wydajniej działał układ napędowy to dla mnie jednak pewien folklor
  9. "Turbo" w Forku e-boxer w postaci nawiewu na szybe ... to już nawet mnie (posiadacza SK) zaczyna śmieszyć
  10. Sprawa jest prosta, zleć usługę czasowej deaktywacji alarmu = odłączenia od zasilania. Poobserwujesz i będziesz miał wnioski.
  11. W Forku e-boxer są 2 aku oryginalnie: 12v auxilliary battery 55D23L (12V-48AH) - wspomagający (komputer, urządzenia bezpieczeństwa, klimę, rozrusznik) 12v engine restart batttery N-55R (12V-41AH) - rozruchowy(start,stop) W więkoszości wypadków problem dotyczy aku pomocniczego (auxilliary battery). Ja swego czasu analizowałem dokumentację do XV i logiki działania układu akumulatorów + baterii trakcyjnej. Wyglądało to tak: Integrated Starter Generator (ISG) - rozrusznik i alternator w jednym. ISG głównie ładuje aku "rozruchowy" z wyjątkiem kiedy naładowanie baterii wysokiego napięcia (trakcyjnej) spada poniżej 38%.Gdy stan naładowania bateri trakcyjnej spada poniżej 38% załącza się przekaźnik, ktory powoduje że ISG zaczyna ładować aku wspomagające.A zatem:- kiedy kierowca włącza silnik, bateria trakcyjna(hybryda) ładuje aku pomocnicze - załącza się przetwornik DC/DC i z 100V (bateria trakcyjna) robi 13.8V i ładuje - kiedy pojazd pozostaje nieruchomy, bateria hybrydowa zacznie się rozładowywać, jak spadnie poniżej 38% - przetwronik DC/DC się wyłącza, załączy się przekaźnik i ISG zacznie ładować aku pomocniczeA zatem:- aku pomocnicze: -- jest domyślnie ładowane z baterii trakcyjnej przez przetwornik DC/DC 100v -> 13.8V -- nie jest ładowane domyślnie przez ISG (alternator) - dopiero jedynie jak bateria trakcyjna spadnie poniżej 38%- aku rozruchowy jest ładowany domyślnie przez ISG do momentu spadku baterii trakcyjnej poniżej 38%, wówczas ISG ładuje aku pomocnicze Czy tak jest w Forku - zakładam, że podobnie. Swoją drogą od roku używam Forka e-boxera (kupiony nówka sztuka) na właśnie tym owianym złą sławą aku 55D23L (12V-48AH) i zero problemów jak dotąd @dawidz - u Ciebie ja obstawiam alarm Zresztą takie wnioski ludzie mieli na UK forach też.
  12. lazy_moose

    E-Boxer

    No to bateria na dachu przy tych parametrach. Pozwól mi nieco zmodyfikować parametry zamówienia: - zbiornik 55l - prześwit 19cm kosztem baterii - moc napędu -- silnik spalinowy 176KM/221Nm -- silnik elekr(1) 120KM/202Nm -- silnik elektr(2) tylnia oś 54KM/121Nm Łączna moc układu = 222KM (jak oni to liczą) - masa włana ~1700kg - szemrany AWD-i - szemrana e-CVT - trochę dupskiem zamiat na testach łosia no i mi wyszło RAV4, exclusive ~ 180kpln. 20k dla mnie za doradztwo
  13. A co Ciebie utwierdziło w przekonaniu, większę wnętrze outbacka?
  14. No to ja dodam swoje 3 grosze. Otóż rok właśnie minął jak posiadywuje Forka SK e-boxer. Stan zauroczenia nie minął. Z tym, że ja auto kupiłem w pierwszej kolejności dla napędu i "dzielności" terenowej. Sporo nim się poruszam po górach (ze względu na pasję), poruszam w znaczeniu dojeżdżam do szlaków o każdej porze roku - nigdy w życiu tak bezpiecznie się nie czułem na mokrych, stromych, ośnieżonych drogach jak z Subaru Sporo Forkiem zrobiłem km po Słoweni, Chorwacji, BiH w wakacje - zapakowany i z boxem na dachu i bylo naprawdę spoko. Mając OBK byłoby tylko lepiej. Patrząc na nowego OBK to tylko wzdycham. Jak bym miał nieco więcej zaskórniaków to bym nawet się nie zastanawiał.
  15. lazy_moose

    E-Boxer

    Ja wiem że kolega już EOT, ale ja muszę "ad vocem" Lekarstwem jest zdrowy rozsądek + manewr wyprzedzania przypadku nr 2, nie wiem w czym problem. Generalizujesz i spłycasz kolego. Ludzie naprawdę czasem jadą wolniej z wielu powodów, poprostu ich się wyprzedza. Jaki ma związek "zamulanie" z e-boxerem? Sugerujesz, że e-boxer nie może jechać 90km/h na drodze gdzie jest dozwolne 90km/h czy też 120km/h tam gdzie jest 120km/h dozwolone? 240KM po maską zawsze dobrze mieć, jeszcze lepiej jak to idzie w parze z mentalnościa "nie-frustrata". Pozdrawiam
  16. lazy_moose

    E-Boxer

    Co za brednie, wielokrotnie doświadczałem sytuacji, że poprzedzający pojazd jechał np 60km/h a dozwolona prędkość była 80km/h (np bedąc w BiH). Powodów może być bardzo wiele, np starszy kierowca ,ktoś kto ma już za sobą długą drogę i dostosował prędkość do aktualnej dyspozycji psycho-fizycznej. Subiektywne odczucia co jest "zamulaniem" a co nie jest, średnio mnie obchodzą. Odnosiłem się do posta który sugerował, że takowe zachowania na drodze jak jazda 70km/h na odcinku gdzie dozwolone jest 90km/h jest wykroczeniem, które można podciągnąć pod Art. 90. [Tamowanie lub utrudnianie ruchu]. Więc raz jeszce śmiem twierdzić że to wciąż jest poprawne zachowanie na drodze wdg obowiązujacych przepisów. Jeśli jest inaczej - to poproszę o dowody
  17. lazy_moose

    E-Boxer

    Twierdzenie, że jadąc 70km/h przy dozwolonej prędkości np 90km/h można podciągnąć pod "Tamowanie lub utrudnianie ruchu" jest mooocno naciągane. Przepisy są dość ogólnikowe (patrz poniżej). Spokojnie zasadną jest argumentacja, że jadę tak bowiem najlepiej panuję nad autem w tych warunkach i w tej rzeźbie terenu. Ten przepis IMO dotyczy takich sytuacji, gdy np jadąc autem zachwoujesz się jak pojazd wolnobieżny (pojazd silnikowy, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 25 km/h, z wyłączeniem ciągnika rolniczego). Dz.U.2021.450 t.j. | Akt obowiązujący Wersja od: 4 września 2021 r. do: 7 grudnia 2021 r. Art. 19. [Bezpieczna prędkość. Odstęp między pojazdami] 1. Kierujący pojazdem jest obowiązany jechać z prędkością zapewniającą panowanie nad pojazdem, z uwzględnieniem warunków, w jakich ruch się odbywa, a w szczególności: rzeźby terenu, stanu i widoczności drogi, stanu i ładunku pojazdu, warunków atmosferycznych i natężenia ruchu. 2. Kierujący pojazdem jest obowiązany: 1) jechać z prędkością nieutrudniającą jazdy innym kierującym; 2) hamować w sposób niepowodujący zagrożenia bezpieczeństwa ruchu lub jego utrudnienia; 3) utrzymywać odstęp niezbędny do uniknięcia zderzenia w razie hamowania lub zatrzymania się poprzedzającego pojazdu. Dz.U.2021.281 t.j. | Akt obowiązujący Wersja od: 24 września 2021 r. do: 17 kwietnia 2026 r. Art. 90. [Tamowanie lub utrudnianie ruchu] Kto tamuje lub utrudnia ruch na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu, podlega karze grzywny albo karze nagany.
  18. To daj znać jaka cena jeśli możesz Bo ja wciąż mam wrażenie, że to co cenowo jest sufitem dla OBK dla V90CC jest podłogą.
  19. lazy_moose

    E-Boxer

    No start/stop właśnie jest po to by nieco zmniejszyć spalanie szczególnie w jeździe miejskiej. Załączanie boxera i szarpnięcie budą zapewne wynika z konstrukcji boxera (tłoki poziomo) - naturalna tendencja ruchu na bok i wibracje. https://www.cartalk.com/cars-content/dear-cartalk/start-stop-issue-puts-damper-on-super-subaru
  20. lazy_moose

    E-Boxer

    Subaru nie ma niestety takich DIY zaprawek (jak choćby Suzuki ma). Dzwoń do ASO i pytaj czy akuratnie robili coś (likwidacja szkody) lakierem który masz to Ci zrobią zaprawkę. Ale i tak uważam, że opcja kolegi @polak900 najskuteczniejszą będzie.
  21. No teraz tylko czekać, aż ta informacja się rozniesie wśród gryzoni i się dowiedzą, że jest odstraszacz i na dodatek montowany przez ASO ;D
  22. Ja po ganianiu Forkiem po CRO i trochę po Bośni z boxem na dachu miałem 8,4l/100 km. Spóźnione - gratki z okazji zakupu super fury! Taki to pożyje
  23. lazy_moose

    E-Boxer

    Hej I jak tam, wymienili aku w JM Auto?
×
×
  • Dodaj nową pozycję...