Skocz do zawartości

joki199

Nowy
  • Postów

    60
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Odpowiedzi opublikowane przez joki199

  1. Drgania pojawiają się gdy przyśpieszasz? gdy puścisz nogę z gazu ustępują? Jeżeli tak to na 90% będzie, któryś przegub wewnętrzny (często w subaru padają), co do ściągania to w pierwszej kolejności sprawdź ciśnienie w oponach, później na wyważanie kół i jak nie pomoże to stacja z kontrolą i ew. ustawieniem zbieżności / geometrii

  2. nr  OE 28392-AG000 ,

                 28392-AG00A ,

                 28392-AG00B ,

                 0811-B9 ,

                28392-SC000 ,

                28392-SC002 ,

                28392-SG000

     

    np. ASVA  SBIU-B13  - dla modelu (Outback BL, BP) \ Legacy BP9

  3. u mnie przeguby zewnętrzne z allegro nie wytrzymały długo i zaczęły trzeszczeć, także jedną półoś kupiłem używkę z przegubami a drugi wsadziłem swój stary oryginał to wibracje ustąpiły natomiast,  mniej więcej od momentu, gdy "nowe z allegro" przeguby zaczęły trzeszczeć pojawiły się lekkie drgania ("telepanie budą" podczas jazdy w każdym zakresie prędkości nawet jak jadę na luzie i na gładkim równym asfalcie to nie ma gładkiej równej jazdy tylko czuć delikatnie jak całą buda lata... po wymianie półosi i starego przegubu, o których pisałem wcześniej nie ustąpiły objawy i już sam nie wiem co tam może się dziać,  jutro jadę do mechanika bo już nie mam pomysłów na to...

  4.  Dziś kolejny raz podniosłem auto do góry i zauważyłem, że poduszka pod automatyczną skrzynią biegów jest luźna (tzn. nakrętka była na trzpień wkręcona oraz podkładka z gumową częścią ale wyglądała jakby jeszcze czegoś w niej brakowało - była wolna przestrzeń ok 1-2cm) prawdopodobnie to generowało wibracje - póki co dorobiłem tulejkę i dokręciłem poduszkę - pojeżdżę teraz tydzień, dwa zobaczę czy drgania ustąpiły, dodam, że gdy wyjeżdżałem z warsztatu to już nie czułem drgań (może jedyni minimalnie coś w tle ale to już mogę być przewrażliwiony na tym punkcie) ewentualnie jak będzie git to dla spokoju wymienię poduszkę, bo jak miała taki luz to możliwe, że coś się urwało w trakcie jazdy. Odezwę się czy temat  został zamknięty...

     

    Pytanie jeszcze czy ktoś wymieniał taką poduszkę? Czy trzeba ingerować w skrzynię czy odkręcamy mocowania poduszki i wymieniamy wszystko na podnośniku?

  5. Gdy podniosłem auto w celu szukania drgań zauważyłem, że gdy chwycę ręką za wał i wykonam energiczne ruchy to wał cały się rusza... pytanie moje czy tak powinno być ? Nie wiem czy podpora kwalifikuje się do wymiany czy wszystko jest z nią w porządku... może, któryś z kolegów przerabiał już temat i może się wypowiedzieć w tej kwestii  (w załączniku umieściłem krótki filmik)

    VID_20180310_090535.mp4

  6.   Witam,

     

     Mam pytanie odnośnie podpory wału w Subaru Outback 2005r. 2,5 (165KM). Czy podpora wału powinna być sztywna czy ma mały luz? Gdy podniosłem auto w celu szukania drgań (lekkich) występujących podczas przyspieszania zauważyłem, że gdy chwycę ręką za wał i wykonam energiczne ruchy to wał cały się rusza... pytanie moje czy tak powinno być ? Nie wiem czy podpora kwalifikuje się do wymiany czy wszystko jest z nią w porządku...  (w załączniku umieściłem krótki filmik)

     

    z góry dziękuję za odpowiedź

     

    pozdrawiam

    Łukasz

    VID_20180310_090535.mp4

  7. ok to trochę mnie pocieszyłeś bo u mnie nic nie czuć na pedałach, kierownicy ani na lewarku zmiany biegów (po za tym drgania występujące u mnie są delikatne i osoba siedząca z boku może ich nawet nie wyczuć, ale jak ja jeżdżę codziennie to je czuję... ) sprawdzę jeszcze podporę dyfra bo jak sprawdzałem auto przed kupnem u speca od subaru to wspominał, że ktoś wstawił inną niż powinna tam być (więc jest jakiś punkt zaczepienia)

  8. 18 godzin temu, rafalm napisał:

    Niestety może to być konwenter, miałem podobnie, ale sprzedałem z tą wadą. 

     

    możesz opisać jakie miałeś objawy uszkodzonego konwertera? czy były to mocne drgania czy delikatne, czy w każdym przedziale obrotów, czy na wolnych też występowały itp.

  9.   Witam wszystkich,

     

     Pacjent:  Subaru Outback III 2005r. 2,5 (165KM) automat

     Objawy: Występujące drgania, wibracje podczas rozpędzania się przy niskich prędkościach.

     

     Jak ruszam spod świateł lub skręcam w prawą/lewą stronę wjeżdżając na drogę główną wyczuwam drgania, wibracje na karoserii auta.

    Drgania występują przy biegach 1,2,3 prędkość max 70km/h, gdy jadę szybciej np. w trasie to nie wyczuwam żadnych wibracji (jak jadę jednostajną prędkością to też praktycznie ich nie wyczuwam)

    Postawiłem do "mechanika" stwierdził, że prawy przegub wewnętrzny (został wymieniony) drgania niby ustały ale po ok. 1tyg znowu powróciły nieco mniejsze.

    Postanowiłem, że wymienię sam drugi (lewy) przegub wewnętrzny niby też drgania ustały na krótki okres ale po kilku dniach znów powróciły (dodam, że jak jest ciepło na zewnątrz od +5 stopni drgania czuć mocniej, niż jak jest zimno, tak samo z rana jak auto jest zimne drgania są prawie wcale nie wyczuwalne (szczególnie gdy były temperatury poniżej -10 stopni), jak auto się rozgrzało i przejedzie ok 5-10km to znowu było czuć wibracje.

    Wymieniłem przegub zewnętrzny lewy i prawy i nadal problem pozostał.

    Może ktoś z kolegów miał podobny problem i podpowie co jeszcze może mieć wpływ na opisane wyżej drgania (półoś, poduszka skrzyni biegów, wał do wyważenia ) ?

     

    będę wdzięczny za każdą sugestię

     

    pozdrawiam

    Łukasz

  10.   Witam,

     

     Szybkie pytanie do DT, czy Forester II LIFT 2.0X (158KM) 2006r. miał zmianę softu w ECU ? Na forum są tematy związane z aktualizacją softu w ECU, podobno jest to częsty problem w foresterze (brak mocy w dolnym przedziale obrotów) ?

    Mam ten problem i chciałbym się dowiedzieć czy aktualizacja softu coś pomoże?

     

    pozdrawiam

    Łukasz

  11. Witam wszystkich,

     

     Tak jak w temacie Forester 2006r. AT 2.0X (158KM) w dolnym przedziale obrotów słabo jedzie. Rozpędza się co prawda ale strasznie mozolnie, tak jakby chciał a nie mógł (bardziej wyje silnik niż on jedzie), gdy się wkręci w ok. 4tys obr to czuć jego przyspieszenie (jedzie tak jak powinien). 

     

     Dodam,że czyściłem przepływomierz (odpinałem nawet go i przejechałem się bez niego ale nie zauważyłem poprawy), przepustnicę też czyściłem (przy odpiętym AKU to przy okazji reset ECU) i mam nadzieję, że zaadoptowałem prawidłowo ale te zabiegi nie przyniosły efektu.

     

    Czy ktoś zna temat, przerabiał już to? a może ja się czepiam i ten silnik tak jeździ? (aczkolwiek wcześniej miałem mazdę 2.0 (147KM) to ona lepiej się rozpędzała od Forestera - płynnie silnik pracował a w Forku bardziej wyje niż jedzie a jak się wkręci w obroty to jest ok)

     

    będę wdzięczny za jakiekolwiek wskazówki

     

    Pozdr

  12.   Witam wszystkich,

     

     Mam pytanie odnośnie zawieszenia samopozimującego w Foresterze. W których latach było ono wstawiane, czy są forestery II na klasycznym zawieszeniu?

    Przymierzam się do zakupu Forka z 2006r. 2,0 benzyna + gaz (158KM) z Niemiec przebieg ok 230tyś Czy każdy model po lifcie posiada już samopoziomujące się zawieszenie? Czy przed liftem 2004-2005r. też posiadał takie zawieszenie? Czy jest reguła na to, który ma takie zawieszenie a który ma klasyczne? Nie ukrywam, że nie chce wydawać 3tyś na wymianę tych amorków w razie awarii. 

     

    będę wdzięczny za pomoc 

×
×
  • Dodaj nową pozycję...