Skocz do zawartości

SIP a odpis homologacji samochodu


macrom

Rekomendowane odpowiedzi

Jestem nowym właścicielem Subaru Legacy kombii z 2004 roku. Samochód został zakupiony przez pierwszego właściciela w Da Woj Sp. z o.o. w Warszawie. Niestety zaginął dokument "odpis świadectwa homologacji pojazdu" na podstawie którego samochód można zakwalifikować jako ciężarowy (bo sam wpis w dowodzie rejestracyjnym nie wystarcza). Zgodnie z wszelkimi podpowiedziami skontaktowałem się z ASO - które odmówiło pomocy, potem z SIP - które przekierowało mnie do Ministerstwa Infrastruktury. W MI usłyszałem odpowiedź, że dokumenty są przechowywane zarówno u nich jak i u importera (w tym przypadku SIP) i że to importer jest właściwym organem do zrobienia kopii lub odpisu. Kolejny telefon do SIP i niestety informacja, że nie można nic zrobić.

Czy ktoś może coś pomóc w tej kwestii? Jak uzyskać dokument "odpis świadectwa homologacji pojazdu" na chyba nie tak stary samochód.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może pójść inną drogą - zrobić dodatkowe badanie techniczne poświadczające "ciężarowość" auta zgodnie z wymaganiami ustawy o VAT. Przy zmianie właściciela auta US i tak "ciężarowość" uznaje na podstawie takiego zaswiadczenia, a nie wpisu w dowodzie rejestracyjnym ...

Edit:

Nie znam na tyle ustawy o VAT, ale upewniłbym sie w US czy okreslenie "ciężarowy" ze świadectwa homologacji z 2004r. odpowiada określeniu "ciężarowy" z ustawy o VAT na 2010r.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi nie chodzi o to żeby coś robić za darmo, bo urzędy też kasują za wystawienie duplikatu dokumentu. Z tego co czytałem to firma Ford kasuje bodajże 160 PLN. Procedura przez Ministerstwo jest po prostu bardzo długa a i tak będzie brał w niej udział importer bo Ministerstwo nie jest w stanie po numerze VIN ustalić co to za samochód.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Ojciec Założyciel

Na wstępie chciałbym przeprosić za ewidentnie błędną informację z SIP, kierującą do MI.

Niestety nie udało mi się ustalić, kto konkretnie jej udzielił...

 

Zasadniczo świadectwo homologacji jest potrzebne wyłącznie do pierwszej rejestracji samochodu.

Stąd oczekiwanie jakichkolwiek organów przy przerejestrowywaniu auta, że zostanie ono przedstawione jest niejakim nonsensem. No ale tego nie zmienimy ...

SIP z w/w wymienionych powodów nie przechowuje kopii wydanych świadectw homolagacji ( przechowuje natomiast kopie Kart Pojazdu - co w tym przypadku nie jest jednak pomocne ).

To co możemy natomiast zrobić, to wydać duplikat w/w świadectwa.

ponieważ do tego celu potzrebne nam będą jednak kopie dokumentów ( Karta Pojazdu, dowód rejestracyjny itp ) przekazuję Panu na PW adres mailowy naszego szefa Działu Sprzedaży, który postara się o udzielenie pomocy).

 

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam szanowną Dyrekcję. Czy to prawda, że nowe modele Imprezy MY11 otrzymały już homologację ciężarową, a przynajmniej, że mają ją otrzymac w przyszłym tygodniu? Jeśli tak, to w jakiej specyfikacji można spodziewac się "ciężarnej" Imprezy :?:

Z góry dzięki za odpowiedź i pozdrawiam :!:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mialem to samo, otóż wydzial komunikacji do rejestracji nie potrzebuje takiego dokumentu [jesli w poprzednim dowodzie/karcie pojazdu widnieje zapis ciezarowy- rejestruja jako ciezarowy ] ALE dokument ten potrzebny jest do urzedow skarbowych przy odliczeniu 22% vat [niektorych- tych ktore potrafia "szukac szukac i znajduja"]

 

mi pomocny byl salon w ktorym auto zostalo sprzedane pierwszemu właścicielowy

ps. Szanowna Dyrekcja nie byla mi pomocna [ale widze że po roku coś sie zmienilo]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niestety jednak cos sie przedluża w tej instytucji udzielajacej....

 

A dokładniej? Bo zaczynam się już z tego wszystkiego "zielony" robic... :shock:

 

Czyli mam rozumiec, że impreza MY11 jeszcze nie otrzymała homologacji? Czy otrzymała ją, tylko formalności pochłaniają trochę czasu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dokładniej? Bo zaczynam się już z tego wszystkiego "zielony" robic...

Czekamy na jakies info :idea: ......podobnie jak z tymi "ciężarowkami" wczoraj czytalem , że sie nie wyrobią z tym 1 stycznia.....czyli jak zwykle nie wiadomo o co chodzi :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Ojciec Założyciel

Procedura jest w trakcie.

 

trzeba poczekać jeszcze ok. tygodnia.

Przyczyną przesunięcia jest opóźnienie w dostarczeniu dokumentów do SIP z niemiec. Tak więc lezy to po naszej stronie ( ale już dotarły ;) ).

 

Innymi słowy - będzie na czas .

 

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
Innymi słowy - będzie na czas .

 

Niemal przed samym Dzieciątkiem. :wink:

Nowy eRCek jest już w domu i ma się bardzo dobrze :D

 

Dziękuję Dyrekcji oraz wszystkim, od których to zależało za poczynione starania w celu uzyskania homologacji ciężarowej na model 2011 Imprezy.

 

Przy okazji chciałbym życzyc Wam oraz Waszym rodzinom i bliskim radosnych, spokojnych i zdrowych Świąt Bożego Narodzenia oraz samych sukcesów zawodowych i nie tylko w nadchodzącym 2011 roku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może pójść inną drogą - zrobić dodatkowe badanie techniczne poświadczające "ciężarowość" auta zgodnie z wymaganiami ustawy o VAT. Przy zmianie właściciela auta US i tak "ciężarowość" uznaje na podstawie takiego zaswiadczenia, a nie wpisu w dowodzie rejestracyjnym ...

Edit:

Nie znam na tyle ustawy o VAT, ale upewniłbym sie w US czy okreslenie "ciężarowy" ze świadectwa homologacji z 2004r. odpowiada określeniu "ciężarowy" z ustawy o VAT na 2010r.

 

Od czasu wyroku ETS w sprawie Magoory ustawa o Vat w obecnym kształcie jest martwa. Jej zapisy nie są stosowane, a działają stare zasady, a z takim samochodem nie dostanie się na stacji zaświadczenia, bo jak pojedzie się na stację diagnostyczną samochodem "z kratką" to wpiszą, że nie spełnia wymagań ustawy o VAT (nota bene tych nie stosowanych). Zapisy z ustawy o Vat zaczną być stosowane od początku 2011. I od tego momentu samochody "z kratką" nie będą miały racji bytu. Z pełnym odliczeniem zarówno od zakupu jak i od paliwa zostaną de facto tylko pickupy (nie liczę samochodów z jednym rzędem siedzeń lub odpowiednio długą przestrzenią ładunkową). Reasumując, obecnie nie potrzeba zaświadczenia, żeby odpisać pełen VAT od zakupu, bo to zaświadczenie jest wymagane przez zapisy ustawy, która nie działa. Natomiast to co potrzebuje, żeby odliczyć pełen Vat, to jest właśnie odpis świadectwa homologacji (takie były stare zasady i są aktualne do końca grudnia). Mam nadzieję, że za bardzo nie namotałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...