Skocz do zawartości

panewka

Użytkownik
  • Postów

    28
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez panewka

  1. panewka

    DPF

    Dziękuję. Dla mnie kluczowa jest informacja czy w moim przypadku (po zapaleniu lampki przejechałem niezbyt szybko 2-3km i zgasiłem silnik) mogło dojść do rozpoczęcia procedury wypalania, która została przerwana przez zgaszenie silnika i w efekcie dostanie się ropy do oleju? Lampka DPF zapaliła się podczas podjazdu pod górę na chwilowo za wysokim biegu (jechałem na 3. zamiast 2.). Chwilowo przebywam na emigracji i średnio mi się chce poznawać jakość usług w lokalnych warsztatach. Wszystkie, jak mi się wydawało, konieczne naprawy zrobiłem przed wyjazdem (3kkm temu) włącznie z ponadprogramową wymianą oleju i sprawdzeniem wtrysków. Przy okazji dodam, że mimo tankowania od 2kkm poza Polską (Włochy) nie zauważyłem spadku zużycia paliwa oraz wyciszenia pracy silnika. Może na to trzeba jeszcze poczekać.
  2. panewka

    DPF

    Piękny wykres! Niestety nie znam się na tyle, żeby mieć pewność że dobrze rozumiem, więc nie wiem jak mam interpretować mój przypadek: w Foresterze D (rok produkcji 2008) przy 81kkm po raz pierwszy zapaliła się (bez mrugania) kontrolka DPF. Sytuacja ta nastąpiła 4km od uruchomienia silnika po nocy (w nocy była ca. minus 3 stopnie). Następnie niezbyt szybko przejechałem 2-3km z zapaloną kontrolką i wyłączyłem silnik (musiałem odprowadzić córkę do przedszkola). Po ponownym włączeniu silnika kontrolka się NIE świeciła. Mimo to pojechałem na pobliską autostradę i przejechałem 15-20 minut z prędkością 100kmh. Co oznaczała włączona kontrolka DPF - czy oznacza, że procedura wypalania się rozpoczęła czy ma dopiero nastąpić? Jak należy rozumieć zgaśnięcie kontrolki po ponownym odpaleniu silnika? Swoją drogą - czy Forester D (rok produkcji 2008) ma otwarty czy zamknięty system DPF? Z góry dziękuję.
  3. Mniej więcej. Chcę mieć koło zimowe koło zapasowe na czas zimy, które będzie jednak można wykorzystać na dłuższym dystansie (powrót do domu) gdyby (oby nie) doszło do uszkodzenia opony podczas wyjazdu na narty w Alpy. Niestety nie mogę znaleźć dokładnie takiej samej opony jak w komplecie zimowym, stąd różnica w indeksie prędkości.
  4. Dziękuję za odpowiedź. W takim razie zakładam, że opisana sytuacja jest dopuszczalna i można bez ryzyka uszkodzenia mechanizmu przeniesienia napędu jeździć na 3 oponach 97H i jednej 101V. Ostatnie pytanie: lepiej zakładać dwie różne opony na oś przednią czy tylną?
  5. Przepraszam, miałem na myśli DZIAŁ TECHNICZNY oczywiście. Przyda mi się jednoznaczna odpowiedź w kwestii używania opon o tym samym wymiarze, bieżniku, podobnym zużyciu, a różniących się jedynie indeksem prędkości i obciążeń. Z góry dziękuję.
  6. W takim razie będę wdzieczny za informację (najlepiej od dyrekcji SIP) czy można jeździć na trzech oponach zimowych o oznaczeniu 225/55/17 97H i jednej 225/55/17 101V??? Oczywiście producent i model opony w obu przypadkach jest ten sam, a wielkośc bieżnika jest +/- 2% taka sama. Z góry dziękuję za inforację i wytrwałość w podtrzymywaniu tego wątku:)
  7. panewka

    czyszczenie wtryskiwaczy

    Od kilku tyś km (obecnie mam 75kkm) mam wrażenie, że silnik nieco głośniej pracuje (szczególnie na zimnym silniku). Ponadto ostatnia zima była pierwszą (auto mam 4 lata od nowości) kiedy samochód nie odpalił mimo że w poprzednich latach w tym okresie temperatury były podobne i tak samo wyjeżdżałem w góry na narty (samochód stoi na dworze). Akumulator został wymieniony. Po przejrzeniu wątków na forum doszedłem do tego że rozwiązaniem może być wyczyszczenie wtryskiwaczy i sprawdzenie + ewentualna wymiana świec żarowych. Nie wiem tylko na jakie? Chcę auto przygotować na zimę, bo planuje długie wyjazdy i chcę uniknąć przygód gdy będę już daleko od Pana serwisu:)
  8. Dziękuję za sugestię. Zakładam, ze niedopuszczalne jest jeżdżenie na jednej oponiej letnie i trzech zimowych mimo że obwód będzie zgadzał się +-2%?
  9. panewka

    czyszczenie wtryskiwaczy

    Ile u Pana taka przyjemność kosztuje?
  10. panewka

    czyszczenie wtryskiwaczy

    Który serwis w Wwie najlepiej ogarnia czyszczenie wtryskiwaczy w dieslach? Macie doświadczenie w tym zakresie?
  11. Dziękuję. Rozumiem. Zastanawiam się jaka powinna być procedura w ewentualnej sytuacji gdy będąc na nartach we Włoszech uszkodzę oponę, która nie będzie nadawać się do dalszej naprawy. Na kołach mam opony zimowe. Koło zapasowe ma oponę letnią o tym samym wymiarze, tyle że nowiutką, więc teoretycznie średnica inna bo bieżnik nie jest starty. Kupno takiej samej zimowej opony pewnie jest mało realne, a nawet jeśli to nowa opona ma grubszy bieżnik, więc pewnie trzeba kupić dwie - żeby na jednej osi były takie same opony. Wtedy pojawia się problem z różnicą średnicy kół (różna wysokość bieżnika) na poszczególnych osiach. Więc pozostaje kupno 4 nowych opon? Myślę, że opisywana sytuacja - usterka opony podczas urlopu jest całkiem możliwa. Planuje w najbliższym czasie dłuższe podróże swoim Foresterem D (na oponach zimowych) i zastanawiam się jak się do tego przygotować.
  12. Mam pytanie do Działu Technicznego w podobnej sprawie: czy możliwa jest jazda na dłuższą odległość (1500km) na trzech oponach zimowych i jednej letniej o tych samych wymiarach. Wybieram się niedługo w góry, a na kole zapasowym mam oponę zimową (ta sama od nowości) i zastanawiam się co należy zrobić gdyby doszło do przebicia/zniszczenia jednej z opon - czy można wracać na zapasie? Czy może lepiej kupić przed wyjazdem jedną nową oponę zimową jako zapas? Swoją drogą nowa opona z zapasu ma zapewne większą średnicę niż pozostałe... Sprawa dotyczy Forestera Diesel rok produkcji 2008. Z góry dziękuję za odpowiedź.
  13. To nie są fabryczne luzy tylko luz powstały w wyniku eksploatacji. Jednak u Dukiewicza twierdzą, że wyeliminowanie tego luzu wymaga wymiany maglownicy na co się nie zdecyduję. Moim zdaniem luz musi być jeszcze gdzieś indziej, ale nie potrafią tego namierzyć. Albo ja jestem przewrażliwiony. Tak czy inaczej chętnie sprawdziłbym zawieszenie u Pana. Poruszam się po drugiej stronie miasta, ale z czystej ciekawości i chęci rozwiązania irytującego problemu stukania podjadę w Al. Krakowską. Czy można?
  14. Cześć, mam Forestera Diesel rok produkcji 2008 i też ca. 75.000 km przejechanych. Moje problemy z tym autem są dokładnie takie same - przednie zawieszenie zawsze stuka jak tylko są drobne nierówności, tarki, tory, drobne studzienki. Jeżdżę głównie po asfalcie, omijam dziury, studzienki, zwalniam przed większymi nierównościami, na krawężniki wjeżdżam bez prędkości i to wszystko na nic. Chyba kiedyś wymieniali mi końcówki drążków i mocowanie stabilizatora, ale teraz znów jest stukot. W serwisie u Dukiewicza twierdzą, że to luzy na maglownicy robią taki hałas. Stuka prawa strona i faktycznie sam widziałem, że prawy drążek ma spory luz. Ale podobno nie ma konieczności wymiany, a stukanie pozostaje. To odbiera jakąkolwiek przyjemność z jazdy (o ile w ogóle można o niej mówić w przypadku Forestera D) i denerwuje. Inną dolegliwość związaną z pracą przedniego zawieszenia obserwuję od około 10 tysięcy km. Samochód wyraźnie "nurkuje" przy KAŻDYM, nawet nieco mocniejszym hamowaniu i przy każdej prędkości. Jeźdźę tym autem jak żółw, staram się przewidywać rozwój sytuacji na drodze żeby unikać niepotrzebnych przyspieszeń/hamowań, stosuję redukcję i mimo to za każdym razem robi mi się niedobrze na myśl, że trzeba będzie hamować. Ktokolwiek ma podobny problem przy hamowaniu? Co musiałbym wymienić żeby to zlikwidować - sprężyny, amortyzatory??? Mój Forester jest z pierwszego roku modelowego Diesla, podobno w następnym roku modelowym zawieszenie zostało nieco usztywnione. Wiadomo które dokładnie elementy zostały zmienione? Z góry dziękuję za wszelkie podpowiedzi i pomoc. Krzyszof
  15. Popieram wniosek! Mogę dodać, że auto serwisuję u jednego z autoryzowanych dealerów w Warszawie.
  16. jeżdżę tak już od ok. 10,000km i trochę poziom mi spadł. sporo jeździłem w trasy i czasem dość dynamicznie przyspieszam i szybko jeżdżę. następna wymiana za 2,000km. pytanie czy przez te 10,000km coś się mogło popsuć?
  17. jestem uparty - przynajmniej tak rodzice mówili dobrze wiedzieć jakie mogą być skutki. W moim foresterze dieslu na wymianie 10,000 km temu wlali oleju sporo powyżej "F". Na moje pytania o zasadność takiego postępowania odpowiadali, że tak jest dobrze. Nie wiem czy mam już zacząć płakać i szykować pieniądze na remont silnika. Co robić???? Następny przegląd mam za miesiąc. aleś uparty a widziałes w dieslu katalizator? w nowych gnojowozach masz coś takiego jak filtr cząsteczek stałych - to się czyści w serwisie - ale ale - za duża ilość oleju może odkładać się w dolocie i jak się np odłoży z 0,5 l to może dojść do ciekawego efektu - silnik przez odmę zasysa olej i np przez kilka chwil masz z 7 tys obrotów które fura łapie automatycznie - super sprawa bo fabryka tyle nie przewiduje :cool: i po konkretnej zasłonie dymnej z wydechu następuje mega efektowne kabooooom z latającymi korbami w tle. Jak znajdę filmik to zapodam bo widziałem taką fajną akcję z x5. Fury nie da się w żaden sposób zgasić - ale ja tu też podaję extremum więc spoko :grin: nie nerwuj się
  18. Czy to dotyczy także silniki diesla?
  19. Jako laik chciałbym zapytać czym grozi "przelanie" oleju (powyżej F). Pozdrawiam, k
  20. Witam, potrzebuję super pilnie informacji odnośnie możliwości odłączenia przedniej poduszki powietrznej w Foresterze MY2009 - czy da się to zrobić i ewentualnie jak. Z góry dziękuję za pomoc. Pozdrawiam, krzyś
  21. Chciałbym pociągnąć temat olejów Mobil 1 do silników boxer diesel. Na oficjalnej stronie Mobila znalazłem dwa modele olei, które spełniają normy C2 lub C3 5W30: Mobil 1 ESP Formula 5W-30 (http://www.mobil.com/Poland-Polish/Lube ... _5W-30.asp) oraz Mobil Syst S Special V 5W-30 (http://www.mobil.com/Poland-Polish/Lube ... _5W-30.asp). W opisie pierwszego odwołują się do DPF, w które z tego co wiem wyposażone wyposażone są silniki w foresterach. Który z nich należy stosować w przypadku Forestera diesla? Z góry dziękuję za pomoc.
  22. Witam, a co powiecie na olej Mobil do silnika diesla w Foresterze? Takie rozwiązanie sugerują w jednym z ASO w Warszawie. Dzięki
  23. panewka

    6 bieg

    Mysle , ze chodzi o mocna jedynke zamiast reduktora...... AK Z ciekawości porównałem spodziewane maksymalne prędkości na poszczególnych biegach w 6-biegowej skrzyni, ktora ma być montowana w foresterze diesel na podstawie danych dostępnych tu http://www.subaru.co.uk/Subaru_co_uk/Vi ... uid=M0M3M7. Przy założeniu, że maksymalne obroty silnka to 4500 (choć ze zdjęc deski rodzielczej można wnioskować, że powinno dać się pociągnąć do 4700) maksymalne prędkości na kolejnych biegach to ~35, ~70, ~120, ~160, ~200, ~225. W porównaniu z przybliżonymi danymi dla fordowskiego silnika 2.0d z 6-biegową skrzynią (zestaw spotykany też w volvo) to w foresterze krótsza jest jedynka (o około 5km/h), dwójka, trójka, czwrórka i piątka sa prawie takie same. Co jest dla mnie dziwne to fakt, że w diselu subaru przy niższych obrotach osiągalny jest max moment (1800 vs 2000 w volvo), oraz moc(3800 vs. 4000 w volvo). Nie potrafię odgadnąć na ile różna jest charakrterystyka diesla w subaru od tych fordach/volvo. Wydaje mi się jednak, w przypadku forestera z takim silnikiem i 6 biegową skrzynią najprawdopodobniej będzie trzeba wachlować skrzynią tak samo jak w innych autach z turbo dieslem. Spodziewałem się czegoś innego, choć mogę się mylić - dlatego bardzo proszę o wskazanie błędów w moim rozumowaniu. Swoją drogą szkoda, że subaru nie daje wyboru międzu 5 i 6 biegową skrzynią. Pozdrawiam
×
×
  • Dodaj nową pozycję...