Jump to content

Bonless

Użytkownik
  • Content Count

    155
  • Joined

  • Last visited

Everything posted by Bonless

  1. Niestety nie ma swojego tematu
  2. Nie mówię, że we wszystkich tak jest. Wydaje mi się, że zależy to od rynku, na który było oferowane auto. U mnie przedlift USA i limit był przy ok. 140 km/h. Przy remapie limit został przesunięty wyżej.
  3. To jest programowo zablokowane. Miałem podobnie u siebie. Jedyną opcją jest podjechać do kogoś kto ogarnia mapowanie subaraków i powinien Ci przesunąć ten limit.
  4. Z tego co mi wiadomo to różnica lock to lock jest 2,8 do 3,2. Nie uważam żeby robiło to jakąś znaczną różnicę przy codziennej jeździe.
  5. Raczej chodziło u wersje UK/JDM. Poliftowe radia w wersji UE (LHD) nie wymagają kodowania.
  6. Ja bym zaczął od podpięcia pod kompa (lub jakiś moduł BT i np apka na androida) i sczytał jakie błędy pokazuje. Wtedy będzie wiadomo czego szukać.
  7. Żeby było to w pełni funkcjonalne to potrzeba radio z panelem AC do sterowania dwustrefowego, moduł sterujący do dwóch stref i do tego całą obudowę nagrzewnicy z podwójnymi klapami i silniczkami sterującymi. Generalnie trzeba rozpruć całą deskę i to co pod nią żeby przerobić z jednostrefowej na dwustrefową.
  8. Fajnie siadło. Możesz zdradzić ile kosztowały te sprężyny i gdzie można je kupić? Widzę że lip też już zamontowałeś. Dobrze to wszystko wygląda
  9. Bonless

    Audio w subaru

    To nie są zwrotnice tylko pretworniki sygnału wysoko napięciowego na niskonapięciowy. Jeżeli radio, które chcesz zamontować nie ma wyjść RCA to je zostaw i podepnij pod wyjscia głośnikowe. Jeżeli ma RCA to je wywal i chinche podepnij bezpośrednio do radia.
  10. Odkąd kupiłem Legacy, serwisuje je u niego
  11. Po awatarze domyślałem się, że to Ty kupiłeś jego auto. Jak zobaczyłem spoilery to już byłem na 100% pewien
  12. Chyba wiem od kogo masz ten zestaw Był zamawiany razem z moimi dokładkami i spoilerem do mojego Legacy
  13. Pozdro dla @Infra spotkanego dzisiaj w Radzyminie. Była kiwka z czarnego Legacy
  14. Bardziej chodzi o to że na niższym profilu opona mniej się "kładzie" w zakrętach co wpływa na bardziej precyzyjne prowadzenie. Mi seryjne zawieszenie w LGT nie specjalnie pasowało, mimo że nie było zużyte to auto nie prowadziło się tak jak bym chciał. Miałem wrażenie że było nastawione bardziej na komfort niż precyzję. Chyba jednak musisz się przejechać innym autem żeby podjąć świadomą decyzję, bo przez internet ciężko jest przekazać wrażenia z jazdy Do tego każdy ma inne preferencje. Ja np. mam Bilsteina, sprężyny H&R i felgi 18" i jestem mega zadowolony bo lubię "twardsze" auta Pewnie nie każdemu by taki zestaw odpowiadał.
  15. Jakie masz pierwsze wrażenia po montażu?
  16. Ten Whiteline to jest dedykowany do LGT czy jest od jakiegoś innego Subaraka?
  17. Bonless

    Audio w subaru

    Mam pewne wątpliwości czy seryjne radio da radę tym głośnikom, raczej bym je widział podpięte pod zewnętrzny wzmacniacz. Może rozważ zestaw Proa Simlex.
  18. Sorry za offtop ale może byś wrzucił do któregoś z tematów więcej fotek swojego Blitzena
  19. Witam, W poszukiwaniu informacji na temat zmiany jednostek z imperialnych na metryczne natknąłem się na bardzo ciekawy film. Gość ma dorobiony układ, współpracujący z europejskim wyświetlaczem, który przelicza impulsy na jednostki metryczne. Znalazłem też temat na amerykańskim forum: https://legacygt.com/forums/showthread.php/trip-meter-hacking-thread-79982.html W tym temacie jest też jakiś schemat: TripMeter_031608.pdf Problem polega na tym, że nie znam się na elektronice i nie bardzo wiem jak takie coś stworzyć. Jak bym wiedział co mam z czym połączyć to bym sobie taki układ polutował ale chyba nie jest to aż takie proste. Co myślicie? Jest ktoś w stanie pomóc z tym tematem?
  20. Dzięki za schematy. Czyli wychodzi na to, że powinienem podpiąć ACC, ILUM+, ILUM- z kostki i26. Dobrze myślę? Edit: Wszystko działa @WOJO jeszcze raz dzięki za schematy kostek. Teraz mam jeszcze jedno pytanie. Czy jest jeszcze jakiś moduł/komp który odpowiada za sterowanie klimą? Chodzi mi wyświetlanie temp. na panelu klimy. Czy da radę coś podmienić z wersji europejskiej żeby były wyświetlane stopnie Celsjusza?
  21. Odkopię trochę temat. Mam już radio na podmianę, kenwood GX-204LE. Moje radio ma oznaczenia jak na zdjęciu poniżej: Z tyłu mojego radia mam takie wtyczki: Tak wygląda tył w Kenwoodzie: W mojej wiązce są dwie małe czarne kostki. Tą po prawej mogę wpiąć w sterowanie nawiewu w Kenwoodzie z tym że do mojej dochodzą 4 przewody a oryginalna kostka Kenwooda ma 7 przewodów. Ta po lewej nigdzie nie pasuje. Poniżej oryginalna kostka nawiewu od Kenwooda. Po podpięciu efekt jest taki, że radio działa a sterowanie nawiewu się nie odpala (nie świeci i nie reaguje na przyciski). Czy muszę przełożyć któreś przewody z kostki, której nie mam gdzie podpiąć do kostki sterowania nawiewów żeby to ruszyło? Jak tak, to które i gdzie? Będę bardzo wdzięczny na pomoc.
×
×
  • Create New...