Skocz do zawartości

weiser

Nowy
  • Postów

    55
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

  • Wygrane w rankingu

    1

Treść opublikowana przez weiser

  1. XTR 8000lbs. Ale Patrol używał swojej, zapieliśmy do szarpaka. Moja by chyba nie dala rady. Najcięższe auta jakie swoją wyciągałem to jakieś pomotane WJty, LC 90 itp.
  2. Zrobiłem płytę pod wyciągarkę która: a) ma szarpaki, wyciągałem za nie ostatnio grubo wklejonego Patrola, więc dają radę b) łączy podłużnice i wzmacnia konstrukcyjnie przód auta c) jest... płytą pod wyciągarkę a tej sporo używam, znacznie częściej niż kinetyka Dwa zdania jeszcze: Nie jestem fanem kinetyka, jak nie muszę to nie używam, głównie ze względów bezpieczeństwa Fabryczne uchwyty nie są takie słabe. Gdy je połączysz czymś mocnym, np. zawiesiem i rozłożysz w ten sposób siły będzie lepiej. Ale one są bardzo nisko, przy wklejce naprawdę ciężko się do nich dobrać.
  3. weiser

    Pozdrawiamy sie :)

    Hej Ja też Cie w ostatniej chwili poznałem. Pozdro
  4. Tez korzystam tylko z szekli syntetycznych i polecam ,- nie dość że bezpieczne to bardzo wytrzymałe (zrywalnosc 10, 12 ton)
  5. @Panzerpferd @koziolek Jeśli dobrze widzę to te fabryczne mocowania nie są na podłużnicach, tylko na przednich sankach. A sanki są elementem wymienialnym w razie czego. Ja takie rozwiązanie jak Panzer kombinuje widziałem i uważam że jest nieglupie bo w miare równomiernie rozprowadzi energię. Ale poszukałbym dla wszystkiego jakiegos magika od spawarki, konstrukcji stalowych czy coś zeby zrobił jakąś prostą rozpórkę (plyta pod silnik juz dziala trochę jak rozporka, ale przydałoby się coś jeszcze).
  6. weiser

    Lift kit do Forestera SF

    @pi. Najbardziej negatywnie wplywa blokada na tyl, poniewaz potrzebuje przyczepności zeby "przeskakiwać" przy skrętach. A gdy jej nie ma za dużo, np. na śliskim to potrafi pociągnąć tyl bokiem. Po prostu trzeba trochę zmienić przyzwyczajenia i bardziej uważać. Coś za coś.
  7. weiser

    Lift kit do Forestera SF

    @koziolek To głównie płytki spinają, choć olej tez.
  8. weiser

    Lift kit do Forestera SF

    Uwierz mi, to miażdży w terenie (taki spawlock bez jego wad). Miałem wcześniej wzmocniony VLSD, ale nie ma porównania imo (choć 30kg może być ciekawe )
  9. weiser

    Lift kit do Forestera SF

    Tył - to pełna blokada mechaniczna TorQ Locker z USA, wytrzyma wszystko a już na pewno Forka https://www.torqmasters.com/torq_locker_tl_r1605b_subaru_r160_five_bolt. Zresztą próbowałem pomóc im znaleźć rozwiązanie dla głośnej pracy blokady, za pomocą customowych podkładek - teraz chyba wysyłają je w pakiecie. Środek - na ten moment ręczna blokada jest do zrobienia tylko w skrzyniach automatycznych z VDC oraz manualach z DCCD, są jakieś próby zrobienia tego na bazie zwykłego centralnego dyfra ale jak na razie bez efektu. Ja zrobiłem wzmocniony najpierw do 10kg, teraz do 20kg centralny dyfer (jak w STI), który się błyskawicznie zapina w przypadku uślizgu jednej z osi i skutecznie zastępuje mi selektywną blokadę centralnego dyfra jaką mają np. Land Rovery. To akurat dzięki Michałowi Boguszowi z LSD Factory (polecam do innych rzeczy - jest mega profi) https://lsdfactory.pl/ Przód - tu mam tylko helikalny LSD z OBX Racing, działa dobrze, mocno spina, ale wiadomo nie jest to pełna blokada i jak na razie nie zanosi się żeby ktoś chciał to zrobić (najlepsza byłaby ręczna pneumatyczna lub elektryczna). Może za jakiś czas będzie, skoro ARB zaczęło robić akcesoria offroadowe do Forków to może i zrobi blokady, chińczycy by zrobili ale trzeba minimum zamówienie 1000 sztuk (!), ludzie z TorQ Locker po sukcesie blokady na tył zaczęli też coś kombinować na przód - zobaczymy.
  10. weiser

    Lift kit do Forestera SF

    Widzę że @koziolek mnie wspomnial to się podłączę. Jesli mówicie o SF jak w temacie to nie wiem czy ktoś robi osłony profesjonalnie. [Edit] https://www.skid-plate.com/steel-skid-plate-for-subaru-forester-1-1997-2002 https://www.offroadmanni.eu/Skid-plate-for-Subaru-Forester-SF-2-mm-steel-engine Miałem z obu firm do SG - przyszły szybko i były dobrze wykonane, tu jest co prawda 2mm blachy, u mnie były 3mm ale auto katowane i trzymało się wszystko jak trzeba. Odradzam "rękodzieło" chyba że będzie robił to ktoś kto ma pojęcie o akcesoriach do offroadu - panuje u nas przekonanie że każdy może sobie zrobić i będzie tip top - no nie będzie niestety. Ale jeśli o SG to jest wszystko co trzeba i będzie więcej - projektuję to do swego auta z firmą RTech https://allegro.pl/oferta/subaru-forester-ii-sg-oslona-plyta-silnika-rtech-8990363402 Co do liftu, opon itp i tego jak to strasznie, źle i nie ma sensu do Forka: zaczynałem od 3cm liftu i ATków i balem się czytając komentarze ze mi się samochód rozpadnie z tego powodu. Na dziś mam 2.5 cala, wyciągarkę 8000lbs, blokady dyfrow, płyty stalowe, rozpórki i jeżdżę offroadowo ile wlezie. Jutro montuję 5 cali liftu z Australii, agresywne MTki Yoko G003 235/75r15 i wiem ze będzie dobrze. Wiec róbcie auta i nie przesadzajcie - żadne 12kg np. płyty pod silnik nie zrobią wam różnicy - tyle waży co mały pies, albo 2 duże koty. Czy z tego powodu auto przestanie jechać?
  11. Autem bez ramy i sztywnych mostów - głupota. Błoto takie bardziej wciąga
  12. Też mi się podobają - fajne na wyprawówkę, duże, pakowne, z dobrymi silnikami, i niedrogie w sumie. Na Wschodzie (Rosja, Ukraina itp) jeździ mnóstwo Pajero z którym dzieli wiele elementów, Sporty też jeżdżą oczywiście - więc w razie draki da się naprawić, a nie wieźć na lawecie do Polski jak powiedzmy takiego Jeep'a w automacie Ale Forki są takie fajne i tyle jeszcze zabawy w modyfikacje, że nie wiem czy się kiedyś zdecyduję. Bo jak się skończy zabawa z SG to można się zabrać za SH lub XV Powiedz mu, że jak kupi Pajero to ja żone kupię Lagunę - wtedy będą dwie niezadowolone żony za jednym zamachem
  13. Brak blokad mostów - a ile aut fabrycznie ma blokady mostów,? Na palcach jednej ręki można policzyć. A cała reszta to są rzeczy dodane do aut - blokady ARB i ich klony, blokady lunchbox locker, spoole itp. Subaru od większości aut terenowych różni się tym, że jest to AWD z centralnym dyferencjałem w przeciwieństwie do 4WD z dołączanym ręcznie napędem na przód (choć jest i Land Rover z AWD, Jeep w kilku wariantach, Pajero z Super Select itp.). W Foresterach I, II i częściowo III generacji opcje podkręcenia napędu są na ten moment (bo pojawia się coraz więcej rzeczy) następujące: Przedni dyfer - fabrycznie jest otwarty dyferencjał, dostępne są blokady typu LSD - helikalne, torsen, płytkowe Centralny dyfer - fabrycznie jest wiskoza 4kg, do offroadu można ją wzmocnić od 10 do 20kg aby mieć blokadę centralnego dyfra, ewentualnie DCCD z ręczną kontrolą nad pracą napędu (super rozwiązanie ale drogie niestety) Tylny dyfer - fabrycznie otwarty dyfer lub LSD wiskotyczne, dostępne są 3 rodzaje lunchbox lockerów (100% blokady mechaniczne) i cała paleta LSD Zaręczam że z opcji powyżej można sobie zmontować niezłego potworka, zależy kto i do czego chce używać swego auta. Reduktor - nie jest tak. W Foresterach od I do III generacji (czyli 2012 roku) i Subaru XV (do 2018 roku) standardowe przełożenie reduktora to 1.45. Przełożenie 1.196 miały Forestery z manualną skrzynią w Australii. Dostępne jest jeszcze przełożenie 1:6 ze starego Subaru Leone lub wzmocnione aftermarketowe (drogie) Dodatkowo, w związku z tym że Subaru jest jak klocki lego, można modyfikować przełożenie główne - np. z 4.11 do 4.44 (przetestowałem i mam taki setup). Suma summarum, Forester z reduktorem nie odbiega od tego co można znaleźć w innych terenówkach i jest to całkowicie wystarczające do off roadu. Chyba, że ktoś zamierza się bawić w rock crawling gdzieś w Stanach czy Australii to już inne auto i inne przełożenia są potrzebne. Fajna ekipa i wyjazd, do tego jeszcze ładnie sfilmowane - proszę przekazać gratulacje.
  14. Żeby nie było że ta słynna górka to jest problem tylko dla naszych Subaru, zerknijcie jak w podobnych warunkach radzą sobie (i nie radzą) bardziej rasowe terenówki: Od razu się przypominają sceny z Suwalszczyzny sprzed 2 tygodni
  15. Aha, najtańsza i najprostsza opcja na felgi to stalówki 15 cali ET29 od Audi A1, już od 250 zł za komplet Link https://allegro.pl/kategoria/do-samochodow-stalowe-257712?srednica-felgi=15"&rozstaw-srub=5x100&odsadzenie-et=29&stan=używane
  16. Felgi bodajże od Seata, 15 cali 5x100 ET25 plus dystanse 20mm. Opona General Grabber AT3 215/75r15 Dystanse dlatego że docelowo będzie 4,5/5 cali liftu i opona MT 29 cali, więc się już przygotowuję. Lift się robi, opony czekają w garażu, auto oddałem do zaprojektowania stalowych progów i zderzaków. Będzie grubo
  17. Temat nie jest wcale łatwy, bo takich felg za bardzo nie ma, no chyba że masz 16 cali to już łatwiej. Ale też bardzo źle nie jest, najwyżej założysz pierścień centrujący (za 10zł), redukujący otwór centralny z np. 70mm na 56.1 (Subarowe) Zwykle w Subaru jest ET48 a już ET 30 powinno zrobići robotę. Linki: 15" https://allegro.pl/kategoria/do-samochodow-aluminiowe-257711?srednica-felgi=15"&rozstaw-srub=5x100&bmatch=baseline-cl-eyesa2-engag-dict43-aut-1-4-0306&odsadzenie-et=15&odsadzenie-et=20&odsadzenie-et=25&odsadzenie-et=26&odsadzenie-et=28&odsadzenie-et=29&odsadzenie-et=30&stan=używane 16" https://allegro.pl/kategoria/do-samochodow-aluminiowe-257711?rozstaw-srub=5x100&bmatch=baseline-cl-eyesa2-engag-dict43-aut-1-4-0306&odsadzenie-et=15&odsadzenie-et=20&odsadzenie-et=25&odsadzenie-et=26&odsadzenie-et=28&odsadzenie-et=29&odsadzenie-et=30&stan=używane&srednica-felgi=16"
  18. Widzę różne dziwne wynalazki i pomysły dotyczące liftu auta więc jak przy oponach podrzucam info do liftów które są zrobione z głową (!). Firmy do których linkuję testowałem, rozmawiałem i mogę polecić. Jeśli potrzebujecie rozwiązania nietypowego np przód niżej, tył wyżej to da się też z nimi dogadać. Założenie któregokolwiek z tych liftów to żadna filozofia, najwyżej parę godzin u średnio rozgarniętego mechanika. W przypadku liftu 30mm raczej nie trzeba nawet sprawdzenia geometrii, przy 50mm dobrze byłoby się potem upewnić że jest ok lub skorygować jeśli coś się zmieni. Dużo głupot ludzie wypisują czasem więc powiem wprost: nie bójcie się, żaden z tych liftów nie spowoduje rozwalenia półosiek, przegubów, łożysk, amortyzatorów, opon czy czegokolwiek innego. Forester SF/SG Lift 30mm (prostszy) https://www.ebay.pl/itm/Complete-Lift-Kit-30mm-for-SUBARU-Forester-97-07-Impreza-00-07-Legacy-93-98/112484908583?hash=item1a309f7e27:g:JksAAOSwZPNcl7ZF Lift 50mm (pozwala na oponę 215/75r15) https://www.ebay.pl/itm/Complete-Lift-Kit-50mm-for-Subaru-FORESTER-1997-2007-IMPREZA-2000-2007/113645654124?hash=item1a75cf106c:g:kfAAAOSwLQhdpqnJ https://allegro.pl/oferta/forester-sg-sf-dystans-podkladka-lift-kit-zaw-5cm-8966514984?reco_id=0e4a902f-62bd-11ea-9508-000af7f60c40&sid=0e7a5475e04eefd78184d559df6fb9f87c889ad5ac94196dac75ac99722370c3&bi_s=archiwum_allegro&bi_c=Product&bi_m=reco& Forester SH/SJ, XV Lift 30mm (prostszy) https://www.ebay.pl/itm/Complete-Lift-Kit-30mm-for-Subaru-EXIGA-FORESTER-IMPREZA-LEONE-XV-LEVORG/112459792532?hash=item1a2f204094:g:-tEAAOSwsupcl4kd Lift 40mm https://www.ebay.pl/itm/Lift-Kit-for-Subaru-Impreza-07-16-Forester08-18-XV-Exiga-1-6-40mm-strut-spacers/283285767963?hash=item41f525c71b:g:MugAAOSwcs1cAtmT https://www.ebay.pl/itm/Complete-Lift-Kit-40mm-SF4-for-Subaru-FORESTER-2012-2019/114132982198?hash=item1a92db19b6:g:UEoAAOSw1jJeWNjI
  19. Górka dała nam nieźle w kość więc pomyślałem o krótkim info dotyczącym opon - bo to jest pierwsza rzecz jaką można zrobić żeby się na przyszłość przygotować: Uwzględniam Forki z i bez liftu, opony AT wielosezonowe (bo te uważam za najsensowniejsze) które są dostępne w danym rozmiarze i mogę polecić. Ogólnie im większe opony tym lepsze (więcej przyczepności w terenie, więcej liftu itp.) natomiast ograniczeni jesteśmy miejscem w nadkolu stąd to rozróżnienie. A więc: SF/SG bez liftu 205/70/r15 Cooper Discoverer A/T3 Sport (bardzo dobra, wszechstronna opona) Yokohama GEOLANDAR A/T G015 (bardzo dobra, sprawdzony model) General GRABBER AT3 (bardzo dobra w terenie, słychać na asfalcie) ewentualnie letnie, ale podobno dają radę też zimą Toyo Open Country A/T plus (b. dobra na asfalt) Hankook RF10 (dobra, uniwersalna opona) SF/SG (SH bez liftu?) z liftem 2cale (5cm) 215/75r15 Yokohama GEOLANDAR A/T G015 Bfgoodrich ALL-TERRAIN TA KO 2 (opona klasyk, bardzo dobra ale słaba na śliskim) General GRABBER AT3 Bridgestone Dueler A/T 001 (dobra w terenie, lepsza na asfalcie) ewentualnie letnie, ale podobno dają radę też zimą Toyo Open Country A/T plus Hankook RF11 (nowy model, następca RF10) Jeśli ktoś ma felgi 16 cali niech poszuka odpowiednika jeśli chodzi o wielkość opony porównując z rozmiarami 15calowymi, przy czym 15 cali jest lepsze w teren 16 i wyżej lepsze na asfalt (ale nie sugeruję zmiany felg, zostawiłbym to co macie i lubicie) O ile się orientuję opon typu AT przy felgach 17 cali i więcej jest niewiele, jeśli znajdziecie coś z dobrych opon jak wyżej to super, jeśli nie to raczej trzeba szukać mniejszych felg (np. 16 cali) i opon do nich. Jeśli macie Forka SH lub XV (Crosstreka) to prawdopodobnie pasują te same opony (w przeliczeniu) jak w wypadku SF/SG. Forki SJ mają więcej miejsca w nadkolu i prawdopodobnie bez liftu wchodzi tam odpowiednik 235/75r15 (ale z liftem z kolei niewiele większa). Tak pokrótce, bo sporo tu jest wariantów tak naprawdę.
  20. Jeśli chodzi o opony to najbardziej uniwersalne są ATki i takie bym polecał do Forków które nawet okazjonalnie jeżdżą w terenie. Jest ich sporo, BFG są najbardziej znane, ale i bardzo ciężkie - uważam że są lepsze, bardziej uniwersalne opony. Sam jeżdżę na General Grabber AT3 - są dość głośne (choć chyba nie tak jak BFG) ale nie raz mnie zaskoczyły pozytywnie w cięższym terenie. W Forkowych rozmiarach są też Toyo Open Country AT, Yokohama Geolandar A/T G015 czy Cooper DISCOVERER AT3 4S - wszystkie bardzo dobre i całoroczne do jazdy w zimę (z symbolem śnieżynki, poza Toyo). MT to opony typowo terenowe, które do jazdy po asfalcie nadają się średnio. Do tego występują w większych rozmiarach, te najmniejsze zaczynają się od 28-29 cali czyli np. 235/75r15 lub 235/70r16 Nie ma sensu żeby na potrzeby wyjazdu rozglądać się za takimi oponami a nawet jeśli to mało prawdopodobne żeby w ogóle weszły do Forka bez cięcia zderzaków i/lub dużego liftu. W ostateczności zimówki też powinny dać radę - nawet w przypadku lekkiego błota - mają większy, bardziej agresywny bierznik. Ale jeśli macie opcję nabycia ATków, to zdecydowanie polecam.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...