Skocz do zawartości

Demontaż panelu oświetlenia nad lusterkiem - Forester SG


Malyboss

Rekomendowane odpowiedzi

Serdecznie witam Szanowne Grono,

 

chciałbym poprosić o pomoc i wskazówki przy demontażu panelu oświetlenia punktowego, sterowania szyberdachem i schowków na okulary w Foresterze SG 2007.

Jak to poprawnie zdemontować, żeby czegoś nie urwać / nie ułamać?

Pod pokrywą schowka na okulary znalazłem jedną śrubę (zaznaczoną strzałką na zdjęciu), lecz po jej odkręceniu jeszcze coś mocno trzyma w przedniej części panelu. Na siłę nie chcę drzeć, żeby nie narobić problemu.

 

Podpowie ktoś coś w tym temacie?

 

http://images67.fotosik.pl/1081/306f8e8c8cf56c43.jpg

Edytowane przez Malyboss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję bardzo za pomoc i wskazówki.

Chciałem zdemontować ten panel, żeby podłączyć tam przetwornicę +12 VDC / +5 VDC dla zasilania wideorejestratora - nakładki na lusterko wsteczne.

Poniżej zamieszczam zdjęcia z demontażu panelu i mały opis - może komuś się przyda.

Jeśli wepniemy się z zasilaniem przetwornicy w kostkę zasilania oświetlenia punktowego, będziemy mieli napięcie cały czas, bez względu na to, czy zapłon jest włączony, czy nie (bez sensu, bo rozładujemy akumulator);

Jeśli wepniemy się zasilaniem przetwornicy w blaszki zamiast żarówki, będziemy mieli możliwość zasilania załączanego z klawisza przy żarówce, również bez względu na to, czy zapłon jest włączony, czy nie (rozwiązanie O.K., tylko trzeba pamiętać o wyłączaniu, bo inaczej również rozładujemy akumulator);

Jeśli wepniemy się z zasilaniem przetwornicy w kostkę sterowania szyberdachem, zasilanie będzie podane po załączeniu zapłonu, i to rozwiązanie jest chyba najmądrzejsze. Skrajne przewody przy tej czarnej kostce - to +12 VDC, środkowy to GND.

Przetworniczkę można bez problemu schować w panelu, ma około 2-3 cm, więc mieści się bez problemu. Spod panelu wystaje tylko kawałek kabelka mini USB do rejestratora.

 

http://images68.fotosik.pl/1091/e10bc0950741fefc.jpg

http://images67.fotosik.pl/1093/e448e0029b4bb0ac.jpg

Edytowane przez Malyboss
  • Lajk 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Wydaje mi się stosowne zamieszczenie małego sprostowania.

Podłączenie się pod przełącznik sterowania szyberdachem, aby rejestrator włączał się "po zapłonie" nie jest takie proste, jak mi się wcześniej wydawało.

Naciśnięcie przycisku "otwórz / zamknij" szyberdach prawdopodobnie uruchamia przekaźnik sterujący napędem szyberdachu. Sam przycisk ma prawdopodobnie jakieś ograniczenie prądowe (przykładowo. do 0,5 A, ale nie mierzyłem) aby tylko podać impuls na przekaźnik.

Skąd takie dywagacje? - ano, mój rejestrator (Xblitz Mirror) przy tym podłączeniu nie działa poprawnie - nie ładuje się bateria, a na wyświetlaczu kontrolnym co jakiś czas przelatują kolorowe paski - tak jak gdyby wydolność prądowa zasilania była zbyt niska.

Zmieniłem więc podłączenie zasilania na kolejny opisany powyżej sposób - czyli w blaszki oświetlenia punktowego, zasilanie załączane jest z klawisza przy żarówce. Zamiast żarówki założyłem tam ciemną, zieloną diodę sygnalizującą załączenie wideorejestratora, żebym czasami nie zapomniał go wyłączyć (co prawda wyłącza się sam po trzech minutach od wykrycia bezruchu - tak mam ustawione w menu - ale lepiej jak jest sygnalizacja) i wszystko działa super.

Ciemnozielona dioda ładnie komponuje się z resztą podświetlenia kabiny, i nie przeszkadza w jeździe nawet po zmroku.

Może ktoś miał podobny przypadek?

 

@tedimy99, jak dokładnie masz podłączony swój?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

 

 

Jakies moze dalsze poprawki albo wiedza przydatna wpadla? Mysle sam o rejestratorze i chcialbym wlasnie zeby zalaczal-wylaczal sie z automatu.

Rozkminiając poniekąd temat w wolnych chwilach, wpadło mi do głowy, że aby rejestrator załączał się z automatu, można jeszcze podłączyć mu zasilanie przez przekaźnik.

Bezpośrednie zasilanie z przycisku sterującego szyberdachem (gdzie napięcie +12 V pojawia się po zapłonie) odpada z przyczyn, o których napisałem powyżej (za niska wydajność prądowa). Chyba, że wideorejestrator (np. inny typ niż u mnie) wymaga mniejszego zapotrzebowania na prąd, niż w moim przypadku (ale ile to jest dokładnie, nie sprawdzałem) to wtedy ma szanse bezproblemowo zadziałać. A więc - żeby wideorejestrator załączał i wyłączał się automatycznie (tzn. po zapłonie) można pociągnąć zasilanie +12 V przez przetwornicę 12V/5V z blaszek oświetlenia punktowego przez styk NO (normalnie otwarty) przekaźnika, którego cewka ma zasilanie +12 V podłączone z kolei do przycisku sterowania szyberdachem (bo sama cewka, żeby przełączyć styk potrzebuje bardzo niewiele prądu). Wtedy będzie banglać, jak powinno  :)  Ja zostawiłem po staremu, załączam przyciskiem od oświetlenia punktowego, ale może to kiedyś przerobię tak, jak opisałem powyżej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Dziekuje serdecznie!

Proszę bardzo, cieszę się, że mogłem coś podpowiedzieć.

Pomógłbym osobiście to przerobić, ale dystans między nami jest dość spory  ;)

Powodzenia i daj znać na forum o efektach prac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co prawda podłączałem sterowanie w sh (pozdrawiam kolegę goluszysko - toć to jego eks :P), ale z tego co pamiętam kostka samego sterowania szyberdachem nie nadawała się do tego. Tam pojawia się 12V, ale idzie ono prawdopodbnie przez uzwojenie silnika (więc wydajność prądowa żadna, chyba że chcemy grzać silnik; poza tym w czasie domykanie/otwierania okna - potencjał spadnie do 0). Jest natomiast porządne 12V na zasilaniu silnika szyberdachu - w sh dostępne na osobnej kostce w tym samym miejscu.
 

http://forum.subaru.pl/index.php?/topic/84978-acc-12-w-podsufitce-forester-sh/

 

pozdrawiam,
Marcin
 
 

Edytowane przez zorba128
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...