Skocz do zawartości

big_lebovski

Nowy
  • Postów

    11
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Odpowiedzi opublikowane przez big_lebovski

  1. Witam,

    Mam pytanie/problem z nawiewem  Forester III Diesel, otóż z prawej części (strona pasażera) leci cały czas gorące powietrze. Po stronie kierowcy temperatura jest "regulowalna".

    Problem utrzymuje się niezależnie czy nawiew działa bez klimatyzacji czy z klimatyzacją załączoną.
    Czy macie Koledzy pomysł co sprawdzić/zrobić w celu naprawy nawiewu?

     

    Pozdrawiam

  2. Dobry wieczór,

    Na korpusie głowicy dla silnika subaru diesel naniesione są oznaczenia np.:

    * Prawa T20D RH 104

    * Lewa T20D LH 106

    mam pytanie dotycz znaczenia tych oznaczeń, a dokładnie czy głowica z oznaczeniem T20D LH 106 może zostać zastąpiona głowicą T20 LH 104. Pierwsza (106) montowana w silniku dla Forestera z roku 2011 natomiast z druga (104) pochodzi z silnika z rocznika starszego.

     

    Dziękuję i pozdrawiam

  3. 1 godzinę temu, ir3n3usz napisał:

    Terkotanie, które pojawia się w momencie wciśnięcia sprzęgła podczas zmiany biegów jest czymś normalny. Spotkałem się z tym wielokrotnie nie tylko w Subaru. Nawet w fabrycznie nowym samochodzie dostawczym pewnej włoskiej marki dało się to usłyszeć. Być może jest to słyszalna praca dwumasy, na starej dwumasie mogło tego nie być bo np. była już tak zapchana syfem ze sprzęgła, że ledwo co chodziła, albo są to naturalne wibracje przenoszone od wału korbowego. Po ponownym demontażu na pewno nic nie będzie widać. 
    Kolejna sprawa, nie ma co się tutaj oszukiwać... wszyscy dobrze wiedzą, że Sashs nie jest równy Sashs. Nie bez powodu w ASO ten produkt kosztuje dwa razy więcej. To nie jest produkt tej samej jakości. Wadliwe dwumasy, to praktycznie codzienność. Opinię na ten temat musi wydać mechanik, który ten samochód naprawiał. Na podstawie, krótkich nagrań nikt nie zdiagnozuje samochodu. 

    Sam mam dwumasę Sashs w Legacy, która na mocno rozgrzanym silniku przy odpalaniu potrafi zagrzechotać. Problem tylko jest taki, że zakładał ją poprzedni właściciel, a samochód kupiłem przez handlarza, więc rachunków brak. Wymienili dwumasę i sprzęgło, bo coś stukało. Oczywiście 2010r więc nie pomogło, bo już nie było panewki - klasyka gatunku.

    Czy w Twoim problem panewek byl naprawiany?
    Co znaczy wg Ceibie ze SACHS nie jest rowny SACHS? Dwa standardy? Dwie jakosci?

     

    pozdrawiam

  4. 2 godziny temu, kumir napisał:

    Nic nie załączyłeś. Same linki. Ale pytanie numer 1: czy silnik jest po wymianie bloku?
    Jeżeli nie to masz problem. Mniejszy jeżeli ASO pomoże, duży jeżeli nie.

    Wysłane z mojego SM-N950F przy użyciu Tapatalka
     

    Pliki powinny byc dostepne.
    Odpowiedz na pytanie, nie jest. Czy wg. Ciebie przy wymianie dwumasy objawic sie mogl problem znany dla SBD - walnieta panewka(i) wal, blok?
    W Necie znalazlem troche nagranych problemow wywolanych przez uszkodzone panewki, dźwięki czy objawy raczej duzo bardziej inne.

    Wiem koszty ew. naprawy b. duze, sam short to ok 15tys... czasem Krakow (Subaru Polska) ten blok bierze na siebie. Koszty robocizny i pozostalych elementow to kolejne 15-20 tys. Razem nawet 30-35 tys. Wiem MASAKRA, tym bardziej, ze SUBARU, oficjalnie przyznaje sie do spie... konstrukcyjnie silnikow boxer diesel ale przy wiekszych przebiegach i bez serwisowania w ASO umywa rece.

     

    Niemniej zanim o ew. sciezce bolesnych wydatkow pomysle, chce poznac zdanie Kolezanek/Kolegow z Forum... Mozliwe ze ktos spotkal sie z podobnym objawem i ma odmienne doswiadczenie niz tylko shortblock, etc.

     

    Pozdrawiam

  5. Witam, 

    Jestem "szczęśliwym" użytkownikiem Forestera SBD 2.0, rok 2011, przebieg około 215kkm. Generalnie autko jeździ (jeździło) bez zarzutu, ale...

    Około 1 tygodnia temu mój mechanik wymienił w nim komplet sprzęgło + dwumasa - SACHS. Powód wymiany - sprzęgło już się kończyło i czasem też dwumasa była również słyszalna (tak mi się wydawało) - zresztą przy wymianie sprzęgła pomyślałem, żeby dwumasę też wymienić przy jednej operacji (plus olej przekładniowy w skrzyni biegów oraz uszczelniacz).

    Po odebraniu auta od mechanika przejechałem kilka km i generalnie wszystko było ok,

    Rano pojechałem w trasę około 300km w jedną stronę. W czasie jazdy po około 50km zacząłem słyszeć dziwne terkotania (przy ruszaniu, zmianie biegów na przykład, przy odpuszczaniu biegów), stuki, klekotania.., mam nagrania (załączniki), zarówno podczas ruszania, zmiany biegów, jak też w czasie odpuszczania pedału gazu przy prędkości np. około 120km/h. (2500-3000 rpm)

    Uwagę moją zwrócił też fakt pewnego problemu z uruchamianiem auta - wcześniej, przed ww. wymianą po przekręceniu kluczyka silnik startował od ręki, teraz w zasadzie także ale czasem przekręcenie kluczyka trwać musi kilka sekund dłużej.

     

    Mam do Was prośbę o odsłuchanie nagrań i ew. ocenę sytuacji, wiem trudno o taką po dość ubogim opisie i nagraniach też niezbyt doskonałych, no ale może ktoś coś skojarzy.... (mam nadzieję)

    Oczywiście ze swoim mechanikiem jestem umówiony na analizę sytuacji, jednak zanim zaczniemy rozkręcać cały samochód to oczywiście chcę zajrzeć do zespołu przeniesienia napędu - dwumasa+sprzegło+ ???? i ew. wrócić testowo do starej dwumasy.

     

    Będę wdzięczny za każdą sugestię.

    Odglosy_1.mp3 Odglosy_2.mp3 Odglosy_3.mp3 Odpuszczanie_gazu_ok_120km_na_godz_2500-3000rpm_2.mp3 Odpuszczanie_gazu_ok2500-3000rpm.mp3 Ruszanie.mp3 Ruszanie_2.mp3

  6. W dniu 1.05.2020 o 10:49, leto napisał:

    Możliwe że dolot do filtra powietrza, ta plastikowa obudowa, uderza w karoserię. U mnie były też takie objawy, spróbuj wcisnąć jakąś szmatę pomiędzy ten plastik a karoserię, u mnie to zlikwidowało problem natychmiast. Szmatę później zastąpiłem gąbką z "castoramy" żeby wyglądało estetyczniej.

    A mam jeszcze pytanko...

    Ten Twoj dzwiek slyszales jakby z karoserii czy z silnika?

    Wczoraj troche pojezdzilem i na poczatku, zimny silnik odglosow nie bylo. Po jakims czasie wrocily.

    Zwlaszcza ten przy odpuszczeniu pedalu gazy na 3 bieg, ok 3000rpm do 2000rpm odglos zanika.

     

  7. W dniu 1.05.2020 o 10:49, leto napisał:

    Możliwe że dolot do filtra powietrza, ta plastikowa obudowa, uderza w karoserię. U mnie były też takie objawy, spróbuj wcisnąć jakąś szmatę pomiędzy ten plastik a karoserię, u mnie to zlikwidowało problem natychmiast. Szmatę później zastąpiłem gąbką z "castoramy" żeby wyglądało estetyczniej.

    No to faktycznie niespodzianka:)

    Sprawdze

    Dziekuje

  8. Witam,

    Chodzi o SBD - Forester 2011, ok 200kkm.

    W czasie jazdy, zmiana biegów 2 na 3, także przy ruszaniu, 1 na 2, przy obrotach ok. 2000 - 2500RPM, dobiega odgłos rezonansu.

    Jadąc na np. biegu 3 na obr ok 3000rpm, po odpuszczeniu pedału gazu także ten dźwięk rezonujący zaczyna się pojawiać, znika przy ok 2000rpm.

    Czy to może być problem z dwumasą - sprzęgło (bez dwumasy) zostało wymienione przy ok. 165kkm.

    Na jałowym silnik nie kołysze, nie trzęsie silnikiem, nie słychać stuków, etc. czyli objawów które ewidentnie wskazywać mogą podejrzenie dwumasy.

    Sprawdzone zostały osłony metalowe elementy ukł. wydechowego i nie ma nic podejrzanego.

    Czy ktoś z Forumowiczów miał podobne objawy/doświadczenie.

    Pozdrawiam

×
×
  • Dodaj nową pozycję...