Skocz do zawartości

Akcja zima


abend

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 50
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Szanowna Dyrekcjo,

Czy opony zimowe, które uczestniczą w "akcji zima" są oponami do aut 4x4 czy są najzwyklejszymi oponami zimowymi do aut osobowych.?

 

pozdrawiam

 

 

a jakie to są opony do aut 4x4 ? a jakie najzwyklejsze do aut osobowych ?

Nie wiem czym kolega śmiga ale sądząc po pytaniu to chyba przeprawowym Wranglerem lub Patrolem. :mrgreen: ale to nie to forum.

Atak na serio do każdego Subaru pasują jak najbardziej najzwyklejsze opony do osobowej z zachowaniem odpowiedniej nośności i pozostałych parametrów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Ojciec Założyciel

Jak to "drzewiej bywało" opony 4x4 miały głównie nieco inną konstrukcję odzwierciedlającą zasadniczo wyższy "load index" ( wyższe dopuszczalne obciążenie ).

Samochody terenowe w owych czasach z reguły były znacznie cięższe od osobowych, a ponadto posiadały zazwyczaj zdecydowanie inne rozmiary ( klasycznej 10,5x15 nie dało się założyć do praktycznie żadnego auta osobowego ).

Rozwój klasy SUV oraz przyrost średniej masy samochodów osobowych sprawił, że różnice te się praktycznie zatarły. Tym bardziej wobec samochodów naszej marki, które ze względów konstrukcyjnych są relatywnie lekkie, jak najbardziej stosowane są opony zimowe identyczne z tymi przeznaczonymi dla typowych samochodów osobowych.

 

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na Legacy mam Bridgestone LM25, a na Foresterze LM25 4x4.

Wizualnie niczym się nie różnią (oprócz indeksu 4x4), więc ciężko powiedzieć gdzie tkwi haczyk :P

 

łatwo powiedzieć - w marketingu... :wink:

Różnicy w cenie też specjalnej nie ma :|

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Przepraszam za opóźnienie.

 

Opony we właściwym rozmiarze zamówiliśmy w sierpniu w wystarczającej ilości.

Niestety producent nie dotrzymał uzgodnionych terminów dostaw.

Intensywne poszukiwania przyniosły bardzo ... ograniczone wyniki.

 

Pozdrowienia

 

na drugi raz w razie problemów proszę o kontakt ;-) dowolny rozmiar i markę jestem w stanie zapewnić w dowolnej ilości.

Ciekawi mnie który to dostawca od sierpnia do zimy nie mógł się wyrobić z zamówieniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam za opóźnienie.

 

Opony we właściwym rozmiarze zamówiliśmy w sierpniu w wystarczającej ilości.

Niestety producent nie dotrzymał uzgodnionych terminów dostaw.

Intensywne poszukiwania przyniosły bardzo ... ograniczone wyniki.

 

Pozdrowienia

 

na drugi raz w razie problemów proszę o kontakt ;-) dowolny rozmiar i markę jestem w stanie zapewnić w dowolnej ilości.

Ciekawi mnie który to dostawca od sierpnia do zimy nie mógł się wyrobić z zamówieniem.

Tak ?

To chętnie kupię 10 kompletów 225/60R17 zima w miare normalnej cenie, a nie + 50% do ceny producenckiej. Producent dowolny w miarę uznany. A i jeszcze chetnie nawet 20 kompletów 195/75R16C zima :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...
Dzięki! A nie za mało gumy pod felgą na nasze dziurawe drogi?

Na polskie drogi 55-ka spokojnie wystarczy.

 

Czy 225/55/17 do OBK MY 10 lub 11 to aktualny rozmiar dokładany w ramach AKCJI ZIMA?

Tak. Rozmiar zgodny z homologacją samochodu i zamienny wobec brakujących obecnie 225/60/17.

Ale wg mnie różnica średnicy koła między wielkością zalecaną a zamiennikiem jest dosyć spora 3,2% (przekłamania licznika, mniejszy prześwit). Ciekawe, że homologacja dopuszcza, aż tak duże różnice.

 

Zgodnie z nową metodologią doboru opon różnica wysokości profilu opony (nie koła!) nie powinna być większa niż 3%, zatem winno być:

Zewnętrzna średnica teoretyczna/projektowa: 701,8 mm

Nominalna średnica obręczy: 431,8 mm

Różnica: 270 mm

Maksymalna dopuszczalna średnica: 701,8 + (270 * 3%) = 693,7 mm

Minimalna dopuszczalna średnica: 701,8 – (270 * 3%) = 709,9 mm

 

A dla 225/55R17 jest 679,3 mm co daje różnicy 8,3% (wg nowych wytycznych ETRTO).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe, że homologacja dopuszcza, aż tak duże różnice.

Czy ja wiem? Mam takie na swoim Outbacku i przekłamanie licznika ZMALAŁO (według navi) w stosunku do rozmiaru fabrycznego, więc nie jest źle.

A nie za mało gumy pod felgą na nasze dziurawe drogi?

Nie zauważyłem kłopotów ale biorąc pod uwagę polskie "drogi" to z pewnością znajdziemy dziurę, w której nawet SKOT pogubi opony ;)

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki! A nie za mało gumy pod felgą na nasze dziurawe drogi? No i prześwit maleje o ok. 1,5 cm...

 

 

ja założyłem 215/65/17 TS830P.

Homologacja odnosi się do nośności opony a szerokość regulują przepisy o ruchu drogowym. było już o tym chyba 20 razy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 lat później...

Mam kilka rożnych stanowisk ASO w sprawie akcji zima . 

Zamówiłem forestera do produkcji czyli odbiór będzie w listopadzie , jeden diller twierdzi że auto łapie się na zimowe opony drugi że nie bo trzeba zamówić i odebrać auto od listopada do marca . 

Jak to powinno wyglądać ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czytałem wcześniej ten temat ale wydaje się że co roku wytyczne są inne.

4/5 diller zapewniło mnie że dostane opony jeżeli akcja zostanie ogłoszona  w październiku/listopadzie  jak będę w  tym czasie odbierał 

z kolei w cytowanym wpisie nie mam szans się załapać 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czytałem wcześniej ten temat ale wydaje się że co roku wytyczne są inne

 

Moim zdaniem zasady od lat są takie same... poczekaj jednak na odpowiedź Dyrekcji, wtedy wszystko się wyjaśni.

 

4/5 diller zapewniło mnie że dostane opony

 

Pisałeś, że zamówiłeś już Forestera... istotna jest zatem tylko opinia tego dealera, z którym podpisałeś umowę przedwstępną ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...